Jump to content

Hdd Alacagım Hangisini Alayım önerileriniz Nedir ?

pasa_mahmut

Recommended Posts

Arkadaşalar samsung eski hdd lerim var 2 tane 250 GB lık ve bunları satıyorum birine nedeni ise çok ses yapmasıdır şuan yeni çıkan sessiz hdd lerden almak istiyorum ancak hangi marka alayım hangsini öneriyorsunuz ?

benim aklımda birkaç tane var aslında onlardan hangisi daha iyidir sizce aşşagıya yazdım .

2 tane HDD alacagım birisi 500 GB lık diğeri ise 250 GB lık veya 320 GB lık veya 160 GBlık ta olabilir

500 GB lık HDD ler

SAMSUNG 500GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK Fiaytı : 149 Dolar = 190 YTL

MAXTOR 500 GB 32MB SATA2 7200RPM HARDDİSK Fiyatı : 131 dolar = 165 YTL

SEAGATE 500GB 32MB SATA2 7200.11 NCQ HARDDİSK Fiyatı : 120 Dolar = 153 YTL

320 GB lık HDD ler

SAMSUNG 320GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK Fiyatı : 100 Dolar = 128 YTL

SEAGATE 250GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK Fiaytı : 76 Dolar = 98 YTL

250 GB lık HDD ler

SAMSUNG 250GB 8MB SATA2 7200 RPM HARDDISK Fiyat : 75 Dolar = 95 YTL

160 GB lık HDD ler

SAMSUNG 160GB 8MB SATA2 7200RPM HARDDİSK Fiaytı : 60 Dolar = 77 YTL

SEAGATE 160GB 8MB SATA2 7200RPM NCQ HARDDISK Fiyatı :64 Dolar 81 YTL

MAXTOR 160GB 8MB SATA2 7200RPM HARDDISK Fiyatı : 63 Dolar = 80 YTL

biraz PC marketi gibi oldu sanırım :blink:

hepsinden birartane alacakmışım gibi davranırsanız daha iyi olur 2 tane HDD alacagım birisi kesinlikle 500 GB lık digeri 2. HDD de ise emin değilim 320,250 veya 160 lık bunlar arasından heran birisini alabilirim

kısacası arkadaşlar hangi marka yada daha iyi kullananlar bi yardımcı olursa sevinirim

SAYGILARIMLA

2 adet MAXTOR 500 GB 32MB SATA2 7200RPM HARDDİSK alırsan bence en mantıklısı olur.nekadar büyük alırsan ilerde elinden çıkartmak istediğin zaman okadar hızlı elinden çıkarırsın.

MAXTOR iyi hdd çıkarıyor yılların üreticisi yinede tercih senin.

Boyutuna karar vermesi gerken kişi sensin ihtiyaçların doğrultusunda almanı oneririm. Ama ne yaparsan yap WD, Seagate ve Samsungdan başkasına pek bulaşma.He bu arada Seagate Maxtoru Satın Aldı. Maxtor almaya niyetliysen Yerine Seagate Al :blink:

Edit : Önerim ise WD almandır.

500GB 32MB SATA2 7200.11 NCQ HARDDİSK (Seagate)

30ytl*5=150ytl(kdv dahil) iki tane alabilirsen raid yaparsın. seni kimse tutamaz ; )

(vatan fiyatıdır. baska yerde daha ucuz ya da pahalı olabilir.)

Bence önceliği kesinlikle seagate'e vermelisin olmazsa maxtor olabilir zaten ikisinide aynı firma üretiyor

son olarak söylemek istediğim bişey var SAMSUNG ALMA lütfen :blink:

hepinize tek tek teşekkür ediyorum

kardeş bu arda ben SAMSUNG tan yanaydım ama kararsızdım çünkü SEAGATE almayıda düşünüyorum zaten

Acaba niçin SAMSUNG alma dedin merak ettim ne geçti başından SAMSUNG ile ilgili :blink:

SAYGILARIMLA

hepinize tek tek teşekkür ediyorum

kardeş bu arda ben SAMSUNG tan yanaydım ama kararsızdım çünkü SEAGATE almayıda düşünüyorum zaten

Acaba niçin SAMSUNG alma dedin merak ettim ne geçti başından SAMSUNG ile ilgili :blink:

SAYGILARIMLA

Tesadufe bak ben de dun vatana, ocak ayında almıs oldugum 320 gb sata2 16mb cache samsun harddiski iade ettim. 1 ay surebiliyor, daha once de basıma gelmisti cunku. Seagetelerde ise bad sektor olusmadı hic bende.

2x320gb lık seagate al bence hem garanti süresi seagate'in 5 yıl hemde 2 aynı harddiskten olduğunda RAİD 0 yaparsın o zaman hızına hiç biri yetişemez!! :blink:

kardeş bu RAİD 0 nasıl yapılır bilmiyorum ki ilk defa duydum şimdi RAİD 0 ı ne işe yarıyor bu RAİD bi açıklık getirirsen sevinirim

Bence İki tane Seagate 500 GB al arkadaşlarin dediği gibi raid 0 yaptığında hız konusunda sorun yaşamazsın bide aldığın harddisklerde NCQ özelliğinin olmasına dikkat et bu rastgele erişim süresini azaltarak sana büyük kolaylık sağlar.

30ytl*5=150ytl(kdv dahil) iki tane alabilirsen raid yaparsın. seni kimse tutamaz ; )

(vatan fiyatıdır. baska yerde daha ucuz ya da pahalı olabilir.)

kardeş bu raid nedir ne işe yarar nasıl yapılır anlamadım halen şuan bakamıyorumda nete ama akşam evde bakarım araştıracam ama sizler ilgilenirseniz sevinirim

kardeş bu raid nedir ne işe yarar nasıl yapılır anlamadım halen şuan bakamıyorumda nete ama akşam evde bakarım araştıracam ama sizler ilgilenirseniz sevinirim

Su an dısarı cıkıyor olmasam anlatırdım. Ama google da cok genis ve gzel anlatımlar var. raid nasıl yapılır diye yaz arama satırına, donanımhaber, hardwaremania,pcnet, chip, pclabs,.. bicok isine yarar site bulacaksın. Olmazsa bu konuda gece gelince acıklama yaparım. Simdiden kolay gelsin.

Raid

Redunduncy Array Independent Disk

Raid in bir çok çeşidi ve sistemleri var.Raid illa ki 200+200=400gb demek değildir.Bu zaten Raid 0 olarak geçer ve hiç kimsenin tavsiye etmeyeceği bir sistemdir.

Temsili Resim:

RAID0_large.jpg

Raid 1

raid3.gif

Raid 1 sisteminde 2 tane 200gb hdd miz var diyelim.Bu hdd ler tek bir hdd olarak 200gb olarak gözükürler, yani paralel çalışırlar.Birine yazılan veri diğerine aynalanır (kopyalanır).Yazma hız normal değerlerdedir.(hdd ye göre düşebilmekte).Ama okuma hızında %93 e kadar varabilen bir performans artışı sağlanmakta.Hdd lerden biri bozulsa bile diğerini normal bir şekilde bağlayarak geri Windows u boot edebilirsiniz.Güvenliği Raid 0 a göre çok çok fazladır.

Raid 5

RAID5_large.jpg

Bu sistemi tam olarak bilmiyorum disklerden birinin yedek olarak durduğu aklımda kalan bir bilgi.2 sene önce bu sistemleri okumuştum ama hepsini unuttum gitti.

Temel raid sistemleri bunlar.Bunların dışında raid 1.5 (raid 15 diye de geçer), raid 6, raid 8 gibi bir sürü raid sistemi var ama onlarla ilgili hiçbir bilgim yok.Ama raid 5 ve yukarısı son kullanıcının kullanamayacağı kadar pahalı sistemler :)

Please register to see this content.

ingilizcesi iyi olan arkadaşlar buradan gerekli bilgiyi alabilirler.Benim ingilizcem biraz kült olduğu için çevirisini yapmadım :blink:

ALINTIDIR

Hız bakımından tamam süper bişey ama

bana göre değilmiş

:blink:

çünkü HDD nin birisine bişe olsa öbürde tehlikeye girer diyorlar ve tüm bilgileri de mefta olurmuş ben zaten 2 hdd olsun diyorum ki en azından HDD nin birine birşey olsa diğerindeki bilgiler kalabilsin yani tüm bilgilerim uçmasın herhangi birşeyde. benim bilgilerim 1 kez gitti oda bir bayram günüydü bayramım bana yalan oldu çünkü 1 haftada kendime zor geldim bu seferk, bilgilerim daha çok heralde 1 yılda kendime anca gelirim :D herkeze ilgilendiği için çok teşekkür ederim ama raidi boş verin şimdi hangi marka daha iyi kullananlar nezamndan beri hangi markayı kulanmaktasınız sesiz bir HDD de istiyorum ben ve tabiki elektronik işi bu ne olacagıbelli olmaz ama bozulma konusunda hatasıs bir hdd olması gerek ki bilgiler yalan olmasın

SAYGILARIMLA

Benim tercihim SAMSUNG marka olması. Zamanla ses yapıyor fakat verilerin gitmesi konusunda diğerlerine göre daha iyi olduğunu biliyorum (İstisna varsa olabilir.) Örneğin biraz eski teknoloji ama 5+ yıl kadar öncesi alınmış boyut ve hız olarak çok geri sayılabilir ama SAMSUNG marka HDD vardı ve hala çalıştığını hiçbir hata vermemiş olduğunu söyleyebilrim. Sonuçta isim yapmış bir marka kaliteden ödün vereceğini sanmıyorum.

Ayrıca arkadaşlar iletimi düzenliyorum bi arkadaşımda SEAGATE hdd vardı hemde iki tane yeni almış sırasıyla yanmışlar ve garantiye almışlar zaten 5 yıl. Fakat garantiye alınması önemli değil de kaç hafta gelmemişti. Bana göre bu 5 yıl garanti göz yanıltması diye düşünüyorum. Benim düşüncem hızlı olması önemli de daha önemlisi o kadar biriktirdiğin verilerin kaybolmaması, bu daha önemli gibime geliyor. Seçim yine de senin kolay gelsin...

Seagateden kesinlikle şaşma arkadaşım.

Seagate'in de ürün kod numarasına bak.

Sonu 410AS diye bitenlerden al.

İsmini vermiycem ama ben daha önce elimdeki harddiskleri test edip sonuçlarını bi sitede yayınlamıştım.

En hızlısı Seagate 3250410AS modeli çıkmıştı.

Baştaki 3: Sata2 anlamına geliyor.

250 ise hdd in 250 gb olduğu anlamına geliyor.

Sonu 410AS diye biten harddisk hem daha hızlı, hem de görünüm olarak daha ince.

Yaklaşık 3-4 mm daha ince.

NCQ: Native Command Quening / Native Komut Sıralaması

Erişim süresini cok az bir süre kısaltmaktan başka bir işe yaramayan bir Teknoloji. [ Kaynak Chip ] Yaptığı iş özetleyecek olursak Harddisk kendinden istenen verileri sıralayarak ( Örn : kocaeli,ankara,istanbul,sakarya[herbirinde bir müşterinizin olduğunu düşünün ve alacak çekleriniz var en kısa yol hangisi olur :lol: ] istenmiş bu teknoloji bunları sıralayarak istanbul kocaeli sakarya ankara şekline sokuyor ve yolu ustundeki verileride bir veriye ulasırken aradan cıkarmıs oluyor ;) ) Günümüz HDD lerinde gozle gorulur bir fark yaratmadığı açıkça ortada .

ARKADAŞIM KONU İLE İLGİLİ BİR ÇOK SEÇENEK SUNULMUŞ SANA FAKAT BAZI ARKADAŞLAR SAMSUNG GARANİSİ İLE SIKINTI CEKMİŞ BU KONUDA SAMSUNG BİRE BİR DEĞİŞİMDE SIKINTI ÇIKARMAYAN TEK FİRMADIR FAKAT ALACAĞIN YERDE ÖNEMLİDİR.( ZİRA VATANBİLGİSAYARDAN ALACAKSAN ÖMRÜNÜN HATASINI YAPARSIN DERİM SANA VATAN GARANTİ UNSURLARINDA EN ÇOK PROBLEM ÇIKARAN FİRMADIR )

SANA 2 TASİYEM OLUR

750GB 32MB SATA3 7200.11 HARDDİSK (SAMSUNG)

BUNLARDAN EN ÖNEMLİSİ 500GB 32MB SATA2 7200.11 NCQ HARDDİSK (Seagate) ŞÜAN KENDİM BİZAT KULLANMAKTAYIM SEAGATE HEM 5 YIL GARANTİLİDİR SAMSUNG 2 İLE 3 YIL GARANTİ SÜRESİ VARDIR

BUNLAR EN ÖNEMLİ ETKENLERDEN BİRİDİR. VE PERFORMANS OLARAKDA SEAGATE ŞÜAN ÇOK BEYENİYORUM

AMA KARAR SENİN VE NERDEN ALABİLECEĞİN KONUSUNDA DA SANA BİR TİYOO eksa.com.tr reklam yapıyorum ama sana yardımcı olacaksam tam anlamı ile olmayı isterim kolay gelsin

Merhaba arkadaşlar,

Pasa_Mahmut Sana anakartını sorma ihtiyacı duyuyorum. Eğer Anakartın Sata2 yi, NCQ yu destekliyor ise ilerisini de düşünerek Seagate Barakuda 7200 11 HDD lerden birini almanı tavsiye derim. Çünkü dahili HDD olarak gerçek NCQ bu HDD lerdir. ( Şu an Türkiye'de bilgisayar marketlerinde NCQ adıyla satılan ürünlerin hiçbiri NCQ değildir. ( Harici HDD ler hariç ) Teyit etmek için Seagatenin sitesine girip HDD üzerinde bulunan model numaralarına bakmak kafidir.

Sana şunları HDDleri tavsiye ederim.

Sağlam, sessiz, hızlı ve güvenlidir.

Model numaralarını ve not al.

Barakuda 7200 11

SATA NCQ 320GB ST3320613AS

SATA NCQ 500GB ST3500320AS ( 32 Mb. )

SATA NCQ 500GB ST3500620AS ( 16 Mb. )

SATA NCQ 750GB ST3750330AS ( 32 Mb. )

SATA NCQ 750GB ST3750630AS ( 16 Mb. )

SATA NCQ 1000GB ST31000340AS ( 32 Mb. )

Anakartın NCQ destekli değilse bile ileride olacağı için hiç bir şey kaybetmiş olmazsın.

Kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar,

Pasa_Mahmut Sana anakartını sorma ihtiyacı duyuyorum. Eğer Anakartın Sata2 yi, NCQ yu destekliyor ise ilerisini de düşünerek Seagate Barakuda 7200 11 HDD lerden birini almanı tavsiye derim. Çünkü dahili HDD olarak gerçek NCQ bu HDD lerdir. ( Şu an Türkiye'de bilgisayar marketlerinde NCQ adıyla satılan ürünlerin hiçbiri NCQ değildir. ( Harici HDD ler hariç ) Teyit etmek için Seagatenin sitesine girip HDD üzerinde bulunan model numaralarına bakmak kafidir.

Sana şunları HDDleri tavsiye ederim.

Sağlam, sessiz, hızlı ve güvenlidir.

Model numaralarını ve not al.

Barakuda 7200 11

SATA NCQ 320GB ST3320613AS

SATA NCQ 500GB ST3500320AS ( 32 Mb. )

SATA NCQ 500GB ST3500620AS ( 16 Mb. )

SATA NCQ 750GB ST3750330AS ( 32 Mb. )

SATA NCQ 750GB ST3750630AS ( 16 Mb. )

SATA NCQ 1000GB ST31000340AS ( 32 Mb. )

Anakartın NCQ destekli değilse bile ileride olacağı için hiç bir şey kaybetmiş olmazsın.

Kolay gelsin.

kardeş öncelikle sağolasın ne yzaıkki anakartımın modelini tam hatırlamıyorum ama markası INTEL

EVEREST Ultimate Edition da çıkarmadı sadece bu var everestte

Anakart Çipseti : Intel Lakeport-G i945GZ

yani anlamadıgım konu anakartım NCQ yu deteklemezse olmazmı yada desteklemiyorsa bile olursa NCQ özelliğinden faydalanamazmıyım bazı yerlerde sonu 410AS biteni al diyorlar nedir bu 410AS anlamadım o seri dahamı iyi yada sessiz neyse bakıcaz artık bi çaresine

SAYGILARIMLA

Performans istiyorsan SAMSUNG

Ekonomi istiyorsan SEAGATE

Kişisel tavsiyem samsung tan şaşa derim hem sessiz hem performaslı

kapasite olarakta yanılmıyorsam 320 gb olanın ön belleği 16mb bunun altına düşe derim. Tabi bunlar beim düşüncem "Ben sadece kapıyı gösteririm, içeri girecek olan sensin"

Benim tavsiyem Seagate Sata II NSQ (160, 250veya 500 GB sana kalmış). Kısa bir süre önce vatandan 160 lığını aldım. Gayet iyi. Samsung kullanıyordum. Seagate daha sessiz, daha hafif, daha hızlı ve NSQ önemli bir özellik ileriye yönelik olarak.

• 7 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...