Jump to content

Bilgisayarım Hiç Açılmıyor...

ozlemural

Recommended Posts

Arkadaşlar, 1 hafta evde yoktum eve geldiğimde hemen bilgisayarımı açtım ve Vistayı silip XP kurmaya başladım xp kurulduktan sonra bilgisayar açılırken hata vermeye başladı donanımları bulamadı. bende ekran kartı gibi bazı donanımları söküp taktım. sonra bilgisayar açılmadı power düğmesine basıyorum karşıma ekranda hiçbirşey gelmiyor. açaba mönitordemi sorun var dedim başkasının mönitorüne taktım ondada aynı şekilde ekranın ışığı açılmadan kırmızı yanıp sönüyor, ekrana hiçbir şey gelmiyor.....

tam emin olmamakla birlikte; donanımları söküp takarken mainboard (anakart) da yanlış işlem uygulamış olabilirsin, sana tavsiyem ram leri, harddiski, ekrankartını, bios pilini, ve diyer PSI aygıtlarını sök bilgisayarını fişten çek, (monitörünüde tabi) 1 dakika bekle ve tekrar; önce ram ı sonra diyer aygıtlarını sırası ile tak enson bios pilini tak, bunları doğru bi şekilde taktığından emin olduktan sonra bilgisayarını fişe tak... eğer bu teknik işe yararda görüntü gelirse ilk olarak bios ayarlarına gir kendi ayarlarını tamamla, çünkü bios pilini çıkarmıştın unutma... umarım işe yarar, bi ara benim başıma gelmişti buna benzer bişe bu teknikle çözmüştüm. :drinks:

• 2 ay sonra...
yeni bir güç kaynağı ile dene

yeni bir güç kaynağı ile dene ayrıca biosu jumperden sıfırla

Aynen güç kaynağı kablosu yada güç kaynağı tümden arızalanmış birde exstra bişey söyleyeyim anakart üzerindeki

pil şarj üinteside arızalanmış olabilir.. Elektirik güç kaynağı ile önce onlara sonra ana karta dağılır..Tam Şarj yapma

işlemi başlarken geri kapanıyorsa güç kaynağını değiş gene olmazssa ana kartı da yakmış olabilirsin..

Yeni bi güç kaynağı ile dene ama önce anakartı kontrol et biosu sıfırla yani pili ters tak ve tüm donanımları sök ve güç verip bip sesini bekle bip sesi geliyorsa anakart sağlamdır.. arızalı olan güç kaynağıdır..Değişirsin olur biter..

Ekran Kartı veya monitör bağlantısı, kablo/port sorunlu olabilir. Hatta bence olay bunlardan biridir.

Kasanın ön tarafındaki power ve hdd ledleri normal açılışlardaki yanma ve yanıp sönme süreçlerini tamamlıyormu? Bunlar normal gerçekleşiyorsa ekran kartı/portu /kablosu sebeplerinden biri %90 ihtimaldir diye düşünüyorum. Diğer %10 ihtimalde arkadaşların dediği gibi power, anakart vs. dir.

Ekran kartı slotuna tam oturmuyormu acaba? Yada slotu deforme olduda kontaklar gerçekleşemiyormu?

Kolay gelsin?

Not :Sorunu belirten mesajın atılması 2 aydan fazla olduğuna göre (sonradan farkettim), şu veya bu şekilde çözüm gerçekleşmiş olmalı. Ancak arkadaş buraya çözümün nasıl gerçekleştiğini açıklarsa, benzer durum ile karşılaşabileceklerede yardım etmiş; bir deneyim aktarmış olur.

mete23 : Enson yapılan yorum iki aydan fazla olmus bir topige cevap yazmak, forumlarda mesaj kirliligine ve üyelerin gereksiz zaman kaybına sebep olur.

Uzman olmadıgınız alanlarda da yorum yapmayın lütfen. Okudukca bilgisizligimize üzülüyor ve biraz da ister istemez gülüyorum :

-hmdsmsk : 1dk degil 1 gün de beklesen cogu anakartlarda cmos bilgisini silemezsin. Desarj ya da reset jumper ı tabir ettigimiz bir pin var. Genelde CLR_CMOS seklinde anakart üzerinde ifade edilir. Yazmıyorsa manuel kitapcıgından bulunabilir. Kimi bordda cıkararak, kiminde takarak kiminde de konumunu degistirerek sadece 5-10 saniye bekliyor ve önceki konumuna getiriyorsun. Ender olarak pin yerine iki lehim noktacıgı da olabiliyor. Jumper koymamıs olmaları maximum güvenlik icin tabii. Bu durumda düz tornavida ucu ya da cımbız vs.. is görüyor. Bu islemi yaparken anakarta hasar vermemek icin fisi cekiyor ve pili de cıkarıyorsun. Takma sırası da hic önemli degil. Eski (agp) görüntü kartları iki sıralı connection (temas yoluna) sahip oldugu icin, yuvasına iyice oturmamıs olabilir ve bu sebeple görüntü elde edilemez.

volkan23 : İlahi volkan, hala 80386/80486 serisi IO kartlı, 640k/4096k rama sahip pc kullanan vatandas kaldı mı? Eminim bu isi pratik degil de teorik olarak cok eski bir donanım rehberinden ögrenmeye calısıyorsun. Günümüzde hicbir anakartta sarjlı pil kullanılmıyor. Hepsi de 2032 serisi lityum pil kullanır. Ömrü 3-5 yıldır ve bitince atıp yenisi alınır. : ) Ayrıca pili ters takma nasıl oluyo? oO. Asla böyle bisi deneme! Hem anakarta hasar verirsin hem de pil rahmetli olur..

besir : Klavye mouse usb ise nereye taksan farketmez ama ps/2 ise, ters takınca da görüntü alırsın, sadece klavye mose saglıklı calısmaz. Görüntü hic yoksa arızanın bunlarla ilgisi olamaz.

mete23 : Enson yapılan yorum iki aydan fazla olmus bir topige cevap yazmak, forumlarda mesaj kirliligine ve üyelerin gereksiz zaman kaybına sebep olur.

Uzman olmadıgınız alanlarda da yorum yapmayın lütfen. Okudukca bilgisizligimize üzülüyor ve biraz da ister istemez gülüyorum :

-hmdsmsk : 1dk degil 1 gün de beklesen cogu anakartlarda cmos bilgisini silemezsin. Desarj ya da reset jumper ı tabir ettigimiz bir pin var. Genelde CLR_CMOS seklinde anakart üzerinde ifade edilir. Yazmıyorsa manuel kitapcıgından bulunabilir. Kimi bordda cıkararak, kiminde takarak kiminde de konumunu degistirerek sadece 5-10 saniye bekliyor ve önceki konumuna getiriyorsun. Ender olarak pin yerine iki lehim noktacıgı da olabiliyor. Jumper koymamıs olmaları maximum güvenlik icin tabii. Bu durumda düz tornavida ucu ya da cımbız vs.. is görüyor. Bu islemi yaparken anakarta hasar vermemek icin fisi cekiyor ve pili de cıkarıyorsun. Takma sırası da hic önemli degil. Eski (agp) görüntü kartları iki sıralı connection (temas yoluna) sahip oldugu icin, yuvasına iyice oturmamıs olabilir ve bu sebeple görüntü elde edilemez.

volkan23 : İlahi volkan, hala 80386/80486 serisi IO kartlı, 640k/4096k rama sahip pc kullanan vatandas kaldı mı? Eminim bu isi pratik degil de teorik olarak cok eski bir donanım rehberinden ögrenmeye calısıyorsun. Günümüzde hicbir anakartta sarjlı pil kullanılmıyor. Hepsi de 2032 serisi lityum pil kullanır. Ömrü 3-5 yıldır ve bitince atıp yenisi alınır. : ) Ayrıca pili ters takma nasıl oluyo? oO. Asla böyle bisi deneme! Hem anakarta hasar verirsin hem de pil rahmetli olur..

besir : Klavye mouse usb ise nereye taksan farketmez ama ps/2 ise, ters takınca da görüntü alırsın, sadece klavye mose saglıklı calısmaz. Görüntü hic yoksa arızanın bunlarla ilgisi olamaz.

zaten donanımdan o kadar fazla anlamam belki anakartımdan filan kaynaklanıyodur klavye mauseyi ters takınca pc açılıyor kasadaki ışıklar filan yanıyo ama monitöre görüntü gelmiyor bide usb'den bahsetmiyorum ps/2'den bahsediyorum

PC YE ELEKTRİK GELİYORMU ELKTRİK GELİPTE BUIŞIK BÖYLE YANIYORSA EKRAN KARTI BAŞKA Bİ MAKİNEDE DENE VEYA GÜÇ KAYNAĞINI DENE MAKİNENDE

PC YE ELEKTRİK GELİYORMU ELKTRİK GELİPTE BUIŞIK BÖYLE YANIYORSA EKRAN KARTI BAŞKA Bİ MAKİNEDE DENE VEYA GÜÇ KAYNAĞINI DENE MAKİNENDE

Makinanı açtığında kasada hdd ve power ışıkları vs normal ve görüntü gelmiyorsa önceki parçaları söküp yeniden takma işleminde RAM tam oturmamıştır yerine.Yakın zamanda bahsettiğim gibi bir olay başıma geldiği için iletini okuyunca bu şekilde düşündüm.RAM i kenarlarından bastırarak tak.Tam olarak monte olduğuna emin ol, gevşeklik varsa veya kolay çıkıyorsa yerinden, olmaz.Makina çalışır ama bahsettiğim gibi açılmaz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...