Jump to content

Turkuaz Formaya Suç Duyurusu !

Sirius

Recommended Posts

199028by7.jpg

Emekli Astsubay Başçavuş Atik Toprak, Milli takımın Turkuaz formasına dava açtı. MERSİN’in Erdemli İlçesi’nde emekli Astsubay Başçavuş Atik Toprak, Türk Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’nda giydiği beyaz zemin üzerine Turkuaz renkteki formayla Türk bayrağına saygısızlık yapıldığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundu.

Erdemli Adliyesi’ne gelen emekli asker Atik Toprak, Türk Milli Takımı’nın giydiği formada kullanılan rengin, Türk Bayrağı’nın renklerini taşımadığını belirterek Futbol Federasyonu’nun Nike ile yaptığı anlaşmanın iptalini istedi. Formanın kırmızı-beyaz olması gerektiğini ve turkuaz rengi kullanılarak Türk bayrağına saygısızlık yapıldığını ileri süren Toprak, Erdemli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Atik Toprak dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“İlk maçımızı izledikten sonra Türk vatandaşı olarak çok üzüldüm. Çünkü, takımımızın formasında beyaz zemin üzerine turkuaz kullanılmış. Bu organizasyonda milli takımların sponsorları Puma, Adidas ve Nike gibi firmalardır. Bizim takımın sponsoru da Nike’dır. Bu firma diğer Avrupa milli takımlarının 11 tanesinin de sponsorudur. Nedendir ki sponsor olan firma sadece Türk Milli Takımı’nın rengini değiştirme teklifi yapmış, diğer sponsor olduğu ülke milli takımlarının formaları kendi bayraklarının rengini taşımaya devam ediyor. Bir Türk vatandaşı olarak bizim takımın formasının diğer ülkelerde olduğu gibi bayrağımızın renklerini taşıması gerektiğine inanıyorum. Bu uygulamayı şanlı Türk bayrağına saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Bu nedenle Türk Milli Takımı’nın formasının renklerini değiştiren Nike ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı bu anlaşmanın incelenmesini ve iptalini istiyorum.”

Atik Toprak’ın dilekçesi Cumhuriyet Savcılığı kaleminde kabul edilerek işleme konuldu.

kaynak:

http://www.spor3.com/haber.php?haber_id=381592[/CODE]

turkuaz osmanlı rengi be..

saygılı olun o renge.. bizim bu gün böyle bir yerde yaşamamız için çırpınan insanların rengi..

Saçma bi şikayet !...

Katılıyorum Turkuaz Osmanlı Rengidir Ve Çokta Güzel Yakıştı Ortada Bahsedilcek Bir Saygısızlık Varsa Oda Milli Futbolcuların Canla Başla Maçlarda Mücadele Etmememelidir Ve Fatih Terim in O Kadar Maaş Almasıdır Bu Değilmi Asıl Saygısızlık Bayrağı Ticarete Dökmüşler Artık.

Katılıyorum Turkuaz Osmanlı Rengidir Ve Çokta Güzel Yakıştı Ortada Bahsedilcek Bir Saygısızlık Varsa Oda Milli Futbolcuların Canla Başla Maçlarda Mücadele Etmememelidir Ve Fatih Terim in O Kadar Maaş Almasıdır Bu Değilmi Asıl Saygısızlık Bayrağı Ticarete Dökmüşler Artık.

katılıyorum

saygılı olun o renge.. bizim bu gün böyle bir yerde yaşamamız için çırpınan insanların rengi..

Saçma bi şikayet !...

Tabi tabi istersen Osmanlı bayrağı ve osmanlı renkleri ile çıksınlar. 40 senelik forma rengine iyi kulp!!! :D

bu konu bakış açısına göre kişiden kişiye ve farklı algılamara göre değişir. ben tarih öğretmeni değlim, ama, bazı hatırlatmaları yapmak gerekir :

1. Osmanlı gerçekten bu topraklar üzerinde kurulmuş en büyük devlettir. ama, saray halkı kendisine hiçbir zaman Türk dememiş devletin adı hep Osmanlı olarak anılmıştır ( anadoluda yaşayan insanlarımız Türklüğü yaşatmıştır).

2.Rengi şehit kanı gibi kırmızı , ay ve yıldızı anamızın ak sütü gibi beyaz olan bayrağımız elbetteki başımızın tacı.

bilirsiniz maçlarda hep kırmızı-beyaz diye tezahurat yapılıyor. turkuaz mavi (Türk mavisi) -beyaz diye değil.

3.Yılların alışkanlıkları çabuk değiştirilemiyor. turkuaz mavi belki osmanlıya ait bir renk ve günümüzde pek çok kullanım alanı var , ama, turkuaz mavi resmi karşılaşmalarımızda pek de alışık olmadığımız bir renk.

4.bu yüzden itiraz eden asker kökenli arkadaşımızın hassasiyetini çok iyi anlıyorum. karşı tezi savunan arkadaşlarımızı da aynı anlayışla karşılıyorum.

5.bu konunun düzeyli bir şekilde Türklük hassasiyetimizi zedelemeden böyle güzel bir platformda tartışılması ise gerçekten güzel.

6.ama naçizane tavsiyem yine kırmızı-beyazı kullanmamızdır.başarılarınızın devamını dilerim sevgi ve saygılar

Bu konunun ucu siyasete dokunur fazla eşelemeden yorumumu yapmak istiyorum.

Bizim formamız Kırmızı Beyaz olmalı ki düşmanlar türkleri bu Türk Bayrağını ne zorluklarla göklere taşıdığını ne zorluklarla analarımızı bacılarımızı nasıl kurtardığımızı anlamalılar.Siz diyorsunuzki Osmanlı'nın rengi tamam katılıyorum osmanlının rengi fakat düşünsenize Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmanlı zamanında hiç dünyaya gelmiş olmasaydı bizim şu anki durumumuz ne olurdu acaba?? Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti sınırları acaba hala bizemi ayit olurdu?? Fazla uzatmak istemiyorum....

BİZİM FORMAMIZ TÜRK BAYRAĞI GİBİ KIRMIZI BEYAZ OLMALI Kİ DİĞER ÜLKELER BİZİ ANLAMALI.

Kırmızı Beyaz formanın suyumu çıktıda Turkuaz kullanıyoruz ? Ayrıca formaları gidip goreniniz oldumu bilmiyorum. Bu sabah forma almaya niyetlendim ama formanın Tshirt gibi birşey olduğunu gorunce hayal kırıklığına uğradım. Boynerde gosterdiklerinde Taraftar formasımı diye sordum yok gerçek forma dedi inanmadım, Nike magzasına gittim. Orada da aynısını gosterince gerçek bir hayal kırıklığı oldu benim için. Bu kadar mı kalitesiz bir forma (forma demek yanlış bildiğiniz tshirt..) yapılır...

takım basarılı olursa yenı forma ugurlu oldu derler olamayınca kırmızı daha ıyıydı gıbısınden laflar ederler bence sporda renk tartısması gereksız+ maca cıkınca mars söylemıyoylarmı kımse turk olduklarını bılmyorlarmı sankı

kesinlikle KIRMIZI BEYAZIMIZ VARKEN turkuaz da ne ya!!!! İYİ DÜŞÜNÜN ARKADASLAR

TAMAM SAYGI DUYUYORUM OSMANLI RENGİMİZ AMA

BİZDE ONLARIN EVLATLARIYIZ VE BİZİMDE KANIMIZ CANIMIZ RENGİMİZ ÖLÜME KADAR KIRMIZI BEYAZDIR.....

SAYGILARIMLA.....

Turkuaz ya da Türk mavisi, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk'ün Fransızca'daki karşılığı olan Turquoisedan gelir.

Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır.

İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür.

Ayrıca bu renk Aralık ayını simgeler.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Turkuaz_%28renk%29[/CODE]

Değerli arkadaşlarım şahsen koyu bir Osmanlı hayranıyım.O imparatorluğa laf eden olursa anında cevap veren biriyim.Ancak yine de

forma rengimiz kırmızı-beyaz olmalıydı.Bayrağımızın renkleri çok şey anlatıyor.İnanır mısınız Milli maçımızı seyretmek için kanalı açtım

Hangisi Türk Milli Takımı olduğunu ilk anlarda çıkaramadım.Her iki renkte bizim ama Kırmızı -Beyaz olsun.Tabii ki pazar günkü maçta bizim olsun.Saygılarımla

Turkuaz ya da Türk mavisi, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk'ün Fransızca'daki karşılığı olan Turquoisedan gelir.

Bütünsel tıp döneminde turkuaz renginin hastaları sakinleştirici etkisinden yararlanılmıştır; özellikle panik atak veya maniye eğilimli hastaların tedavisinde kullanılmıştır. Daha hafif derecede olmak üzere önemli psikiyatri hastahaneleri de turkuaz ve maviyle yeşilin öteki tonlarını hastaları rahatlamak üzere duvarları bu renklere boyayarak kullanmaktadır.

İngiliz argosunda Turkuaz deyimi Karayip sularına işaret eder, sığ oldukları için günışığında bu renge bürünür.

Ayrıca bu renk Aralık ayını simgeler.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Turkuaz_%28renk%29[/CODE]

Daha çok osmanlı ile olan bağını merak etmiştim..

Türkiye kırmızı-beyaz ile tanınıyor turkuazla değil,ama ben mesela buradan öğrendim türk rengi olduğunu turkuaz hakkında detaylı bir döküman varmı elinizde?

dostum foruma koyarmsın turkuaz hakkında detaylı dökümanı

Değerli arkadaşlarım şahsen koyu bir Osmanlı hayranıyım.O imparatorluğa laf eden olursa anında cevap veren biriyim.Ancak yine de

forma rengimiz kırmızı-beyaz olmalıydı.Bayrağımızın renkleri çok şey anlatıyor.İnanır mısınız Milli maçımızı seyretmek için kanalı açtım

Hangisi Türk Milli Takımı olduğunu ilk anlarda çıkaramadım.Her iki renkte bizim ama Kırmızı -Beyaz olsun.Tabii ki pazar günkü maçta bizim olsun.Saygılarımla

aynen katılıyorum. hele de isviçre maçında kırmızı-beyaz onlar, bide onlarda 2 tane Türk futbolcu olunca hepten şaşırdım :D

turkuaz ismi Fransızların koyduğu isimdir. İrandan çıkan bi madenin türkiye üzerinden Fransaya transit olarak aktarıldığı için "turquoise" ismi verilmiştir.

Astsubayı Destekliyorum!!!

Saçma bi şikayet !...

Oncelikle Sim1 Arkadaşımızın dedeiklerine katılıyorum.. Turkuaz Osmanlı Rengi değil Turk rengidir. Ve şunu ekleyeyim.Osmanlı kendini Turk olarak gormemiştir. Hatta bazı kaynaklarda dagdan pazara şehre inen Türkmenleri gördüklerinde -'Tükler geliyor' diye dalga geçmişlerdir.. Çünki Osmanlıda milliyet bilinci yoktu.. Tanzimatten sonra milliyet aidiyeti ortaya çıkmıştır.

Nereye varmaya çalışıyorum..Özetle renklerin hepsi güzeldir..Ama bizim için Kırmızı beyaz biraz daha anlamlıdır. olmasıda gerekir.. Turkuazda guzel.. yeşil sarıyıda malum orgut kullanıyor diye bunlar kotu mü? saygılar..

turkuaz sıradan diil ama kırmızı beyaz hiç diil osmanlı düyorsunnuzz kırmızı nerden geliyor???

kanla yapılmadımı renler???o savaşlar boşunamı?saygısızlık kime yupılıyor bence kırmızı beyaz türklerin rengidir herşeydede öyle kalmalı.....

hem turkuaz görsel açıdanda kötü duruyor en azında sade sortlar diilde üst turkuaz olsaydı sortlar beyaz olsaydı biraz daha değişik tasarım daha ii olabilirdi ama bence kırmızı beyaz renleri vazgeçilmezdirrr...

tabi herkse saygı duyuyorum bu benim görüşümm....

Saçma bi şikayet !...

o şikayet eden adam kendine macera aramış <_<

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...