Jump to content

Cd Siz Xp Kurmak ?

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar ben katlımsız ile ugraşıyorumda ben bi sürü xp cd yaptım ama hepside hatalı oluyor neden ni nedir blmiyorum ama benim verdigim cd ücreti çok gerçektede çok para gtti bi sürü hatalı cd var elimde hatalı xp arşivim yapım bilmiyorum bana bi fikir verin arkadaşlar ne yapabilirim. gecenler bi yerde okudum tam olarak bilmiyorum ama virtual pc ile iso degilde image ile virtual pc ile cdsiz yapabiliytormuşuzz yapıyorsak nasıl lütfen yardım..

Arkadaşın Anlatmak İstediği Benim Anladığım Kadarıyla Yapmış Olduğu Katılımsız XP Çalışmasını Cd ye Aktarmadan ISO Olarak Virtual Pc den Kurup Test Etmek Ve Bunu Nasıl Yapabilceğini Soruyor Cd Parası Vermekten Canı Yanmış

;)

Virtualbox_Sanal_Makine_14.jpg

ISO Yazan Yeri İşaretliceksin Yapmış Olduğun Katılımsız XP ISO nun Yolunu Göstereceksin Sonra Start Diceksin Normal XP Kurulumuna Geçiyor Zaten Direk.

hot_jazz arkadaşım tam söledigin gibi nasıl yapıcam bana video veya resimli olarak acıklarmısın anlamıyorum sanal pc den test etmek istiyorum çok param gitti çok ;) lütfen yardım et video olsa süper olur. ;)

Ardakaşım resim gayet iyi açıklıyor. CD sürücüsünü bağla deyip en alttaki iso gösterme seçeneğini seçeceksin ve harddiskindeki cd imajı olan iso dosyanı göstereceksin. sonra sanal makineyi çalıştor iso dan cd gibi başlar zaten. Bu kadar basit videoya gerek yok.

Bu arada gerçek makineye(sanal değil) modifiyeli bile olsa Usb bellekten windows Xp kurmayı öğrendim ama kimseye anlatamam. araştırın bulursunuz belki. İstek yapmayın sadece olduğunu söylüyorum. Bunu video ile anlatmam ama kanıtlarım.

tnc xp yi öneririm çünkü hatasızdır

cdsiz xp kurmak içinde ghost imaje alman gerekir

nasıl tncxp hatasızdır ya ?

flash belleğe setup dosyalarını atıp xp kurabilirsin.Ben cdromu olmayan pcde denedim

Virtual PC nedir ne için kullanılabilir?

Sanal bilgisayar yazılımıdır

- Farklı işletim sistemlerini aynı anda kullanabilme. Sisteminizde yüklü olan işletim sistemlerine zarar vermeden program kurma deneme acemiler için işletim sistemi kurma formatlama tamir etmeyi öğrenme.

-Yazılım geliştiriciler programlarını birden çok işletim sisteminde kısa sürede test edebilme.

- Başka bir işletim sistemi kullanmak yada denemek isteyenler için hızlı bir çözüm.

İlk önce gerekli olan Virtual PC

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=04D26402-3199-48A3-AFA2-2DC0B40A73B6&displaylang=en[/CODE]

programı indirerek başlayalım

Programı kurduktan sonra masaüstündeki kısayolundan çalıştıralım.

Program çalıştıktan sonra direk sanal bilgisayar oluşturma sihirbazı açılacaktır

wizard1yw6.jpg

Next le devam ediyoruz

Yeni sanal bilgisayar oluşturmayı işaretleyerek devam ediyoruz

yenimakina2tx0.jpg

Sanal bilgisayarımıza bir isim verelim

bilgisayarismi3cb1.jpg

Sanal bilgisayarımıza kuracağımız sistemi seçelim

kuracanzsistem4vb4.jpg

Bu bilgisayarda kullanmak istediğimiz ram miktarı ister otomatik isterse manuel ayar yapabilirsiniz

ramayarlar5jk4.jpg

Yeni hdd oluşturma

yenihdd6fi4.jpg

Hdd mizin boyutunu ayarlıyoruz yada size verileni değiştirmeyiniz

hddayarlar7so1.jpg

Ve sanal bilgisayarımız hazır

biti8rn3.jpg

Masaüstündeki Virtual PC Kısayolundan bilgisayarımızı artık kullanabiliriz.

ynetimkonsolu9iu4.jpg

Kullanabilirsiniz dediysekte o kadar da değil işletim sistemi kurulmamış bir bilgisayar nasılsa sizin de sanal bilgisayarınız boştur

fini10customjb0.jpg

O yüzden gerçek bir bilgisayarda nasıl işletim sistemi kuruluyorsa artık tüm işlemlerin aynısını bu sanal bilgisayarınızda yapacaksınız.İlk önce biosa girerek(anakarta göre değişir bende DELETE) açılış önceliğini cdrom yada fdd yaparak sistem kurmaya başlayabilirsiniz.

Windows kurulmuş hali

fini10custom3gf5.jpg

En önemlisi sanal ile gerçek arasında dolaşma geçiş tuşu [color=Red][b]ALTGR [/b][/color]dir hadi kolay gelsin.

Cd yazan yerden imageyi gösteriniz

nasıl tncxp hatasızdır ya ?

flash belleğe setup dosyalarını atıp xp kurabilirsin.Ben cdromu olmayan pcde denedim

madem kurdun anlatta bizde öğrenelim.dimi ama yaptım oldu demekle olmaz

sitede anlatılan yöntemlerin çoğu işe yaramıyor.

Ardakaşım resim gayet iyi açıklıyor. CD sürücüsünü bağla deyip en alttaki iso gösterme seçeneğini seçeceksin ve harddiskindeki cd imajı olan iso dosyanı göstereceksin. sonra sanal makineyi çalıştor iso dan cd gibi başlar zaten. Bu kadar basit videoya gerek yok.

Bu arada gerçek makineye(sanal değil) modifiyeli bile olsa Usb bellekten windows Xp kurmayı öğrendim ama kimseye anlatamam. araştırın bulursunuz belki. İstek yapmayın sadece olduğunu söylüyorum. Bunu video ile anlatmam ama kanıtlarım.

Enteresan bi durum ?

• 1 yıl yıl...

Burası bilgi paylaşım forumu anlatmayacaksan ne diye artistlik yaparsın ?

herkes senin gibi yaparsa insan oglu hep aynı basmakta kalır

bir sey biliyorsan herkesle paylaskı baskaları

senin bildiklerini cevhere donustursun

daha farklı cozumlerde bulunur bu sozum sana deyıl (butun herkese )

sen bir basamak atladın ewet (bilgiyi mezara kadar gotur ozaman :) )

arkadaşım arkadaş gayet normal bişekilde anlatmış sadece sen orada indirme adresi var indir önce kur ondan sonra prğramın yukarısında new diye secenek var yeni oluştur yani oradan seçenekler resimdeki gibi sıralı geliyor gerisi aynı bilgisayarına nasıl işletim sistemi kuruyorsan o şekilde gayet basit

Usb bellekten bir çok farklı yöntem ile hem normal, hemde modifiyeli xp kurulabilmektedir.

Ama uygulanan yöntemleri bir birinden ayırmak gerekiyor.

Yöntemlere gelirsek birincisi eski klasik yöntem olan dos ortamında sistemi başlatıp, dos ortamından kurulum yapmak. (Xp modifiyeli ise gerekli bilşenler çıkartılmış ise işe yaramaz. Ayrıca NTFS sorunu vardır. Ayırıca çok yavaş bir kurulum süreci vs vs. ) Yöntemlerin içinde en kötüsü budur.

İkinci yöntem bu forumda da anlatılan u3 bellekler cd imajı yazdırmak, ayrıca u3 özelliği olmayan flash belleklerin chip bilgisiyle oynayarak cd rom imajı yazdırmak. Şuana kadar üç kingston U3 özelliği olmayan flash bellekte denedik ve başarılı sonuç aldık.

Please register to see this content.

Üçüncü yöntem olarak usb bellekten daha önceden hazırlanmış bir livexp ile sistemi başlatıp bunun üzerinden xp yi kurmak. Ben en çok bu yöntemi seviyorum.

Tabi livecd olmadan da xp setup dosyalaırnı düzenleyip kurulum yapılabilir......

Bu yöntemlerin hepsinde usb flash bellekten boot etmeniz gerekiyor (sistemi flash bellek ile başlatmanız gerekiyor).

Anakartınızın çok eski deyilse hemen hemen bir çok anakart usb den boot edebilmektedir.

Aslında usb den boot edemeyen ve cdrom sürücüsü olmayan bir bilgisyara bile usb den xp kurulabilir. Ama yöntemler biraz karışık... (Kısaca harddiskimizin başına ufak bir mbr bilgisi yazdırıp bunun sayesinde usb den boot edebiliriz)

Ufak açıklama yaptım. Önümüzdeki günlerde acemi arkadaşlar için usb belleğe nasıl livexp kurabileceğimizi ve bu kurulan livexp üzerinden nasıl xp kurabileceğimizi anlatmayı düşünüyorum....

...........

arkadaşım arkadaş gayet normal bişekilde anlatmış sadece sen orada indirme adresi var indir önce kur ondan sonra prğramın yukarısında new diye secenek var yeni oluştur yani oradan seçenekler resimdeki gibi sıralı geliyor gerisi aynı bilgisayarına nasıl işletim sistemi kuruyorsan o şekilde gayet basit

Basitlik kavramı bilen içindir.Arkadaşımız soru sormak ile hata etmemiş, sonuçta öğrenirken hepimizin yaptığı bir vaka. Benim buradaki tepkim barıs_seven arkadasın verdiği cevabın ikinci pararafı.Cevap verir veya vermez o ayrı saygı duymak gerekir.Ama ikinci paragraftaki usluba bakarmısınız ? Neyse fazla polemik yapmanında gereği yok.

USB BELLEKTEN ViSTA NASIL KURULUR ?

USB bellekten yapılan kurulum Vista CD’sinden çok daha hızlı.

Vista CD’sini USB belleklere yükleyip, kurulumu buradan çalıştırmak size önemli bir zaman kazandırır. Optik sürücüsüne sahip olmayan sistemler için büyük bir avantaj. Örneğin Netbook sistemler optik sürücüsüne sahip değiller. Fakat birçok kişi bu sistemlere nasıl Vista kuracağını bilmiyor.

Oysa yapmanız gereken tek şey sizlere adım adım anlatacağımız yöntemi aynen uygulamak ve kurulumu da başlatmak.

USB Belleği Sisteme Takın

İlk olarak en az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına “CMD” komutunu girin.

286z6e9.jpg

“Diskpart” komutunu yazın.

Bu komutu girdiğinizde size DOS ekranı açılacak. İşte bu ekrana “Diskpart” komutunu yazın.

Sistemdeki Diskleri Görmek

Sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu mutlaka yazın. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Aksi taktirde ezbere yapacağınız bir iş dosyaların var olduğu başka bir disk’i silebilir.

33op4l5.jpg

“List disk” komutunu mutlaka çalıştırın.

Burada sisteme bağlı olduğunuz USB belleği tanımanız gerekiyor. Örnekte 8 GByte’lık bir disk kullanılmıştır. İşte bu disk burada disk 1 olarak görünür.

Diskleri Seçmek

USB belleğimiz disk 1 olarak göründü. Sistemimizde tek bir sabit disk var. Sabit disk burada disk 0 ve USB bellek de disk 1 olarak göründü. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünecektir. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmeli.

jilzye.jpg

“Select Disk (USB belleğin atacağı harf)” komutunu girin.

Örneğim'de USB bellek disk 1 olarak göründü. Aynı pencereye “select disk 1” komutunu girmeniz gerekiyor.

Diski Temizlemek

Sıra geldi USB belleğin içini temizlemek. USB bellek “Clean” komutu ile silinir. Burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok. Bu yüzden dikkat edilmeli.

4j9amp.jpg

Diski temizlemek için “Clean” komutunu kullan.

Clean, USB belleğin birimini siler. Delete gibi iş görmez.

birimi oluştur

USB belleğin içi tamamen silindi. Şimdi bu belleğin birimini oluşturmamız gerekiyor. Bunun için “Create Partition Primary” komutunu yazın.

2ni0gzo.jpg

“Create Partition Primary” komutu birimi yeniden oluşturur.

Burada fazla bir müdahalae etmiyoruz. 32 GByte’lık bir ürün olsa bile farklı birimler oluşturmuyoruz. Bu oldukça önemli.

Birimi Seç

Birimi oluşturmamız lazım. Tek bir birim oluşturduğumuz için “select partition 1” komutunu kullanmamız gerekiyor. Bu komut yine aynı pencereye yazılıyor.

2lwsv93.jpg

“Select Partition 1” komutunu kullan.

Bu işlem profesyonel olmayan kullanıcılar için. Bu yüzden de tek bir birim oluşturduk. Birçok birim kullanıldığında Select Partition 1 yerine farklı sayılar kullanılabilir.

Birimi Çalıştır

Tabi birimi oluşturmak ve seçmek yeterli değil. Bu ürünü aktif hale getirmek gerekir. Bunun için “active” komutunu girmek gerek.

nxnwxx.jpg

Aynı pencereye “active” komutunu yaz.

Bu oldukça önemli bir komut. Bu komutu yazmazsanız bir sonraki adımlar boşuna yapılmış olur.

Birime Format İşlemi

Sıra geldi format işlemine. Burada Fat32 dosya formatını kullanmak şart. Bunun için de “format fs=fat32” komutunu kullanın.

ju6yw9.jpg

Disk’i biçimlendirmek şart. “Format fs=fat32” komutunu kullan.

Fat32 dosya sistemini kullanmanız şart. NTFS ve FAT16’de bu işlem çalışmıyor.

Format işlemi bitti. Geriye pek bir şey kalmadı. Yapmanız gereken “assign” komutu ile birimi atamak. Bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.

2luxggi.jpg

“Assign” komutundan sonra pek bir şey kalmadı.

USB belleğinizin harfini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Masaüstünde yer alan Bilgisayarım ikonun çift tıkladığınızda USB belleğiniz görebilirsiniz. USB belleğin harfini buradan okuyabilirsiniz.

[/b]

Vista’yı USB Belleğe kopyala

Sıra geldi son işleme. Vista CD’sini USB belleğe kopyalamalısınız. Xcopy (Optik sürücüye atanan harf):\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullan.

Bu örneğim'de optik sürücümüz “D” harfini USB belleğimiz de “E” harfini kullanıyor. Bu halde komutumuz “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” olarak yazılmalıdır.

2ce0jyp.jpg

Normal şartlarda “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” komutu kullanılır.

Vista CD’sini sabit disk’e (Örn: C:\vista) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Vista klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman “ “Xcopy c:\vista\*.* /s/e/f e:\” olarak değiştirilmeli.

Hepsi bu kadar. Anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Vista kurulum işlemini buradan başlatın.

NOT : ALINTIDIR

Tarafımca denenmemiştir.Diğer işletim sistemlerinin aynı şekil kurulup kurulmayacağını bilmiyorum.Denemek Lazım

ya arkadaşlar ben bir xp iso dosyası indirdim dvd yede nero ile yazdırdım ama boot olmadı nasıl yapmam gerekiyor. bu arada açtığım iso dodyası herhangibi ayar penceresi açmıyor sadece yazdır seçeneği var. nero 7 kullanıyorum. dvd den nasıl boot yapacam açıklayabilirseniz sevivinirim...

şimdiden teşekkürler

USB bellekten çok basit bir şekilde xp kurabilirsin.

Önce güzel bir şekilde usb belleği formatla. Sonra şağıda verdiğim programdan "Windows 2000/XP/2003 Source" kısmındaki Browse den xp çalışmanın olduğu klasörü seç örneğin C:\XPCD sonra "USB Disk Selection" kısmından Usb belleğini seç. (genelde otomatik seçer). sonra GO ya tıkla 1 saat falan sonra hazır.

:(

WinSetupFromUSB_0-2-2

http://www.datafilehost.com/download-109e97af.html
http://www.mediafire.com/?wzznmoy3m4u
http://uploading.com/files/5VRW4FMC/WinSetupFromUSB_0-2-2.rar.html[/CODE]

• 4 hafta sonra ...
USB bellekten çok basit bir şekilde xp kurabilirsin.

Önce güzel bir şekilde usb belleği formatla. Sonra şağıda verdiğim programdan "Windows 2000/XP/2003 Source" kısmındaki Browse den xp çalışmanın olduğu klasörü seç örneğin C:\XPCD sonra "USB Disk Selection" kısmından Usb belleğini seç. (genelde otomatik seçer). sonra GO ya tıkla 1 saat falan sonra hazır.

:yahoo:

WinSetupFromUSB_0-2-2

http://www.datafilehost.com/download-109e97af.html
http://www.mediafire.com/?wzznmoy3m4u
http://uploading.com/files/5VRW4FMC/WinSetupFromUSB_0-2-2.rar.html[/CODE]

arkadasım biraz daha acsan su programın kullanımını cok ısıme yarıycak walla bakmadıgım sıte kalmadı her halde son umut sizin program :blink:

• 1 ay sonra...

ARKADASLAR USB DEN XP KURMAK COK BASIT BEN YAPTIM SUANDA KULLANIYORUM COK ISIME YARIYOR ISTERSENIZ ANLATABILIRM

Please register to see this content.

ıste lınk ıcınde ne yapılması gerektıgı yazıyor cok bastı 20 dk surmuyor

ve kesılıkle calısıyor bosuna ındırmıs olmayacaksınız yanı :wacko:

slm

zaten tnctr forumda iki yerde var dediğin modifiyeli xp usb kurmak konusu, 1.si u3 bellke kullanan usb ler de usb belleği cdrom gösterek xp kurmak denedim çalışıyor 2. si de usb den xp kurmak extralarla başlığı altında var cryxp çalışmasıyla denedim oda çalışıyor 4 mb usbde 30-35 dakika 8 mb usbde 20-25 dakikada xp yi kurdum , dünyayı yeniden keşif etmeye gerek yok, senin bu yazından sonra hazırladğın perpext xp+vista yı arşivden silip çöpe gönderdim

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...