Jump to content

Pc Donuyor

CaNCaN

Recommended Posts

Arkadaşlar başımda çok garip bir sorun var bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Makinada 3 HDD takılı durumda Bunlar; Western Digital WD2500KS [SATA 250GB] + Samsung SP2004C [SATA 200GB] + Seagate ST380011A [PATA 80GB]

Şimdi bu anlatacağım arızayla neredeyse 1 haftadır uğraşıyorum Sonunda hatanın HDD lerden olduğunu tespit ettim

Neler yaptım;

HDDlere Yavaş Format, yani diskler temiz.

Parçaların tamamını başka makinalarda teker teker denedim ve tamamı çalışır durumda yani herhangi bir arıza vermiyor.

Makina adeta şuursuz bi alet oldu, bi bakıyorsun sistem boştayken donuyor, bir bakıyorsun filim ortasında donuyor, bir bakıyorsun hiç donma diye bişey yok, İşlemci üzerinde Thermal macun yoktu sürdüm, fanlar eksikti tamamladım ve şu an makinada 3 fan çalışır durumda yani ısınma olayını tamamen ortadan kaldırdım diskler ve işlemci buz gibi diyebiliriz.

3 disk takılı olunca dediğim gibi donma var artı işlemcide ısınma meydana geliyor ama sadece 80GB takılı olunca makinada ısınmadan eser yok, ayriyeten 2x512 RAM mevcut 3 hdd takılı olunca ramların birini çıkarmak zorunda kalıyorum yani makina sadece 512 RAMla çalışıyor ama bir süre sonra mutlaka kaçınılmaz olan donma olayı yaşıyorum, ama sadece 80GB takılı olunca ne donma var nede bi başka arıza. ID ve SATA kablolarının hepsini değiştirdim yani tamamı yeni, belki BIOS tan olabileceğini düşünerek biosu update ettim ama sonuç yine nafile, yani 3 HDD ile makinayı kullanmanın bi yolunu bulamadım, ayriyeten belki sorun işlemcidendir dedim ve bende P4 2.4 + P4 3.0 ve Celeron 2.4 işlmcilerin hepsini denedim ama sonuç koca bir SIFIR.

450GB arşivimi DVDlere attım diskler boş ve şu an sadece 80GB HDD olarak sistem kullanıyorum bu arada format yazmaya gerek duymuyorum zaten, yani sistem yeni kurulum hatta ona bile bi çözüm olabilir ihtimaliyle piysada bulunan makyajlı XPlerden değil el deymemiş tabiri caizse kız oğlan kız diye adlandırdığımız orjinal XP kullandım ama oda hikaye oldu. yani kısacası bu makinayla denemediğim bi şey kalmadı ama olmadı olmadı. Bende çareyi size danışmakla arıyayım dedim, Akıl akıldan üstündür düşüncesiyle yola çıkarak bana yardım edebileceğinizi umuyorum.

Şimdi gelelim asıl soruna Bu bahsettiğim HDDler eskiden 3ü bir arada çalışır durumdaydı, donanım üzerinde herhangi bir yeni aygıt veya herhangi bir oynama söz konusu olmadan bu sorun olmaya başladı

Valla Arkadaşlar Sabrımı deniyor bu makina ama sabrımın sonuna geldiğimi anlamıyor en sonunda 4 kattan balkona çıkıp ana caddeye atıcam kim ezdi'ye gidecek ;)

PC Özellikleri:

ASUS P4P800-X Motherboard

478 PIN Intel Pentium 4CPU 3.00GHz [HT]

Western Digital WD2500KS [sATA 250GB]

Samsung SP2004C [sATA 200GB]

Seagate ST380011A [PATA 80GB]

Samsung SH-S182D CD/DVD RW

Nvidia GeForce FX 5500 Ekran Kartı

Elixir 4x512 DDR 400 RAM

Samsung SyncMaster 932BPlus Ekran

Floppy, yazıcı, tarayıcı falan filan yazmaya gerek yok sanırım.

Şimdiden Herkeze Teşekkürler....

Saygılarımla... CaNCaN

Sanırım sadece 80lik pata hdd ile sorunsuz çalışabiliyorsunuz.Peki tek sata hdd ile windows kurup kullanmayı denediğiz mi? Veya 2 hdd ile çalışmayı denediniz mi? (bir sata hdd ve pata hdd ile veya 2 sata ile) çünkü sata kontrolcünüzde problem olabilir bence önce bunu tespit etmelisiniz.Benimde buna benzer bişey başıma gelmişti sata hdd kablolarım gevşiyordu ve makinada donma oluyordu.Yeni kablo alarak ve bunu iyice yerine oturtarak problemi çözmüştüm.Ayrıca rem problemi kafama takıldı(belki rastlantısal şekilde oturmadı defalarca başka slotlarda iyice denediniz mi?) çünkü remi kuzey köprüsü kontrol eder sata ide pci bağlantılar vs.. güney köprüsü kontrol eder diye biliyorum.İlk aklıma gelen güç yetmiyor olabilir diye düşündüm.Ama güç yetmediği gibi durumlarda makina reset atar kilitlenme durumuyla hiç karşılaşmadım fakat power supply ile ilgili başka bir problem olabilir. 3 hdd 1 cdrom ile çalışıyorsunuz windows kurduktan sonra güç ihtiyacınızı biraz düşürmeyi deneyin örneğin cdrom sürücünün güç kablosunu çıkarın 2hdd ile makinayı açın farklı sata portlarına sata hddleri takın belki bir hdd nizde problem vardır ondanda kaynaklanıyor olabilir.Eger yukarıda bahsetmiş olduğum gibi sata kontrolcünüzce problem varsa PCI slottan takılan 2 sata/ide kartlar var.http://urun.gittigidiyor.com/PCI-SATA-KONTROL-KARTI-2X-ASGARISIZ_W0QQidZZ8294533 biraz araştırarak 20ytl gibi bir fiyata alabilirsiniz.Ben kullandım performans düşüklüğü çok fazla olmuyor.250gb samsung sata hdd ile kullanmıştım.Ayrıca raid vs yapmayada izin veriyor.Aklıma gelenler bukadar umarım probleminizi çözersiniz.Kolay gelsin...

Peki tek sata hdd ile windows kurup kullanmayı denediğiz mi? Veya 2 hdd ile çalışmayı denediniz mi?
Evet denedim ama anlattığım gibi malesef olmadı
belki rastlantısal şekilde oturmadı defalarca başka slotlarda iyice denediniz mi
bunuda denedim hemde dediğiniz gibi defalarca
İlk aklıma gelen güç yetmiyor olabilir diye düşündüm. Ama güç yetmediği gibi durumlarda makina reset atar kilitlenme durumuyla hiç karşılaşmadım fakat power supply ile ilgili başka bir problem olabilir
Benimde aklıma gelen nuydu ve bunuda değiştim elimde 450 Watt Everest Power Supply vardı onu taktım, ötekide 350 Watt AOpen ...

Şimdi kısaca şöyle yazayım son bir haftamı şu makinanın tüm paralarını tek tek veya aynı anda takıp reakisyonlarını izlemekle geçti zaten 1 hafta uğraşmamın sebebi bu diyebilrim, yoksa arıza tesbpiti şöle böle 1 saatte bilemediniz 1 günde gerçekleşir

İşte bu izleme sonucu elde ettiğim sonuçtada HDDlerin uyuşmazlığı ve Ramların azalınca çalıştığını tespit edebildim, makinayı atmak veya bir servise ******ürmek önemli değil veya buna binaen serviste onarmak aynı şekil. Amacım bu makina neden veya ne şekil sorun yapıyor benim çözmem, Çalışan bir makina hemde benim kontrolümde olan br makina neden öyle saçmalasın?

İlgilenen herkeze teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...