Jump to content

hdd sorunu var

ENVERBATU

Recommended Posts

arkadaşlar şu işi çözemedim ben harddiski tam görür diye bios güncellemesi yaptım kople format attım yine olmadı ama bu gün everest,le donanımları incelerken şöyle bi şey gördüm

ATA Aygıt......ÖZELLİKLERİ,nde biçimlendirilmemiş kapasite 34899 MB yazıyor

ATA Aygıt .....NİTELİKLERİNDE,de biçimlendirilmiş kapasite 80 gb yazıyor

Bilgisayarımda sabit disk özelliklerinde..............yerel disk(C....19,5 gb yerel disk (D)11,9 GB

ben bu olayı çözemedim cevabı sizlerden bekliyorum ne yapabilirim

çalışmalarınızda başarılar :blush:

Kardeş benimde 250 GB HDD. var Benimkide 200 GB. gösteriyor yani 50 GB. yok gibi ama C: sürücüsü 50 GB., D: sürücüsü 100 GB., E: sürücüsü 100 GB. etti 250 GB. yani sorun yok bende normalde 200 GB. gösteriyor ama HDD. bölündüğünde az gösterebiliyor. Umarım seninkide aynıdır. :mellow:

arkadaşlar şu işi çözemedim ben harddiski tam görür diye bios güncellemesi yaptım kople format attım yine olmadı ama bu gün everest,le donanımları incelerken şöyle bi şey gördüm

ATA Aygıt......ÖZELLİKLERİ,nde biçimlendirilmemiş kapasite 34899 MB yazıyor

ATA Aygıt .....NİTELİKLERİNDE,de biçimlendirilmiş kapasite 80 gb yazıyor

Bilgisayarımda sabit disk özelliklerinde..............yerel disk(C....19,5 gb yerel disk (D)11,9 GB

ben bu olayı çözemedim cevabı sizlerden bekliyorum ne yapabilirim

çalışmalarınızda başarılar :mellow:

xp yı kurarken hata yapıyorsun dur

kuruluma dıkkat et

kardes windows u kurduktan sonra denetım masasından yonetımsel araclar ordan bılgısayar yonetımıne gır cıkan menusen soldan dısk yonetımıne tıkla kayıp olan bolumu orda kayıp alanın gorunuyomu bı kontrol et

arkadaşlar hepinize teşşekür ederim ama neresinden bkarsam bakayım aynı disk yöneticiden de bilgisayarımdanda aynı yukardaki verdiğim bilgiler var sadece ve sadece everest te biçimlendirilmemiş alan 80 gb diyor ve kurulumdada hata yaptığımı sanmıyorum çünkü bios u güncelledikten sonra komple genel format attım formatta disk bölümleme de 40 gb gürüyor diğer bir olay dada emra kardeşim sp 2 kur düzelir demiş zaten kurulu olan sp2 en azında tncxp kurulu bunun haricinde bir sp 2 kurmam gerekmiyor diye düşünüyorum bilmem haksızmıyım

sp2 kur demesinin sebebi arkadaşın spsiz halinin 30gb küsürden sonrasını görmemesinden kaynaklanıyor. TNCXP kullanıyorsanız sorun yok çünkü tncxp SP2. hddnizde bad sector olmuş olabilir. Özelliklerinde gözükenle var olanın farklı olması bundan kaynaklanıyor olabilir. Başka bir makinaya takıp tüm HDDye hızlı olmayan bir ntfs biçimlendirmesi yapmanızı tavsiye ederim.

keşke bilgisayarının diger özelliklerinide yazsaydın en azından anakartın destekleyip desteklemedigine bakardık ama benim tahminim o biçimlendirilmemiş alan dediği senin biçimlendiremediğin alan xp kurarken bi bak hdd yi partitonlara ayırırken kac gb goruyo sen c:ye 20 d:yede 12 verip c:ye sistemi kurduysam görmez 40 gb tını

keşke bilgisayarının diger özelliklerinide yazsaydın en azından anakartın destekleyip desteklemedigine bakardık ama benim tahminim o biçimlendirilmemiş alan dediği senin biçimlendiremediğin alan xp kurarken bi bak hdd yi partitonlara ayırırken kac gb goruyo sen c:ye 20 d:yede 12 verip c:ye sistemi kurduysam görmez 40 gb tını

arkadaşım bilgisayar hakkındaki bilgileri defalarca yazdım özelliklerinede gelince tekrar yazmayı uygun görmedim

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=39095&st=0

yukarıda 14#ve19# ncu mesajda ayrıntıyı okuyabilrsin

bilgisayarın bios güncellemesini yaptıktan sonraki son özellikleri yukardaki adreste açık şekilde anlatıldı

zaten bende bios güncellemesini harddisk problemi için yaptım düzelir diye kurulumdada hata yaptığımı zannetmedim HDD ki zaten sıfır almıştım ilk kurulumda 40 gb görüyordu 8.4 mb serbest dolaşım için ayırdığı dahil denemediğim proğram kalmadı en son (PartitionMagic 8.0 TR)proğramını kurup windovs altından biçimlendirmek için ordada bişey göremedim C/D Birleştirdim tekrar ayırdım değişen bişey yok dediğin gibi farzet hdd ke ilk formatı attığımda sıfırken gözümden kaçırdım diyelim peki bu kayıbı nasıl geri alacağım ama kafaya taktım bunu halledeceğim ya hollacak yada ben bu bilgisayardan mangal yapacağım :) sizide davet ederim :)

Her zaman der ve savunurum; HDD'ler FDİSK ile format yemeli diye. Ve gene diyor ve sonuna kadar savunuyorum:

"EN BÜYÜK FDİSK FORMAT BAŞKA YOLU YOK"

Lütfen okuyunuz:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=11195&hl=FDisk

arkadaşım artık son çare fdisk format format.com tamam ama ben bu fdisk.exe dosyasını bulamadım yardımcı olunda bulalım yada elinde olan versimn

FDisk Bilgileri burada:

[b]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=11195&hl=FDisk[/b]

Başlangıç Disketi burada:

[b]http://rapidshare.com/files/63498436/Win98_Boot.rar[/b]

• 9 ay sonra...
kardes windows u kurduktan sonra denetım masasından yonetımsel araclar ordan bılgısayar yonetımıne gır cıkan menusen soldan dısk yonetımıne tıkla kayıp olan bolumu orda kayıp alanın gorunuyomu bı kontrol et

Teşekkürler Arkadaşım Format Atmadan önce 10 GB - 10 GB Ayrılmış 2 küçük disk'i Partition Magic 8.0 ile birleştirmeye çalışmıştım. Ve sonunda 10 GB'Lardan bi tanesini gitmişti ve fotmat atmaya çalışırken orayı geri getirememiştim. Senin yazdığın bu yöntemle geri getirdim. Çok Teşekkürler. İyi günler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...