Jump to content

televizyonu nasıl monitör olarak kullanırız?

süper42

Recommended Posts

arkadaşlar; evimde 37 ekran televizyonum var ve bunu bilgisayara bağlayıp monitör olarak kullanmak istiyorum. Fakat bu işlemi bilgi ve araç gereç eksikliğinden dolayı yapamıyorum. Bana bu işlemin nasıl uygulanacağı hakkında bilgi ve resimli anlatım (mümkünse) yolu gösrerirmisiniz.

ekran kartının harici olması lazım yani onboard olmamalı ve ekran kartının tv out özelliği olması lazım son olarakta uygun tv out kablosunun elinde olması lazım

bundan sonra sadece bağlantıyı yap ve bilgisayarını aç

Sadece tv out olması yeterli değil.

1 - Tv 'inin scart girişi olması lazım.

2 - Tv out kartın çıkışını sağlayacak birtarafı jak girişli diğer tarafı mouse veya klavyenin kasaya bağlanan ucu şeklinde

s-video çıkışı sağlayacak kablo lazım.

3 - Bir tarafı scart diğer tarafı jak girişli bir parça olması lazım (elektronikçiler bilirler).

4 - Bu parçaları birbirine bağlayacak kablo (elektronikçiler yapıyorlar)

5 - Tv'nin en az 60 hertz olması lazım (yani bilgisayar çıkışı ile en az uyumlu bir tv olmalı ki genelde 50 hertz dir.)

Sonrası kabloları birbirine bağla ve televizyona bağla, bilgisayarın monitör ayarlarından ikinci monitörü seçiyorsun ve görütü geliyor.

Ben böyle yaptım oldu. Ama tv 50 hertz olduğu için görüntü sabit olarak geldi.

1 milyoncularda satılan vcd kabloları ( sarı-beyaz-kırmızı renkli olanlar ) ile bağlamıştım bilgisayarı televizyona.Televizyonun vcd kablosu girişi olması lazım.Görüntü çok iyi değildi ama.

Parça resimleri bunlar. s-video kablousunun pc ye bağlanan kısmı monitör kablosunun pc ye bağlanan kısmı gibi olanlarda vardır. Yani tv out kartına bağlı.s-video kablosunu pcye bağla ara kablo (resim bulamadım) iki ucu jak lı olacak

Dediğim gibi elektronikçiler bilirler. Ara kablonun ucuna scart çeviriciyi tak ve onuda tv ye tak.Sonra Monitör ayarlarından ikinci monitörü aktif hale getir.

s-video kablo ucu

s-video kabosu

Please register to see this content.

scart çevirici

Resimler alıntıdır.

1 Milyoncu kabloları ve Ekran kartımın TV_out çıkışı için verilen kabloları biraz elektronik bilgisi ile yoğurup tv'nin scart girişinden;

%95 net görüntü ve ek bir kablo ile %98 ses elde ettim. (% ler tahminidir :D )

• 1 yıl yıl...
bağladıkdan sonra hayal kırıklığına uğrayacaksın şünkü ev televizyonlarının çözünürlüğü 600x400 ;)

bendeki televizyon standart 55 ekran bir tv ama ekran kartının ayarlarını iyi yapıp ve uygun kablolarla bağlanırsa film oyun vb.. şeylerde çok net ama internet vs.. gibi şeylerde o kadar iyi değil ama film seyretmek veya oyun için birebirdir..ama dediğim gibi ekran kartlarının kendi programları olur onunla yumuşatma çözünürlülük vs ayarları yapmak gerekiyor..

Gereken yardımlar yapılmıs....Esas soru su AV-Video görüntüyü VGA ya nasıl ceviririz?

Bukonuda bilgi bekliyorum

VGA-RGB-to-Scart-RGB.jpg

eğer girişleri diyorsan bu şekilde çevriliyor yani bunu iyi bir elektirikçi kendi yapıyor istanbul kadıköyde yapan yer vardı ama her zaman işe yaramıyor çalışmama ihtimali çok yüksek hemde yapmasına 29 ytl gibi birşey alıyorlardı heralde onu yaptırcağına 30 ytlye ikinci el tv çıkışlı bi kart al sorunsuz net şekilde kullan tabi bu bir öneri seçim senin...

bu arada bir arkadaş daha önce sormuştu tvsinde av girişi yokmuş ama tv çıkışlı ekran kartı varmış...bunun içinde akıllı kutu denen 15 ytlye bir cihaz var scart girişi yada av girişi dene girişi normal anten girişine çeviren bir kutu onunla sorununu çözebilirler..

VGA-RGB-to-Scart-RGB.jpg

eğer girişleri diyorsan bu şekilde çevriliyor yani bunu iyi bir elektirikçi kendi yapıyor istanbul kadıköyde yapan yer vardı ama her zaman işe yaramıyor çalışmama ihtimali çok yüksek hemde yapmasına 29 ytl gibi birşey alıyorlardı heralde onu yaptırcağına 30 ytlye ikinci el tv çıkışlı bi kart al sorunsuz net şekilde kullan tabi bu bir öneri seçim senin...

bu arada bir arkadaş daha önce sormuştu tvsinde av girişi yokmuş ama tv çıkışlı ekran kartı varmış...bunun içinde akıllı kutu denen 15 ytlye bir cihaz var scart girişi yada av girişi dene girişi normal anten girişine çeviren bir kutu onunla sorununu çözebilirler..

Bende tam bunun tersi birşey arıyorum. Yanilcd monitörümü uydu alıcıya bağlayıp lcd monitörümü televizyon gibi kullanmak istiyorum. acaba tam tersine çevirsem olurmu??

Bende tam bunun tersi birşey arıyorum. Yanilcd monitörümü uydu alıcıya bağlayıp lcd monitörümü televizyon gibi kullanmak istiyorum. acaba tam tersine çevirsem olurmu??

o çok basit bir sistem uydu alıcınızın vga girişi mevcutmu?

Hayır sadece scart , sarı kırmızı ve beyaz renklerdeki çıkış ve birde data girişi için port var eğer bunları kastetmiyorsan tabi

o zaman biraz sorunlu..yapılabiliyor ama bir kutu sayesinde ve o kutuda bir uydu fiyatında gerçi çok cihaz bağlanabiliyor herşeyi birbirine çeviriyor ama dediğim gibi bir uydu fiyatında kablo yaparakda oluyor ama oda çok küçük bir ihtimal vga girişin olmadığından zor...

6 ay kadar önce bu olayı denemiştim....

piyasada "svideo to scart" denilen hazır kablo var, 5 ytl. civarı...

bunun yuvarlak ucunu ekran kartına bağlıyoruz, eğer girmez ise ortada plastik çıkıntı-tırnak var onu kırınca girecektir....

diğer ucu (scart) televizyona bağlıyoruz....

televizyonu "av" kanalına getiriyoruz....

görüntü gelecektir....

yanlız görüntü pek iyi olmuyor...

yazılar bulanık çıkıyor ve gözü yoruyor...

film seyretmesi ise eh idare eder...

ancak pek tavsiye edemiyeceğim...

bir monitör ayarlarsanız iyi olur...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...