Jump to content

Alınamayan İlaç Sorunu Yardım!

C@NgO

Recommended Posts

Bir eczane şu magnezyum denen pastili bilgisayara bakıp vermiyor derken başka bir eczane de veriyor diyor vermiyen eczaneyi arayıp veren eczane ile görüştürdüm fakat şimdi öteki eczanede ağız değiştirip vermiyor demeye başladı kime güveneceğimi bilemiyorum bu konudada araştırma yapabileceğim bu ilaçların hangilerinin verilip hangilerinin verilmediğini listeleyen bir site varmıdır devlet hastanesinden alınan ilaç raporuda olduğu halde bu durumdayım yardımlarınızı rica ediyorum arkadaşlar.

İlk görüştüğün eczanedeki yetkili doğru söylemiş. İkinci eczanedeki yanlış formu anlamış olabilir. Magnesium Diasporal'ın 20 şaselik bir formu var ve ödenmekte. Şu rapor hakkında da biraz bilgi verirseniz daha iyi açıkığa kavuştururuz sorununuzu...

Ödenmeyen ilaçların bazılarını gösteren bir liste burda var.

Please register to see this content.

Ayrıca bu eczacıların insafına kalmak değil devletin insafına kalmaktır. Kardeşimin bir eczanesi var ve 1 yıldır ona yardım etmekteyim. Bir şekilde işleyişi öğrendim ve bir kaç örnek vermek istiyorum. Daflon adında bir ilaç var. Şimdi doktorun biri bunu 3 X 1 yazıyor yani günde 3 kere kullanmasını gerektiğini. Ben bunu bilgisayara geçiyorum ama bilgisayar dozu otomatik olarak 2 X 1'e düşürüyor. Aynı ilaca ait bir reçete daha geliyor ertesi gün, onda ise ilaç 2 X 2 dozunda kullanılacak yazıyor. Dünki reçetedeki doz ayarlaması bugün çalışmıyor ama. İlacı doktorun yazdığı dozda kabul etti. Aradan 2 saat geçiyor bir daha bakıyorsunuz bu sefer başka bir reçetede yine 2 X 2 'lik dozu sistem otomatik 2 X 1'e düşürüyor. Şimdi biz bu durumda ne yapmalıyız? Doktor hastasına tembihliyor. Diyor ki bunu böyle kullanacaksın. Sistem dozu yarıya düşürüyor bu sefer hasta doktor bana böyle demedi diyor.

Diyebilirsiniz ki 2 X 2 yazın ilacın kutusunun üstüne ne olacak ? Olacağı şu elindeki ilacı bittiğinde eğer hastanın rahatsızlığı geçmezse o ilacı tekrar kullanması gerekecek ama sistemin otomatik ayarladığı dozajdaki ilaç 2 X 1 ile örneğin 20 günde bitecekse siz 2 X 2 yazdığınızda bu ilaç 10 günde bitecek. Hasta gidecek yazdıracak ilacı ve biz provizyon sistemine girdiğimizde ilacın elinizde dolmadığını göreceğiz. Şimdi ne olacak? Bilmiyoruz...

Başlık için teşekkür ederim C@NgO.

Ben yeşil kartlıyım ve izmir atatürk eğitim hastanesinden alınmış ilaç raporum var ilaç raporumdaki (en son 17 ekimde aldığım) magnezyum diasporal tablet şimdi verilmiyor deniyor bu doğrumu.20 şaselik demekle neyi kastediyorsunuz.Madem ödeniyor ben neden alamıyorum acaba.Günü şu an dolmuş durumda günde 2 tane kullanıyorum.Eczacının bana verdiği listede magnezyum yazıyor ve tarih 31/12/2007 tarihi bittiğini gösteriyor.

Elinizde bugün dolacak diye gözüküyorsa ilacı yarın (nöbetçi eczane açık olacaktır yılbaşı tatilinden dolayı) eczaneden alabilirsiniz. Eğer yarın yine alamazsanız ilacınızı burdan bilgi verin yardımcı olmaya çalışırım. Geçmiş olsun bu arada...

Reetemizin günü çeçti ve artık diğer ilaçlarımızı aldık magnezyum alamadık diyorumda o eczanenin insafına kaldık benim reçeteye başka magnezyum küpürü ekleyip alabilir sanırım.O eczane bunu hep yapıyor daha öncedende katılım payı yokken bizden çok katılım payı altında paralar aldı hepsi haram olsun.Katılım payının olmadığını sonradan öğrendim ve vrmemeye başladım insafsızlar. :pardon::)

C@NgO maalesef etrafımızda kötü düşünceli çok insan var. Peki bu katılım payı için bilgilendirildiğinde konuştun mu bu kişilerle? ve de cevapları nasıl oldu?

Bide andığın eczane kafasına göre başka bir magnezyum'un küpürünü ekleyemez ki... Olmadı başka bir eczaneden baktırırsın elindeki ilaçların listesine. Geçmiş olsun tekrardan...

C@NgO maalesef etrafımızda kötü düşünceli çok insan var. Peki bu katılım payı için bilgilendirildiğinde konuştun mu bu kişilerle? ve de cevapları nasıl oldu?

Bide andığın eczane kafasına göre başka bir magnezyum'un küpürünü ekleyemez ki... Olmadı başka bir eczaneden baktırırsın elindeki ilaçların listesine. Geçmiş olsun tekrardan...

Her sene ilaç raporu yenileniyorya teadüfen ilaç raporunun altında yazan

"Hastanın yukarıda etken madde ismi,kullanım dozu ve adedi belirtilen,hastalığı ile ilgili ilaçlarını 1yıl süre ile kullanması gerekmekte olup,hasta katılım payından muaftır."

yazısını görükten sonra vermeyi kestim vermedim.Artık geçmiş gün verdiğimiz %10 luk paylar gitti.Birşey demiyorlar ne diyecekler.Teşekkür ederim

adszea1.jpg

Yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi magnesium diasporal'ın sadece şasesi karşılanıyor sosyal güevenlik kurumu tarafından şu anda ödenen (raporlu yoksa ödenmiyor) Magnezyum nutrimed adlı ilaç.

Yani eczacıların söylediği magnesium diasporal tablet şu anda sistem tarafından hem tanınmıyor hem de ödenmiyor.

% konusuna gelice osteoproz (kemik erimesi) vb.. tedavi için kullanıyorsanız bu ilaçlara katılım payı alınır. Şu anda bile menopoz ve osteoproz ilaçlarına %10-%20 hasta katılım payları alınıyor.

Ben de eczane de kalfayım ama devletin eczacılara el uzatması (ssk ve yeşilkart hastalarının ilaçlarının eczanelerden temin edilebilmesi) bu sektör insan sağlığından çok işi. ticarete döküldü diyebilirim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...