Jump to content

2 Tane Hdd Kullanmak

cakiroglu41

Recommended Posts

elimde 20 gb bir hdd var kullandığım ise 250gb. ben 20gb tıda kullanmak istiyorum ama takacak yer yok yani çıkışları uymuyo dvd ye paralel yaptım windows mavi ekran hatası verdi..

ya bu işi nasıl hallederim bi yardımcı olun.. bu hddyi kullanmak istiyorum

not: hdd çıkışları farklı sanırım birii sata biri ide (umarım yazdıklarımda saçmalamamışımdır. :rolleyes: )

not: hdd çıkışları farklı sanırım birii sata biri ide

Anakartında hem sata hem ide girişi olması lazım ki diğerinide kullanabilesin.

Takacak yer yoksa diğerini nasıl kullanmayı planlıyorsun ? Warsa bilen arkadaşlar paylaşsın ben bilmiyorum..

Anakartında hem sata hem ide girişi olması lazım ki diğerinide kullanabilesin.

Takacak yer yoksa diğerini nasıl kullanmayı planlıyorsun ? Warsa bilen arkadaşlar paylaşsın ben bilmiyorum..

cd rom çıkışıyla aynı ama hata veriyo...

Öncelikle hdd takma işlemini yaparken mutlaka pc kapalı olsun aksi takdirde ANAKARTIN YANAR

Eğer elinde bir SATA bir de IDE harddisk varsa ilk olarak IDE harddiski IDE kablosu yardımıyla IDE1 kısmına takmalısın.Tabi bu işlemi yapmadan önce jumper ayarlarından master - slave ayarını yapmalısın.Harddiskler genelde master konumunda çalıştırılır.Ve bunu yapabilmek içinse ; harddiskin arka kısmında master - slave konumunu belirten açıklamalar mutlaka bulunur.Bu işlemi yaptıktan sonra IDE harddiskin diğer giriş kısmına da power supply dan çıkan herhangi bir güç kablosunu takmalısın.

SATA hdd'yi ise ; anakart üzerinde kırmızı veya sarı renkte hafif usb girişini andıran girişe takmalısın.Ayrıca power supply yani güç kaynağından çıkan bir kabloyu da diğer girişe takmalısın.SATA harddiskler için bildiğim kadarıyla master - slave ayarı yok o yüzden bununla uğraşmana gerek kalmayacaktır

SATA harddiskler IDE kablosu üzerinden çalışmaz kaldı ki girişleri farklıdır :rolleyes::huh:

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarın BIOS ayarlarına girip gerekli kontrolleri gözden geçirmende de yarar var ;)

Kolay Gelsin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...