Jump to content

2.harddiski Nasıl Bağlarım ?

spiky2122003

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar , yeni bir 160 GB (IDE) harddiskim var ve bağlama sorunu yaşıyorum

Şu an elimde Cd-RW , DVD-RW , 80 GB IDE ve 160 GB IDE olmak üzere 4 donanımım var.Ben bunların hepsini kullanarak nasıl bağlantı oluşturmam gerek ?

Yani windowsu kullanmak üzere 160 GB (IDE) kullanmak istiyorum ve 80 GB'lık olan harddiskimi de bağlamak istiyorum.

Ben bağlamayı epey bir denedim ama başaramadım.

Şu an ki bağlantı şu şekilde ;

Primary Master ; 160 GB (IDE)

Primary Slave ; CD-RW

Secondary Master ; DVD- RW

Secondary Slave ; None

Ancak 80 GB'lık olan harddiskim boşta ve onu da bağlamak istiyorum.

Benim bağlama denemelerim epey bir oldu.İki harddiski 160 ve 80 olan 2 harddiskimi master - slave ayarlarını da yaptığım halde power düğmesine bastığım 3.sn itibariyle bilgisayarım kapanıyor.

160'lık olan harddiskimin jumper'ı Cable Select , 80'lik olan harddiskimin jumper'ını Slave olarak ayarlayıp aynı IDE kablosundan bağlamak istediğimde dediğim üzere pc'im açıldığı 3.sn sonunda kapanıyor ??

Şimdiden yardımcı olacak tüm arkadaşlara minnettarlarımı sunarım :spiteful::clapping:

Sorunu ben de power suplly olarak düşündüm ama tercihen ikinci bir sebep olabileceğini düşünerek yazdım.Bir yerlerde yanlış yapabilme ihtimaline karşılık sizlerin görüşlerini almak istedim

Peki power supply'ı kasayı açmadan kaç watt değerinde olduğunu nasıl öğrenebilirim ?? BIOS kısmına yazar mı ?

Bıos'dan o bilgiye ulaşacağınızı sanmam. Hatta kasayı açıp PS üzerindeki etikette yazan değere baksanız bile genelde yanlış oluyor. Kalitesiz PSlerde etiket üzerindeki rakam genelde gerçek değeri yansıtmaz. Asus, Aopen gibi kaliteli bir kasaya sahipseniz o ayrı tabi. Kısacası kasayı açmanız (deneyiminiz yoksa bilene açtırmanız) şart sayılır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...