Jump to content

Hardware Monitor Found On Error.enter Power Setup

YAGMURADAM

Recommended Posts

ben pc yi açtığım da bilgisayarım bu hatayı veriyor (Hardware Monitor Found on error.Enter Power Setup Menu For Details) F1 e basıca devam ediyor bunu nasıl düzeltebilirim acaba ?

Not:Dün bilgisyardaki tüm fanları(işlemci dahil )bilgisayarcıya değiştirtdim .Bu hatayı vermeye başladı.Düzelttiğimi zannettim ama yine bu yazı çıkmay başladı.Bir yardımcı olursanız çok memnun olurum.Saygılarımla

Not2:Bios pilini çıkarıp uzun süre bekledim ama yine çıktı.Orjinal ayarlarına döndüm.değişen bir şey olmadı

NOT:Sorun çözüldü arkadaşlar .İşlemci fanını tersçevirip taktım .işemci sıcaklığı 38-43 aralığında çakılıp kaldı.Soğukken açtığıma göre şimdi 5-6 derece düştü.Proxy teşekkür ederim.sk8erboı size de teşekkür ederim.Kafam rahat şimdi.Saygılarımla :)

sk8erboi ilginiz teşekkür ederim.Bu hatayı verince ben orjinal ayara döndüm.yine hata verdi.Hemen F1 tuşuna bastım sistem biosta hata vermeden açıldı.tekrar sistemi tamamen kapattım.fişini de çektim.açtım normal açıldı.İşin garip tarafı aynı işi dünde yapmıştım.

O dediğiniz ayarlara baktım anakart ve işlemci ile ilgili sıcaklık değerleri ve işlemci voltaj değerleri var.sıcaklık değerleri ile ilgili kısmımı

İgnore yaptım(işlemci 48 C VE Anakart 22 C gösteriyor.Everest programında da hardisk 22 C derece deydi.Herşey normal gözüküyor

İşlemci fan hız 2000 civarında.Neresini ayarlayayım.Başka bir ayar da gözükmüyor.Saygılarımla

sk8erboi ilginiz teşekkür ederim.Bu hatayı verince ben orjinal ayara döndüm.yine hata verdi.Hemen F1 tuşuna bastım sistem biosta hata vermeden açıldı.tekrar sistemi tamamen kapattım.fişini de çektim.açtım normal açıldı.İşin garip tarafı aynı işi dünde yapmıştım.

O dediğiniz ayarlara baktım anakart ve işlemci ile ilgili sıcaklık değerleri ve işlemci voltaj değerleri var.sıcaklık değerleri ile ilgili kısmımı

İgnore yaptım(işlemci 48 C VE Anakart 22 C gösteriyor.Everest programında da hardisk 22 C derece deydi.Herşey normal gözüküyor

İşlemci fan hız 2000 civarında.Neresini ayarlayayım.Başka bir ayar da gözükmüyor.Saygılarımla

@YAĞMURADAM,

Nette biraz araştırma yaptım. Bu problemin kaynaklandığı temel sebep "işlemci fanının hatalı çalışması" olarak görünüyor.

Örneğin birisi bu problemi şu şekilde çözmüş :

Aynı hatayı aldıktan sonra Bios'a girdiğinde cpu fan rpm hızının kırmızı olarak uyarı verdiğini görmüş.

Kasayı açtığında farketmiş ki işlemci fanı ters yöne üflüyor. Yani cpu'ya hava üfleyeceğine, cpu'dan hava çekiyor.

fanı ters çıkardıktan sonra problem çözlüyor.

.

proxy ilginize teşekkürler bendeki bios ta böyle kırmızı uyarı yok arkadaşım fan hızı 1960-1990 rpm arasında.işlemci sıcaklığı 46-48 C arasında.fana baktım işlemciye hava üflüyor.Kısaca fan hatası görünmüyor.Saygılarımla

Konu başlığındaki yazdığınız hatayı alıyorsanız, bahsettiğim kırmızı renkli uyarıyı almamanıza imkân yok. "Problem kendi kendine çözüldü ise bilemem :) "

Soru-1 : Bios'ta aşağıdaki resimde gördüğünüz menüye baktığınıza emin misiniz?

bioshardwaremonitoroh2.jpg

Soru-2 : Cpu'fanını "kontrol ettim sağlam" dediniz. Fan siz elinizi tuttuğunuzda size hava üflüyorsa ters takılmış demektir.

Bunda bir problem olmadığına eminseniz fan bloğunun işlemciye tam oturup oturmadığını kontrol edin.

Bu da tamamsa bazı anakartlarda kuzey köprüsü fanı vardır. Sizin pc'nizdeki anakartta varsa kontrol edin.

Power supply fanını kontrol edin.

Sizin probleminiz fanlardan birinin görevini tam yapmamasından kaynaklanıyor. Ve hangi fanın görevini tam yapmadığını Bios'taki hardware monitör'te "mutlaka" kırmızı uyarı ile belirtiyor.

Edit 1:

İlk mesajınızda yazdığınız not benim söylediklerimi destekliyor aslında.

Not:Dün bilgisayardaki tüm fanları (işlemci dahil )bilgisayarcıya değiştirtdim. Bu hatayı vermeye başladı.

Edit 2 :

NOT:Sorun çözüldü arkadaşlar .İşlemci fanını ters çevirip taktım. İşlemci sıcaklığı 38-43 aralığında çakılıp kaldı. Soğukken açtığıma göre şimdi 5-6 derece düştü. Proxy teşekkür ederim. Sk8er_boi size de teşekkür ederim. Kafam rahat şimdi.Saygılarımla

..::Proxy::.. > Rica ederim. Problemin çözülmesine sevindim. :drinks:

.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...