Jump to content

Kola Nasıl Yapılır ?

muhtar

Recommended Posts

opencola895123cacaxq7.jpg

Kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlara Açık Kaynak Yazılım ingilizcesi ile Open-Source Software denir.

Bu tür yazılımlar insanlığın ortak malıdır ve kullanıcıya yazılımı değiştirme kendine göre uyarlama fırsatı sunar.

Bir açık kaynak yazılıma açık kaynak yazılım diyebilmemizin sebebi kaynak kodları yayınlanmayan programların var olmasıdır. Yani yazılım üreten tarifini vermiyor.

Tıpkı Coca Cola gibi. Bir ara cola üreticlerinden birisi formülünü açıkladığı için çalışanını mahkum ettirmişti. Artık pek çok firma kola üretiyor. Onlarca değişik marka kola var. Bunlardan biri yan tarafta resmini gördüğünüz Open Cola. Diğerlerinden farkı tarifini ücretsiz olarak alınabiliyor ve içeriğini değiştirebiliyor olmanız. Daha açık olarak; bu colayı evinizde üretebilir ve satabilirsiniz.

İşte Malzemeler

Tatlandırmak için;

10.0 g arap sakızı

3.50 mL portakal esansı

3.00 mL su

3.75 mL limon yağı

1.25 mL tarçın tozu

1.00 mL hint cevizi

0.25 mL kişniş

0.25 mL portakal çiceği yağı

0.25 mL lavanta yağı

Konsantre için;

2.36 kg şeker (çay şekeri)

2.28 L su

30.0 mL karamel

3.50 çay kaşığı 75%?lik sitrik asit

0.50 çay kaşığı kafein

Nasıl yapılacağına gelince. Tarifi burada yalnız ingilizce.

http://alfredo.octavio.net/soft_drink_formula.pdf

alıntı haberdir

haberin kaynağı ve orjinal linki : http://pardus007.blogcu.com/3374217/

hayatta en büyük sırlar aslında fark edilmemiş dünyanın en basit seyleridir bende buna sahit oldum cokca. de burda ufak bir eksik var kolanın en temel maddesi meyankötüdür. (hatta meyan köküserbeti doguda satılır ve sindirime acayip iyidir bir lts 1 ytl :D)

open kola biraz eksik gibi.

su böcek fare boku fln tamamen atmasyon.. calısanı niye kola içmez ben söyleyim ben bir zaman (2gün) büsküvit fabrikasında calıstım hala yemem su pötübör tarzı büsküvitleri neden içinde bişi yok son derece steril ancak bıkıyorsun kokusundan ugrasmasından canın istemio.. bizim meslektede hayattada temel su dur "Basit düşün" gercekler hep son derece basittir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...