Jump to content

Ağ İletişimi

r3zz

Recommended Posts

Konuşmaktan Kasıt Yazışmak Di mi? Net Send Komutu işine Görebilir.

net send makina_adı_ya_da_ip yazabildiğiniz_kadar_mesaj

Windows XP Service Pack 2 çalışan bir bilgisayarda NET SEND komutu düzgün çalışmayabilir

Makale NO : 839018

Son Gözden Geçirme : 11 Temmuz 2005 Pazartesi

Gözden geçirme : 3.1

Belirtiler

Bir bilgisayara Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2) yükledikten sonra, Windows işletim sisteminin NET SEND komutunu kullanarak ileti gönderemeyebilir veya alamayabilirsiniz. Aşağıdaki senaryolardan birinde veya tümünde bu sorunla karşılaşabilirsiniz:

� NET SEND bildirim yöntemini kullanarak bir SQL Server işletmenini SQL Server kopyasında oluşan olaylar hakkında bilgilendirdiğinizde.

� Bir kullanıcıya veya ağdaki bir bilgisayara bir ileti göndermek için NET SEND komutunu xp_cmdshell genişletilmiş sistem saklı yordamıyla çalıştırdığınızda.

Ayrıca, NET SEND komutunu kullanarak bir ileti göndermeye çalıştığınızda aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:

<Bilgisayar Adı> bilgisayarına ileti gönderirken bir hata oluştu.

İleti kolay adı ağda bulunamadı.

NET HELPMSG 2273 yazarak daha fazla yardım alabilirsiniz.

Bu sorun, aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda oluşur:

� Kaynak bilgisayarda Microsoft Windows XP SP2 çalıştığında.

� Hedef bilgisayarda Microsoft Windows XP SP2 çalıştığında.

Sonuç olarak, hedef bilgisayar NET SEND komutuyla gönderilen iletileri almaz.

Neden

NET SEND komutu, iletileri ağ üzerinden göndermek için Messenger hizmetini kullanır. Bu sorun, Messenger hizmeti devre dışı bırakıldığı için oluşur. Varsayılan olarak, Microsoft Windows XP SP2 çalışan bilgisayarlarda Messenger hizmeti devre dışıdır.

geçici çözüm

Bu sorunu çözmek için, Messenger hizmetinin Başlangıç türü ayarını Otomatik olarak değiştirin ve Messenger hizmetini başlatın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Windows Gezgini'ni açın.

2. Soldaki bölmede, Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve sonra da Yönet'i tıklatın.

3. Bilgisayar Yönetimi penceresinde, soldaki bölmeden Hizmetler ve Uygulamalar'ı genişletin ve sonra da Hizmetler'i tıklatın.

4. Sağdaki bölmede, Messenger'ı çift tıklatın.

5. Messenger Özellikleri (Local Computer) iletişim kutusunda, Genel sekmesini tıklatın.

6. Genel sekmesinde, Başlangıç türü listesinden Otomatik seçeneğini belirleyin ve sonra da Uygula'yı tıklatın.

7. Hizmet durumu altında, Başlat'ı ve sonra da Tamam'ı tıklatın.

Durum

Bu davranış, tasarımdan kaynaklanır.

Daha fazla bilgi

Windows kullanıcılarıyla veya bilgisayarlarla iletişim kurmak için NET SEND komutunu kullanmak yerine bir e-posta iletisi göndermek gibi alternatif bir yöntem kullanabilirsiniz.

Dikkat Bilgisayarınız Internet'e bağlıysa Messenger hizmetini etkinleştirmeyin.

Referanslar

NET SEND komutu hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:

826278 (

Please register to see this content.
) Net send komutu kullanılarak gönderilen bir iletiyi almıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Başlat>Çalıştır tıklat Winchat yaz

Program açılınca Görüşme>Çevir tıklat

o an ağda bulunan bilgisayarlar görünür istediğini seç

seçtiğin bilgisayarda da Winchat açık olmalı.

Aynı şekilde Win 98 ve ME'de winpopup vardı yerel ağda mesajlaşmak için.

.

.

.

.

Winchat'i yardım konularından da yararlanarak denedim olmadı, Winpopup'ın Win Me'de çalıştığını biliyorum.

arkadaşlar bizim agımızdaki bir pc ile konusmam lazım msn acık değil malesef ama //METIN dediğimizde pc si acık pc basında bnm onunla onda program olmadan konusmam lazım nasıl konusurum?

bunu kullanarak ağ içi chat yapabilir dosya gönderebilirsin msn gibi çalışıyor....23 kişilik wireless ağımda kullanıyorum. ayrıcan normal ağ sistemlerindede mükemmel çalışmakta.. dosya gönderimine ise diyecek yok oda süper işliyor. dosya göndermeyi bir kenara bırakın komple klasör bile gönderiyor...

Arkadaşlar Akınsoft Firmasının ücretsiz OficeMesenger programı var sitesinden direk olarak indirebiliyorsunuz. Biz tüm şirkette kullanıyoruz. Hatta Bankaların birkaçında da kullanışıyor. Dosya alıp-gönderme-anket v.s. yapılabiliyor.

"

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...