Jump to content

Hp Pavilion Dv6650ET Xp yüklemesi

goldberg_mobile

Recommended Posts

elimde bi hp pavilion dv6650et model notebook var. ilk geldiğinde vista yüklüydü. vistayı sevmediğim için xp yüklemek istiyorum. yalnız xp kurulum esnasında tam hdd yi bölümleme esnasına gelince kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı diyor. sata driver'inden olacağını düşündüm. tncxp ile denedim yine olmadı. bios'undan da herhangi bir ide raid ayarlaması yok... ne yapabilirim

elimde bi hp pavilion dv6650et model notebook var. ilk geldiğinde vista yüklüydü. vistayı sevmediğim için xp yüklemek istiyorum. yalnız xp kurulum esnasında tam hdd yi bölümleme esnasına gelince kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı diyor. sata driver'inden olacağını düşündüm. tncxp ile denedim yine olmadı. bios'undan da herhangi bir ide raid ayarlaması yok... ne yapabilirim

Recovery Partitionu olan HP kullanıcıları için yapılması gerekenler neler?

1- Öncelikle Partitionlarınızı istediğiniz gibi kullanmak ve XP PRO kurmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey Recovery Partitiondaki bölümü dvd'lere çekerek Recovery Disk oluşturmak.İsterseniz yapmaya da bilirsiniz size kalmış bir şey çünkü HP sitesinden tüm driverları indireceğiz nasıl olsa...

2- Notebook açılırken Setup'a girip HDD'nin SATA özelliğini disable edin...

3- SP2'li XP PRO CD'si yardımıyla sisteminizi formatlayın. Bu sırada FDisk menüsü karşınıza geleceği için istediğiniz gibi HDD'nize partitionlar oluşturun..

4- Temiz bir şekilde XP PRO sisteminize kurun...

5- Daha sonra HP marka Notebook'unuzun modeli ne ise onun tüm driverlerini INGILIZCE SITESINDEN indirip kurun. Benim gibi Pavilion DV 6650 Kullanıcıları için bu link ;

http://h10061.www1.hp.com/ccsearch/search?pname=HP+Pavilion+dv6650+Notebook+PC&pid=&productBigSeriesOid=&spid=&opname=&contextual_lname=&pname_desc=&ptype=&stype=&spname=&temp_hql=&ctry=us&lc=en&dlc=en&mode=lz&tmv=0&method=prodFinder&qry=HP+Pavilion+dv6650+Notebook+PC&Submit.x=0&Submit.y=0&Submit=go

6- Modelinize göre driver sayfanızı HP inglizce sitesinden açtığınızda INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını kullanarak sistemimizi tekrar SATA haline getireceğiz. Bunun için şunları yapmamız gerekiyor;

a- INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER dosyasını indirdiğimizde sistemimize kurmak için diskete ihtiyacımız olacak. Onun için şöyle yapacağız. Dosyayı indirdikten sonra bir diskete ya da flashdiske atın. Bir masaüstü bilgisayar bulun. Dosyayı çalıştırın kurulum sırasında sizden disket isteyecektir. Temiz bir disketi takın ve ilerleyin. Gerekli dosyaları diskete kopyalacaktır sistem. Daha sonra disketin içindeki tüm dosyaları flashdiske atın.

b- Şimdi flashdiskinizde gerekli driverlar mevcut. Aygıt yöneticisi açın.

c- IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.

d- Wiindows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.

e- Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.

f- Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.

g- Disketi var seçeneğini seçin ve flashdiskinizdeki driver yüklü olan klasorü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.

h- Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Sistemize uygun olan SATA AHCI Controlleri seçmeniz gerek. Bunu öğrenmek için İngilizce siteden INTEL SATA AHCI CONTROLLER DRIVER indirdiğiniz sayfadaki bilgileri okumanız yeterli olacaktır. Benim gibi DV 5280 kullanıcıları 82801 GBM'yi seçmelidirler. Daha sonra ilerlediğinizde size bir uyarı verecektir. Devam edin...

i- Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınızda sistem yeniden başlarken hata vermeye başlayacak ve sürekli yeniden başlatacaktır kendisini. Neden? Çünkü setup'dan SATA'yı Disable etmiştik. Şimdi sistemimiz SATA olduğu için hata veriyor. Sistem açılırken Setup'a girip SATA özelliğini tekrar ENABLE etmemiz gerekmektedir. Böylelikle artık HDD'miz tekrar SATA olmaktadır...

Bu işlemleri gerçekleştirdim ve HDD artık istediğim gibi Partitionlu, XP PRO kurulu ve en önemlisi SATA...

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sistemizinde herhangi bir sorun olmaması için adımları dikkatli takip edin. Özellikle uygun SATA AHCI Controlleri seçmeye dikkat edin. Neticede bu ciddi bir işlem ve sistemde ciddi hatalara yol açabilir. Dolayısıyla sonra senin yüzünden oldu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmayalım. Böyle bi bilgi buldum umarım yardımı dokunur.. Kolay gelsin..

arkadaşlar notebook biosları kısıtlı kullanım olduğundan hdd yi raid veya ide olarak ayarlayamıyoruz.

ama ben çözümü buldum. sata driverleri lazım...

bu durumda tncxp yi denedim yine olmadı herhalde yeni sata driverleri entegre etmek lazım

ve onu da denedim oldu

yeni sata driverleri buradan veriyorum isteyen olursa nlite ile xp cd sine entegre etsin

toshiba sata driverleri url=http://rapidshare.com/files/60741474/Toshiba_xp_sata_hdd_drivers.rar]buradan[/url]

Diğer notebook ve pc ler için sata driverlarını url=http://rapidshare.com/files/60741047/Win_xp_Sata_hdd_Drivers.rar]buradan[/url] indirin

rar şifreleri

www.notebook.gen.tr

icon13.gifDİKKAT: Forum İçerisinde Aktif Link Kullanmak YASAKTIR.

• 1 ay sonra...

sevgili kardeşim "goldberg_mobile" bildiğim kadarıyla HP Note Booklara xp yükleyemezsin, Çünkü Aldığın Notebooklar

sadece Hp nin sitesinde Windows Vista Driver lerirni veriyor. Xp Driverleride Ekrankartı, kablosuz bağlantı vb. driverler yok

seni direk vistaya bağımlı kılıyorsun. ginede bir dene.....

Not: Recovery bölümünü sakın silme...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...