Jump to content

Windows Xp Orjinal Almak Istiyorum.

sene07

Recommended Posts

OEM yeni bir bilgisayarla veriliyor. (en az 4 parça almalısın) Yani OEM zaten istesende ayrıyetten alamazsın...

Ayrıca bu yeni sistemle verilen OEM işletim sistemi bilgisayarda en az 4 parça değiştirildiği zaman lisansı iptal ediliyor :blink:

OEM yeni bir bilgisayarla veriliyor. Yani OEM zaten istesende ayrıyetten alamazsın...

aslında vista var ama bir kac programın vista uyumu yok sırf bu yuzden alıcaz.

oem olarak satılıyor sitelerde ondan dedim.

hangi memlekette yaşıyorsun ? bulunduğun civarda bilgisayar malzemeleri satan bir yer yok mudur ? eğer imkanın yoksa internetten spariş verebilirsin.

OEM lisanslar yalnızca yeni bir bilgisayar ile birlikte alınabilir. Ve orijinallik etiketinin bilgisayar üzerine yapıştırılmış, işletim sisteminin kurulmuş olması gerekir. (Yada ön kurulum aşamalarının son kullanıcı için hazırlanmış olması) Ayrıca Lisans ve bilgisayar faturalarının sizde olması gerekmektedir. Aksi taktirde lisans geçersizdir.

Eğer daha önceden alınmış bir bilgisayara OEM işletim sistemi lisansı almak istersek, bu ancak 4 ana donanım ile birlikte aldığımız zaman geçerli bir lisans olur. (anakart, işlemci, bellek, sabit disk) Dikkat edin, bu donanımlardan birisinin olması yeterli değil, 4'üde lisansla beraber alınmak zorunda. (Zaten bu değişiklikle neredeyse yeni bir bilgisayar oluyor) Ve bu donanımların OEM lisansın kullanılacağı bilgisayar üzerinde çalışıyor olması gerekiyor.

Kardeş basit ve açık şekli şu:

2 çeşit windows lisansı satılır.

a ) OEM: Bunu bir bilgisayara yüklersin. Windows, o bilgisayarın donanımına tapular kendini. Başka bilgisayara kuramazsın. Yani mesela o bilgisayar eskirde çöpe atar, yeni bir bilgisayar alırsan ona da KURAMAZSIN.

b ) BOX: Kutusuyla komple lisansı satın aldığınız için, aynı anda tek bilgisayara olmak şartıyla 10 defada bilgisayarını değiştirisen yinede yeni makinana kurulum yaparsın. Ancak her yeni farklı makinada kurmak istediğinde microsoftun veritabanındaki lisanslanmış konfigrasyonla uyuşmayacağı için sistem lisans ister. Bu durumda microsofta box windowsun faturasını fax çekmeni isterler. Onu inceledikten sonra yeni konfigrasyonuna onay verirler.

Eğer uzun süre (mesela 4-5 yıl) aynı sistemi kullanacaksan oem alman daha ekonomik olur. Ama sık sık bilgisayar değiştiren yada anakart, ram, cpu, hdd gibi donanınların birçoğunu sürekli değiştiren biriysen mutlaka pahalı da olsa box alman zorundasın. Yada korsana devam :dribble:

:blink: uzun oldu galiba ama anlaşılmıştır herhal...

Ben yine de OEM alma derim...

OEM LİSANS

1) Oem lisanslar yanlızca yeni ve marka bilgisayarlarla birlikte verilir,o bilgisayardan kaldırsanız bile bşka bir bilgisayara kurulamaz.

2)Eğer yeni bilgisayar haricinde satıldıysa,ilk hangi bilgisayara kurulum yaptıysanız o bilgisayarda kurulum yapılma zorunluluğu vardır.Yani o bilgisayardan kaldırsan bile başka bir bilgisayara kuramazsın.Kendi bilgisayarın olsa bile bu.

3)Hard disk+ram+işlemci+anakart bilgisayarın ana parçası olarak kabul edilir ve bu 4 parça aynı anda değiştirilirse bilgisayar değiştirilmiş sayılır ve lisansınız kullanılamaz.Yalnızca eski parçalarınızdan birini geriye takarak kullanabilirsiniz.Bu konuya dikkat!!

BOX/KUTU LİSANS

1)Bilgisayar harici satılır.

2)Yanlızca 1 bilgisayarda kurulma zorunluluğu vardır.

3)Eski bilgisayarınızdan kaldırırsanız,başka bir bilgisayara kurabilirsiniz.Yani yanlızca bir bilgisayarda kuruluysa başka bir bilgisayara kurulum yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur(eskisinden kaldırırarak.)

OEM lisanslar yalnızca yeni bir bilgisayar ile birlikte alınabilir. Ve orijinallik etiketinin bilgisayar üzerine yapıştırılmış, işletim sisteminin kurulmuş olması gerekir. (Yada ön kurulum aşamalarının son kullanıcı için hazırlanmış olması) Ayrıca Lisans ve bilgisayar faturalarının sizde olması gerekmektedir. Aksi taktirde lisan geçersizdir. (BSA incelemesi olursa ki Hukuk Bürosu olabilir)

Ben yine de OEM alma derim...

OEM LİSANS

1) Oem lisanslar yanlızca yeni ve marka bilgisayarlarla birlikte verilir,o bilgisayardan kaldırsanız bile bşka bir bilgisayara kurulamaz.

2)Eğer yeni bilgisayar haricinde satıldıysa,ilk hangi bilgisayara kurulum yaptıysanız o bilgisayarda kurulum yapılma zorunluluğu vardır.Yani o bilgisayardan kaldırsan bile başka bir bilgisayara kuramazsın.Kendi bilgisayarın olsa bile bu.

3)Hard disk+ram+işlemci+anakart bilgisayarın ana parçası olarak kabul edilir ve bu 4 parça aynı anda değiştirilirse bilgisayar değiştirilmiş sayılır ve lisansınız kullanılamaz.Yalnızca eski parçalarınızdan birini geriye takarak kullanabilirsiniz.Bu konuya dikkat!!

BOX/KUTU LİSANS

1)Bilgisayar harici satılır.

2)Yanlızca 1 bilgisayarda kurulma zorunluluğu vardır.

3)Eski bilgisayarınızdan kaldırırsanız,başka bir bilgisayara kurabilirsiniz.Yani yanlızca bir bilgisayarda kuruluysa başka bir bilgisayara kurulum yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur(eskisinden kaldırırarak.)

OEM lisanslar yalnızca yeni bir bilgisayar ile birlikte alınabilir. Ve orijinallik etiketinin bilgisayar üzerine yapıştırılmış, işletim sisteminin kurulmuş olması gerekir. (Yada ön kurulum aşamalarının son kullanıcı için hazırlanmış olması) Ayrıca Lisans ve bilgisayar faturalarının sizde olması gerekmektedir. Aksi taktirde lisan geçersizdir. (BSA incelemesi olursa ki Hukuk Bürosu olabilir)

yorumların için cok sagol alt katta muhasabeye geldiler laptop masaüstü ne varsa toplayığ gittiler :blink:

evde kendim korsanın dibine vuruyorum ama büro öyle olmaz :dribble:

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar bende sp2 li oem xppro var 4 adet ve 1'de server 2003 small business var hepside oem bircok bilgisayara kurdum sorunsuz ayrıca lisans etiketide cd posetinde sökülmeye hazır vaziyete verdiler

Korsan Xp yi Yükle Sonra Xp Orjinal Yapma Programları Var Yüklersin Onuda Al Sana Orjinal Xp

Hukuk Bürosuna Alıcam Diyor Arkadaş Herhangi Bir Sorun Olduğunda Kime Başvurucak? Sahte XP Kurdum Demicek Herhalde Orjinal XP Si Olduğu Zaman Microsoft tan Tam Destek Alabilir.

• 2 hafta sonra ...

Ya arkadaşlar bu illegali legal yapma işi biraz garip bu forumdaydı sanırım bi arkadaş açıklamış bu programlar sadece orjinalmiş gibi gösteriyor yani kullanıcı kanıyor ha güncelleme yapıyormu yapıyor ama sonuçta legal değil bu microsoft'un bi politikası BSA veya başka biyerden gelip bilgisayarları toplayı gidebilirler yani evde olunca sorun olmaz belki ama iş yerinde sorun çıkaracağına %100 eminim toplayıp giderler bilgisayarları.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...