Jump to content

Bilgisayar Reset Atıyor (mavi Ekran Hatası)

fartim

Recommended Posts

arkadaşlar benim bilgisiyarımda bir video açtığım zaman hemen bir mavi ekran geliyor ve bilgisayar kendi resetliyor, mavi ekrandaki yazılar okunmuyor, hemen kendini resete geçiyor, internette araştırdım değişik cevaplar verenler oldu, mesala ram çakışması olabilir dediler, kasanın güç kaynağında sorun olabilir dediler, kimse net bir cevap vermediler, arkadaşlar bilgi olan burda yazarsa sevinirim,sizlere kolay gelsin

daha önceki windows kurulumunda aynı hatayı veriyormuydu yani bu formattan önce kini kasıt ediyorum eger böyle bir sorun yok ise senin yüklediğin video oynatıcılarının birbiriyle çakışmasından dolayı olabilir. donanımsal bir problem den kaynaklandığını sanmıyorum. olmazsa yeniden işletim sisitemi yükle sorun düselecektir.muhtemelen...

daha önceki windows kurulumunda aynı hatayı veriyormuydu yani bu formattan önce kini kasıt ediyorum eger böyle bir sorun yok ise senin yüklediğin video oynatıcılarının birbiriyle çakışmasından dolayı olabilir. donanımsal bir problem den kaynaklandığını sanmıyorum. olmazsa yeniden işletim sisitemi yükle sorun düselecektir.muhtemelen...

Mavi ekran hataları genelde donanımsal sorunlardan olduğu söyleniyor. Ama, hemen donanımsaldır da diyemeyiz. Eğer, bilgisayarında oyun yüklüyse onu oynamayı dene. Eğer, oynayamazsan ekran kartı veya RAM ile ilgili donanımsal bir sorunun olabilir. Oynayabiliyorsan sorun yok. Kodeklerin yüklü mü? Arkadaşların da dediği gibi birkaç programdan dolayı çakışma olabilir. Bir ihtimal de windowsunda sorun olabilir...

Mavi ekran geldiğinde alabiliyorsan hatanın kod numarasını alıp Google'da araştırabilirsin...

Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

Hata Numarası Açıklayıcı Metin

0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE

0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED

0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH

Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.

4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.

5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?

Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

Kaynak: Microsoft

• 6 ay sonra...

BUNLARIN HEPSİNİ YAPTIN OLMADIYSA.CPU FANINI DEĞİŞTİR YADA İYİ BİR ŞEKİLDE TEMİZLE ARKADAŞIM.PC YE YÜK BİNİNCE İŞLEMCİ DOLAYISI İLE ISINIR EĞER FAN GEREKTİĞİ KADAR SOĞUTAMAZSSA MAVİ EKRAN GELİR VE ARDINDAN RESET ATAR.BUDA BİR ÇEŞİT KORUMADIR.SİSTEMİ KORUYOR MAKİNE ANAKARTIN ÖZELLİĞİ.

format için biraz daha bekleyin codekleri silin, ekran kartınızın sürücülerini silin ,ses kartınızın sürücülerini silin ve pc kapatıp açın 20 sn bekleyin açmak için daha sonra tek tek kurun sorunun nerden kaynaklandığını ancak böyle anlarsınız .

format için biraz daha bekleyin codekleri silin, ekran kartınızın sürücülerini silin ,ses kartınızın sürücülerini silin ve pc kapatıp açın 20 sn bekleyin açmak için daha sonra tek tek kurun sorunun nerden kaynaklandığını ancak böyle anlarsınız .

Aynen dediğin gibi :pardon: Tahminim codecten.

• 4 hafta sonra ...

erkan kartı driver problemi bu başka bir şey değil . en güncel ekran kartı driver ını kur problem cözülür . formata da hiç gerek yoktu . en ufak hatada format atılacaksa işiniz iş derim ben :mellow: format herzaman cıkmaz sokakta baş vurulması gereken bir durum .

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...