Jump to content

Hdd Nasıl Birleştirebilirim

wetin

Recommended Posts

120 GB'lık samsung hard diskimi 20gb,50gb,50gb omak uzere 3 bolume ayırtmıstım.20gb'lık bolume sistemi kuruyordum simdi bu alan yetmez oldu... ben bu 20gb'ı nasıl 50 yaparım ama formatlı ama formatsız yardımcı olursanız cok memnun olurum tesekkurler

(daha dogrusu 20gb olan bolum 15gb oldu elde olmayan nedenlerden acronis kurmustum oda gizliden kendine bolum yaratmıs formattan sonra benim hardisk oldu 4 bolum neyse)

google'den arattığımda herkez ya partition magic veya acronis'i oneriyor acronisle yaşadığım acı tecrubeden dolayı bilemiyorum becerebilirmiyim cok kolay diyorlar ama...

işletim sistemimin kurulu olduğu bolumu birlestirecegim için ne kadar saglıklı olur bilemiyorum. Aslında kurulum cd'siyle yaptıgım format sırasında birlestirmeyi becerebilsem butun HDD'yi sil bastan boyutlandırsam ben oyle olur diye düşünüyordum yoksa öteki türlü sistemde karışıklık yaratabilir kasılmalara neden olur gibi geliyor...

ya da şöylemi yapsam partitions magicle boyutlayıp daha sonra c: ye temiz bir format atayım, oylesi daha mı sağlıklı olur?

ilgi ve alakanız için teşekkurler

Herkese cok tesekkur ediyorum...

Format sırasında secili bölümü silmek için 'D' ye basıyorduk yanılmıyorsam.. bunları ilk önce C: dışındakilere uygulayıp sonra C:ye uygularsam tek bir bolum yarabilcegim söyleniyor dogru mudur?--bu arada silme işleminden sonra biçimlendir seçeneği çıkıyordu geri dönüp diğer bölümleri silme imkanı nasıl olduğu konusunda kuşkularım var-- oluyosa boyle yapayım.

Yoksa program vasıtasıyla bölümleri silip C: ye ekleyim ve formatlayım. 2 yöntem dogrumu doğruysa hangisini uygulamamı önerirsiniz

Herkese cok tesekkur ediyorum...

Format sırasında secili bölümü silmek için 'D' ye basıyorduk yanılmıyorsam.. bunları ilk önce C: dışındakilere uygulayıp sonra C:ye uygularsam tek bir bolum yarabilcegim söyleniyor dogru mudur?--bu arada silme işleminden sonra biçimlendir seçeneği çıkıyordu geri dönüp diğer bölümleri silme imkanı nasıl olduğu konusunda kuşkularım var-- oluyosa boyle yapayım.

Yoksa program vasıtasıyla bölümleri silip C: ye ekleyim ve formatlayım. 2 yöntem dogrumu doğruysa hangisini uygulamamı önerirsiniz

Bilgisayarım'ı sağ tıkla;

Yönet / Disk Yönetimi'ni tıkla

yonetup8.jpg

Burada üzerlerine sağ tıklayarak C hariç istediğin tüm sürücüleri ve bölümleri silebilirsin.

Daha sonra XP'yi yeniden kurarken de C'yi silersin, tüm hard diskin tek bölüm olur.

Bu arada C'yi yeniden boyutlandırabilirsin.

harddiskeh1.jpg

Herkese cok tesekkur ediyorum hiç bir yerde bu şekilde anlatılmıyor eminim benim gibi bilmeyenlerin işine yarıyacaktır

Benim bir konu daha kafama takılıyor ben yeniden boyutlandırıken byt olarak girecigim için 50GB yapmam için 54.999.999.999 byt şeklinde mi girmeliyim.Dikkat etmem gereken bir husus var mı?

Teorik olarak 50 gb = 53687091200 byte eder bu rakamı girersen tam 50 gb tı yakalamış olman lazım. Fakat şöyle bir durum var sanırım xp format atarken mb cinsinden değer istiyordu uzun zamandır format atmadığım için hatırlayamıyorum mb cinsinden ise girmen gereken değer 51200 mb olacaktır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...