Jump to content

Anakart Temizliği

Agarta

Recommended Posts

Merhaba... Anakartlar tozdan ve nemden etkileniyor çoğu zaman. Kasayı kompresörle temizliyorum. Anakartları neyle temizlemek/yıkamak daha uygun olur?

Esenlik dileklerimle...

sen napıyosun kompresorle anakart mı temızlenır

soyle toz almak ıcın fırcalar var onlardan kullan ben daha kasayı acmadım ama ne halde dusunemıyorum

ben işyerindeki server ve tüm bilgisayarları kompresorle temizledim hiç bir sorun yok ve toz kalmadığı için serverde performans artışı var.(temizlerken bahçe toz bulutu oldu birden performans artınca millet evdekileride getirdi.)

birde bende abit ns8 sli marka anakart var kuzey körüsü çok sıcak hatta üstüne yumurta koysam pişer sizdede varsa bi bakarmısınız? sıcaklık ne durumda.

ev ortamında kasa temizlemek zordur.temizlik işi en iyi kompresorle

yapılır ama hic bir evdede kompresor yok. ben sac kurutma makinesini

soguk havaya ayarlayıp anakart ve kasayı temizliyorum.kompresor gibi olmuyor

iş goruyor.

kuzey koprusu sıcaklıgı normal genelde 60 derece gibidir zaten.

kompresör ile hava tutulur...

eğer işin ehli isen contact sprey ile anakart parçalarının üstüne sıkıp paslanmayı giderebilirsin...ram slooatlarına ekran kartı slotuna ve anakart üzerindeki jumperlerin olduğu yerlere...

ve fanlara da contact spreyin yağılısından fanın silindir bölgesine sıkabilirsin...

Bazılarına garip geliyor ama ben parçaların yıkandığını da duymuştum. Hem de bir bilgisayarcıdan. Ben yıkamam ama yıkandığını duydum. Tabi parçaların elektrik ve pil bağlantıları tamamen iptal edilmeli. Ayrıca çok iyi kuruduktan sonra toplanmalı. Aksi halde kısa devre yaparak donanıma zarar verebilir. Tabi işin en sağlam olan yöntemi komprasör. Genelde bu yöntem uygulanır.

Anakart en sağlam bilgisayar bileşenlerinden birisidir. Aynı zamanda da en önemli bileşendir bana göre. Çünkü diğer bütün parçalar anakart ile haberleşmek zorunda. Üzerinde bulunan elektronik eleman sayısı da fazladır. Bunlar çok sağlam lehimlenmiştir. Hatta eski bir anakarttan parça sökebilmek için keski penseyi kullandım ve keski pensenin kafası kırıldı. Gerçi pense de çin malıydı :-)) Her neyse anakart sağlam diye kompresör falan ile girmeyeceğiz. Özel temizleme aletleri var. Mesela bilgisayarcıların kullandığı şarjlı hava üfleyen aletler var. Elektrikli süpürge de kullanılabilir. Ancak düşük ayarda çalışacak ve karta direkt temas ettirmekten çok yakın tutarak temizlenebilir. Bir de yuvarlak ve yumşak uçlu boya fırçaları var. Onlarla da kaba temizliğini yapabilirsiniz. Ben zaman zaman tiner de kullandım sınırlı olarak. Yıkama davasına gelince. Kasa gibi elektronik bölümü olmayan (ön panel devresi ve PSU çıktıktan sonra) elemanlar yıkanabilir. Ancak elektrik ile su birleştiği zaman tehlikelidir. Temizlik imandandır vesselam... :-)

• 10 ay sonra...
Bazılarına garip geliyor ama ben parçaların yıkandığını da duymuştum. Hem de bir bilgisayarcıdan. Ben yıkamam ama yıkandığını duydum. Tabi parçaların elektrik ve pil bağlantıları tamamen iptal edilmeli. Ayrıca çok iyi kuruduktan sonra toplanmalı. Aksi halde kısa devre yaparak donanıma zarar verebilir. Tabi işin en sağlam olan yöntemi komprasör. Genelde bu yöntem uygulanır.

yıkama işleminde paslanma gibi bir sorun olmazmı acaba?

Anakart ve bütün Donanım Parçaları yıkanır yalnız bunu yapmanın a bir stili var nasıl derseniz eğer buyrun

Önce Anakart yada hangi oem ürünü yıkayacaksak onun sığabileeği büyüklükte derin bir kap alırız

içerisine malzemeyi tamamen kaplayabilecek şekilde kaynar su ilave edilir

bu suya yetecek miktarda pril tarzı sıvı bulaşık deterjanı eklenir iyice köpürtülür

ve yıkanacak olan oem parça temiz ve yumuşak uçlu bir fırça ile yıkanır

yıkama işi bittikten sonra ılık bir suyla iyice durulanır

daha sonra yıkanan parça kuvvetli bir kompreserlö vakit kaybetmeden üzerindeki su akıtılır

sonra temiz ve kuru bir fırça alıp malzememizi sentetik tinerle fırça yardımıyla tekrar yıkarız ki paslanma ve oksitlenme

olmasın parçamızın üzerinde sonra tekrar kompresör yardımıyla kuruturuz

son olarak bir kaç saat sıcak bir soba yanı yada güneş altında yada kuruduğundan emin olana kadar saç kurutma makinesiyle kurutun işlem bitmiştir ...

( Not bu işlem ve bu gibi işlemler risklidir kendine güvenemeyen yada risk almayı göze alamayan arkadaşlar lütfen yapmasın

çünkü hata yaptıklarında ellerindeki malzeme çöplük olur bu yüzden kesinlikle mesuliyet kabul edilmez ben sadece merak eden arkadaşların olduğunu gördüm açıklama yapayım dedim ben şahsen 40 kadar anakartta bu yöntemi kullandım ve hepside çalışıyor hatta bu yazıyı yazdığım p3 makine bile kolay gelsin arkadaşlar....)

VALLA BENDE ELEKTİRİK SÜPÜRGESİ İLE TEMİLİYOM BİR ÇOGUMUZUN SÜPÜRGESİNİN ARKASINDA HAVA ÜFLEME YERİ MEVCUT ORAYA HORTUMU TAKTIGIMIZDA KAMPRASÖR GİBİ MAŞŞALLAH GERÇEKTEN PERFORMANS ARTIYO

onla temizlenir mi yaw bence bi daha öle yapma anakart die bişey kalmaz çok tehlikeli. ikiside elektirikli farkında olmadan anakartta az da olsa bi elektrik akımı kaldıysa anakartın yanar die düşünüyorum

onla temizlenir mi yaw bence bi daha öle yapma anakart die bişey kalmaz çok tehlikeli. ikiside elektirikli farkında olmadan anakartta az da olsa bi elektrik akımı kaldıysa anakartın yanar die düşünüyorum

ne alakası var arkadaşım ikisinin elektrikli olmasının. belki süpürgedeki motor manyetik alan yayabilir fakat bu anakartta ve diğer donanımlara zarar vermez.

ne alakası var arkadaşım ikisinin elektrikli olmasının. belki süpürgedeki motor manyetik alan yayabilir fakat bu anakartta ve diğer donanımlara zarar vermez.

valla ne biliyim öle düşündüm :(:D

arkadaşlar 4-5 senedir bilgisayarcıyım

burda bahsedilen yöntemlere gelince

1-süpürge kompresör felan bunlrla fansız anakartları temizleyebilirsiniz ama bunlar fan varsa bu fanların dengesini bozabilir ve gürültü yapmasına sebep olur özellikle kompressör. ayrıca kompressörün verdiği havanın yanında çok küçük yağ zerrecikleride havayla beraber anakartınıza yapışır bu ilk etapta sorun yapmasada en azından ilerde tozların feci şekilde yapışmasına sebep olur

süpürge ile deniyenlerde zaten çok iyi temizlemediğini görecektir

yıkama işinide duymuştum ama biz daha basit bi yıkama işlemi kullanıyoruz hemde güvenli

önce büyük bi kapla eczaneden %100 alkol alınır 5-6 tl civarına alabilirsiniz

sonra bunu bi kaba döker parçaları içine atar ve çıkarırsınız 5 dakka beklemesi tamamen kuruması için yeterli olur ama - yanı biraz daha pahalı olur :( heleki anakartı yıkıyacak kadar alkol istiyosanız bu masraf dahada artar :D ama anakart şeklinde bi tepsi bulabilirseniz kenarları biraz yüksek işinizi görür fazla masraf yaptırmadan :cray:

bi hatırlatma elektrikli süpürge veya kompresör kullancak arkadaşlar bütün fanlaın kablousunu çıkarsın çünkü ters akım üretileceğinden olumsuz sonuçlar doğurabileeğini okumuştum

Walla genel de biz kompröser makinesiyle temizliyoruz bilgisayar dükkanımızda ama şikayet aldığımız yok ama komprosör makinasından yağ damlacıkları çıktığını adım gibi eminim.Bunun zarar verebileceği konsuunda kararlıyım.. :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...