Jump to content

Flash Bellek Biçimlenemiyor.

samimi 75

Recommended Posts

Arkadaşlar flash belleğim düzgün çalışırken birden ne olduysa bilgisayara taktığım zaman kimi zaman bilgisayarda gözükmüyor.Gözüktüğü zamanda aç dediğimde biçimlenmesi gerektiği uyarısı veriyor.Biçimlendir dediğimde biçimlenemiyor diye hata veriyor.İçindede önemli bilgilerim vardı.Ne yapmak lazım.Yardım eder misiniz?

Büyük ihtimal içine virüs girmiş olabilir hiç başka bir bilgisayardan güvenliğini tam bilmediğiniz bir dosyayı içine falan attınız mı ve ya başka bilgisayarlarda çalıştımı?

Flash Diskini Tak Sonra Bir XP Cd si Takarak Normal Format Atar Gibi İşlemlerini Yap Sürücülerin Çıktığı Bölüme Geldiğin Zaman Flash Diskide Görüceksin Oradan Flash Diskine Biçimlendirme Yapabilirsin Aman C:\ Yi Formatliyim Deme Ha :blink:

Kendi bilgisayarım ve okuldaki bilgisayara taktım.Başka bir bilgisayarda kullanmadım.Yani virüsten mi olur diyorsunuz?

Flash Diske Bulaşsa Bulaşsa Autorun Virüsleri Bulaşır Onlarda Bu Kadar Etki Etmezler Flash Diskinde Sorun Olabilir Sen Dediğimi Dene Bir Böyle Bir Vaka`da Virüs ün Etki Etme Şansı Düşük Sorunun Flash Diskte Gibi Geliyor Bana.

Hocam bilgisayarı cd'den başlatıyorum.Sonra dosyalar kopyalanacak.C,D sürücüleri gelecek.Xp'yi nereye kurmak istiyorsunuz kısmı.Burada FLASH bellekte gözükecek.Ben belleği biçimlendireceğim değil mi hocam?Yanlış anlamadıysam.Ondan sonra format atma işini iptal mı edeceğim.Yoksa biçimlendirmeden sonra kendisimi iptal oluyor.Bu işlemi bu şekilde hiç yapmadığım için soruyorum.TEŞEKKÜRLER...

Hocam bilgisayarı cd'den başlatıyorum.Sonra dosyalar kopyalanacak.C,D sürücüleri gelecek.Xp'yi nereye kurmak istiyorsunuz kısmı.Burada FLASH bellekte gözükecek.Ben belleği biçimlendireceğim değil mi hocam?Yanlış anlamadıysam.Ondan sonra format atma işini iptal mı edeceğim.Yoksa biçimlendirmeden sonra kendisimi iptal oluyor.Bu işlemi bu şekilde hiç yapmadığım için soruyorum.TEŞEKKÜRLER...

Bahsettiğin C , D Bölümü Gelicek Orada Flash Diskininde Gözükmesi Lazım Flash Diskini O Bölümde Biçimlendireceksin Sonra F3 e Basarak O Bölümden Çıkıcaksın Yani İptal Etmiş Oluyorsun C Ve D Ye Herhangi Bir Müdahelede Bulunmuyorsun Yani.

Bahsettiğin C , D Bölümü Gelicek Orada Flash Diskininde Gözükmesi Lazım Flash Diskini O Bölümde Biçimlendireceksin Sonra F3 e Basarak O Bölümden Çıkıcaksın Yani İptal Etmiş Oluyorsun C Ve D Ye Herhangi Bir Müdahelede Bulunmuyorsun Yani.

bilgilendirmeniz için size müteşekkirim.

Arkadaşlar flash belleğim düzgün çalışırken birden ne olduysa bilgisayara taktığım zaman kimi zaman bilgisayarda gözükmüyor.Gözüktüğü zamanda aç dediğimde biçimlenmesi gerektiği uyarısı veriyor.Biçimlendir dediğimde biçimlenemiyor diye hata veriyor.İçindede önemli bilgilerim vardı.Ne yapmak lazım.Yardım eder misiniz?

Sn. "samimi 75",

Taşınır bellekler varsayılan olarak "fat" dosya sistemiyle biçimlenir; "ntfs" sistemiyle biçimleyebilmek içinse aşağıdaki işlemler gerekir (Bu işlemler biçimleyememe sorununuzu çözebilir):

* "Bilgisayarım"a sağ-tık>Yönet yoluyla "Aygıt Yöneticisi"ne ulaşın;

* "Disk sürücüleri"nden taşınır belleğinize sağ-tık>Özellikler>İlkeler'de "Performans için en iyi duruma getir" seçeneğini imleyip "Tamam"a basın.

Bu işlemden sonra "ntfs" seçeneğinin eklendiğini görürsünüz; ancak, ille de "ntfs" sistemiyle biçimlemek zorunda değilsiniz; ama artık, taşınır belleğinizi bilgisayardan ayırmak istediğinizde "Donanımı güvenle kaldır" simgesini tıklamaya özen göstermeniz gerekir...

Not: Biçimleme işleminden sonra yukarda sözü geçen "İlkeler" bölümündeki işlemi geri almanızda yarar var; "Donamımı güvenle kaldır"ı unutmanıza önlem olarak...

Sn. "samimi 75",

Taşınır bellekler varsayılan olarak "fat" dosya sistemiyle biçimlenir; "ntfs" sistemiyle biçimleyebilmek içinse aşağıdaki işlemler gerekir (Bu işlemler biçimleyememe sorununuzu çözebilir):

* "Bilgisayarım"a sağ-tık>Yönet yoluyla "Aygıt Yöneticisi"ne ulaşın;

* "Disk sürücüleri"nden taşınır belleğinize sağ-tık>Özellikler>İlkeler'de "Performans için en iyi duruma getir" seçeneğini imleyip "Tamam"a basın.

Bu işlemden sonra "ntfs" seçeneğinin eklendiğini görürsünüz; ancak, ille de "ntfs" sistemiyle biçimlemek zorunda değilsiniz; ama artık, taşınır belleğinizi bilgisayardan ayırmak istediğinizde "Donanımı güvenle kaldır" simgesini tıklamaya özen göstermeniz gerekir...

Not: Biçimleme işleminden sonra yukarda sözü geçen "İlkeler" bölümündeki işlemi geri almanızda yarar var; "Donamımı güvenle kaldır"ı unutmanıza önlem olarak...

TABA KARDEŞ SÖYLEDİĞİNİ UYGULAYACAĞIM.TEŞEKKÜR EDERİM..

kardeş sağ tıklayıp biçimlendir dediğinde NT bu sürücüyü biççimlendiriyor falan filan diyorsa.Arkadaşın Format Cd si işlemi cok uzun..İstersen bunu dene ben hep böle yapıyorum

flashı tak

başlat /çalıştıra cmd yaz enterla dos ortamına geçmiş olcaksın daha sonra

bilgisayar flashı hangi sürücü olarka görüyorsa o harfi yazıyorsun iki nokta üst üste koyup enterlıyorsun (örnek benim flash f sürücüsü olarka gözüküyor)

f: bu şekilde yazıp enter tuşuna basıyoruz

flash diske geçmiş oluyor

format /q f: enter dediğimizde bir kaç kere size bişiler soracak hepsinde e ye basıp enterlayın.

birim adı soruyor orda e ye basmayın direkt enterla geçin 30-35 sn de biçimlendiriyor.

birde komutları sırasıyla yazayım aklın karışmasın

başlat / çalıştır cmd

f:

format /q f:

hepsi bu kadar.

peki hocam yaa o sürücü sorma kısmı geLmeyip kur dosyalrı olusturalamadı gibi bir uyarı verirse ne yapacagız??

Bilgisayara flash belleğini tak sonra bilgisayarım a sağ tıkla Yönet de sonra disk yönetimi orda C: D: ve senin flash belleğin görünür flash belleğinin üzerine sağ tıkla biçimlendir de olur .bendede aynı sorun olmuştu.Hallettim.ama bilgilerini kurtaramazsın.Yada dosya kurtarma programlarını dene biçimlendirdikten sonra belki kurtaırır

• 7 ay sonra...

arkaslar benım sony flasım vardı sonra bı problem cıktı ve dısk korumalı gıbı sacmalıklar yaptı.Bu forumda 3 gün gezdim bütün programları ( OnBelay V2,Usb Flash Disk Format ve Sistem Tr, hp usb format tool, vs...)başlat / çalıştır cmd

f:

format /q f: veya Flash Diskini Tak Sonra Bir XP Cd si Takarak Normal Format Atar Gibi İşlemlerini Yap Sürücülerin Çıktığı Bölüme Geldiğin Zaman Flash Diskide Görüceksin Oradan Flash Diskine Biçimlendir yönteminide denedim.formatları denedim. Çözüm bulamadım. cozum asagıdakı sekılde oldu.ısınıze yararsa bir tsk ler yeeter.

1. Başlat/çalıştır a gelip regedit yazıp tamam dedikten sonra;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\StorageDevicePolicies kısmından WriteProtect i bulup sağ tıklayıp “değiştir” dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 ise 0 yapın.

Son olarak ControlSet001 ve ControlSet002 kısımlar içinde aynısını uygulayın.

• 2 hafta sonra ...

Dostum bu son yıllarda çok sık rastladığımız bir olay oldu artık flashını sağlam bir virüs temizleme programıyla tarat.Tabi bunlardan önce herzaman sölediğim gibi arkadaşlarıma sende bilgilerini bi yere yedekle.

Büyük ihtimal içine virüs girmiş olabilir hiç başka bir bilgisayardan güvenliğini tam bilmediğiniz bir dosyayı içine falan attınız mı ve ya başka bilgisayarlarda çalıştımı?

Selam kardesim sana yardımcı olmaya çalışacağım birincisi flash bellek içeririsine sadece autorun.inf virusu girer bu virusude kaldırmak o kadar zor diildir ama sorun suu autorun.inf virusu giren flah belleği bicimlendirebilirsin fakat eskisi gibi icerigi gormene izin vermez weğerki sorunun windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı gibi bir ibare çıkıyorsa karşına yapacağın tek partition magic'i indir ve formatla flashını saygılarımla umarım yardımcı olabilmisimdir...

• 1 yıl yıl...

Flah Belleği Takıp

Başlat>>Çalıştır// compmgmt.msc Yaz

Depolama/Disk Yönetimi Flash Belleğini göreceksin Biçimlendir.

dostan veya vindowsun normal yollarla biçimlerdiremediği Diskleri bu yöntemle Biçimlendirebilirsiniz Kolay Gelsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...