Jump to content

Windowsla Ilgili Ilginç Bir Bilgi

Pc.KoPaT19

Recommended Posts

Bir hintli hiç kimsenin windows'da "con, com1 ve Ipt1" isimli klasörler oluşturulamayacağını farketmiş.

Gerçekten de oluşturulamıyor, çok kez denedim ama başaramadım.

Söylenilene göre Bill Gates de dahil tüm Microsoft ekibi bu durumun nedenini bilmiyorlarmış. (ben bu bilgiye inanmıyorum, kesin biliyorlardır)

Bu arada inanmayanlar deneyebilir ama sonucu değiştiremeyiz, gerçekten de ilginç...

ALINTIDIR...

Hatta sadece con değil "prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9" ismiyle klasör oluşturamıyorsunuz.

FAT dosya sisteminde verilen dosya isimlerinde kullanılamayacak bazı karakterler bulunmaktadır.

. " / \ [ ] : ; | = , * ? (boşluk) bu karakterleri dosya ve dizin ismi verme sırasında kullanamamaktayız. Ayrıca dosya ve isimlere bazı kelimelerde veremiyoruz.

CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL

Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Bunun sebebide FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

Dosya sistemlerinde öte bu isimlerin işletim sisteminde bağlantı noktalarının isimleri olmalarıdır örneğin "com5" bluetooth çıkış portudur yada "lpt" yazıcı gibi aygıt bağlantı noktasıdır.

donanım bağlantı noktaları olduğundan..

lpt1 -> x yazıcınızın bağlı olduğu nokta iken aynı isimli bir klasör elbetteki sorunlara sebeb olacaktır..

buna benzer kullanılamayacak isimler linux işletim sistemlerinde de mevcut..

Hatta sadece con değil "prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9" ismiyle klasör oluşturamıyorsunuz.

FAT dosya sisteminde verilen dosya isimlerinde kullanılamayacak bazı karakterler bulunmaktadır.

. " / \ [ ] : ; | = , * ? (boşluk) bu karakterleri dosya ve dizin ismi verme sırasında kullanamamaktayız. Ayrıca dosya ve isimlere bazı kelimelerde veremiyoruz.

CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL

Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Bunun sebebide FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

Dosya sistemlerinde öte bu isimlerin işletim sisteminde bağlantı noktalarının isimleri olmalarıdır örneğin "com5" bluetooth çıkış portudur yada "lpt" yazıcı gibi aygıt bağlantı noktasıdır.

diskimdeki dosya sistemi ntfs fakat yinede bu adlarda klasör oluşturamadım. bence fat dosya sistemiyle alakası yok.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...