Jump to content

Vista laptop format >> XP

Phlegm

Recommended Posts

Selamlar.

Laptop aldım yeni,

HDD 2ye bölünük.

Sistem C'nin üzerinde.

Format atıp XP kurmak istiyorum, denedim şunlar cıktı karsıma ;

XP ile boot edip kurmaya kalktım,

On yuklemelerden sonra HDD'yi görmedi.

Sistem kurulacak HDD yok dedi.

format c: hiç bi işe yaramıyo zaten orası ayrı bi konu,

birkaç yerde okudum vistanın bootloaderini silip format atın falan diye,

onu sildim, bu sefer NTLDR yok diye bi yazı cıkıyo acılısta,

windows acılmıyo. siyah msdos ekranı takılı kalıyo oylece.

ctrl alt del yapıp tekrar baslatın diyo yapıyorum yine aynı şey ortaya cıkıyo.

vista recovery kullanarak vistayı tekrar sıfırdan yukledim onaramadım da, bütün C sıfırlandı.

yapcak bişey bulamadım başka.

yeni olduğu üzere pek de kurcalamak istemiyorum,

Kısaca ne yapmam gerekir ?

Vista'nın boot loader'ini sildikten sonra ntldr eksik hatası vermesi normaldir. Sildikten sonra bios ayarlarından cd-rom'u başa getirip xp cd'ni takarsan formatını atabilirsin.

Peki o yoldan yaptığımda yine HDD görmezlik yapar mı ?

Ve doğru yol üzerinde miyim ?

doğru yoldasın. herhangi bir sorun ile karşılaşacağını sanmıyorum aynı şeyi pazartesi günü toshiba laptopa yaptım sorun çıkmadı. paşalar gibi kurdum xp yi driverlardıda netten çektim sorunsuz kullanılıyor şu anda...

Arkadaslarım senin HDD SATA, disketsürücü ile raid bişey yapcaksın dediler iyi de alette disket sürücü yok..

Böyle bi sorunla karsılasır mıyım ? yoksa xp kurulur raid falan uğraşmadan ?

ilk kez format atmıyorum ama böle bi durumla ilkkez karsılasıyorum :) maruz görün

Arkadaşım raid sata sürücüsünü yüklemen lazım. Laptopun modelini ve markasını söyle bulmaya çalışalım. USB disket sürücüsü ile ayda xp CDsine gömerek yapabilirsin yükleme işini.

Casper Nirvana 15.4 Model CPR2000-8E95B

XP cd'sine entegreyi de anlatabilirsen sevinirim.

Cok şey istedim sanki :) ama vistadan bıktım tiksindim iğrendim öğk.

Sorunun kaynağı hddnin sata destekli oluşu. Sitesinde raid sürücülerini bulsanda disket sürücün olmadığı için yükleme yapamazsın. Bios ayarlarını kurcalarsan anakartın sata birimini ide olarak algılamasını sağlayacak ayarı bulabilirsin belki. Böylece kurulumda windows diski görecektir. Windowsu kurunca tekrar eski ayarlara dönüp Raid sürücüsünü yükleyebilirsin.

Usb disket sürücüsü bulabilirsen gerekli sata sürücüsü aşağıda verdiğim linkte mevcut. Rar içindeki dosyaya çift tıklayarak diskete yazdırıp formatı başlattığında f6 tuşuna basıp ek sürücü olarak yükleyeceksin. Ya da nlite ile xp cd'sine entegre edebilirsin. Nlite anlatımı sitede mevcut arattırırsan işine yarayacaktır mutlaka.

http://rapidshare.com/files/60449689/F6flpy32.rar.html[/CODE]

Diğer bir çözüm arkadaşımızın dediği gibi hdd'in çalışma modunu ide olarak değiştirip ide olarak tanınmasını sağlayabilirsin.

Boot loader menüsünü kaldırabileceğin iki programı upload ettim istediğin birisi ile kaldırabilirsin.

İlk programın adı Vista boot pro bununla bootloader dosyasının yedeğini alabilirsin. Hani işini garantiye almak istiyorsan. Yedeği aldıktan sonra bootloader menüsünden uninstall the vista bootloader diyerek silebilirsin.

İkinci program EasyBcd. Bununlada yapacağın olay kısmen aynı Manage Bootloader > Uninstall the Vista Bootloader seçeneğini seçip write mbr dersen bootloader dosyasını silmiş olursun. Artık gönül rahatlığı ile format atabilirsin.

wista cd'si ile de yapabilirsin. ama bu ikisi işini görecektir zaten.

http://rapidshare.com/files/60462573/wistabootloader.rar.html[/CODE]

Arkadaşlar üyenin kafası iyce karışmadan olaya el koyayım.

Öncelikle biosta "SATA Native Support" diye bir seçenek varsa onu disable yap.

Eğer yine olmazsa;

Notebook'unun chipsetini tam olarak bilmek durumundasın. Daha sonra uygun chipset ve matrix sürücüsünü ki büyük ihtimalle ich8'dir yeni 965gm'dir. Buradan floppy imajini indirip Windows CD 'sine nLite programı (burdan indir) ile entegre edip güncel bir xp cd'si oluşturarak probelimini çözebilirsin diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Ha bu arada buraya mesaj yazmıyordum ama olayı görünce elatayım dedim yazdım.

Usb disket sürücüsü bulabilirsen gerekli sata sürücüsü aşağıda verdiğim linkte mevcut. Rar içindeki dosyaya çift tıklayarak diskete yazdırıp formatı başlattığında f6 tuşuna basıp ek sürücü olarak yükleyeceksin. Ya da nlite ile xp cd'sine entegre edebilirsin. Nlite anlatımı sitede mevcut arattırırsan işine yarayacaktır mutlaka.

http://rapidshare.com/files/60449689/F6flpy32.rar.html[/CODE]

Diğer bir çözüm arkadaşımızın dediği gibi hdd'in çalışma modunu ide olarak değiştirip ide olarak tanınmasını sağlayabilirsin.

rar'ın içinden bi tane exe cıktı. onu da disket sürücüm olmadığı için çalıştıramadım dolayısıyla nlite' ile de entegre edemedim :D var mı bi başka önerisi olaan ?

rar'ın içinden bi tane exe cıktı. onu da disket sürücüm olmadığı için çalıştıramadım dolayısıyla nlite' ile de entegre edemedim :) var mı bi başka önerisi olaan ?

Hocam kusura bakma ama ***** oturduğun yerden kaldırıp disket sürücüsü olan bir makina ve bir disket bulmak bu kadar zor olmasa gerek.

Buyur exe'den çıkarılmış hali ;

http://rapidshare.com/files/60730126/raid.rar.html[/CODE]

[color=#FF0000][b]:) Skyman-->Dikkat kaba tabirlerin kibarcasını kullanarak hakaret içerikli mesaj atmayınız. Davranışınızın tekrarı halinde uyarı alacaksınız.!!![/b][/color]

Sanal disket sürücüsüde kurabilirsin bilgisayarına forumda olması gerek

Buraya bak :

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=32734&hl=sanal+disket+sürücü

Vistada çalışırmı dersen hiç bi fikrim yok denemen lazım

Hocam kusura bakma ama ***** oturduğun yerden kaldırıp disket sürücüsü olan bir makina ve bir disket bulmak bu kadar zor olmasa gerek.

Buyur exe'den çıkarılmış hali ;

http://rapidshare.com/files/60730126/raid.rar.html[/CODE]

[color=#FF0000][b]:) Skyman-->Dikkat kaba tabirlerin kibarcasını kullanarak hakaret içerikli mesaj atmayınız. Davranışınızın tekrarı halinde uyarı alacaksınız.!!![/b][/color]

Birader yurttayım. Burdaki bi Allahın kulunda pc yok.

Ben senden daha once akıl ettim pc'den çekmeyi.

Olmayınca olmuyo. İstemezdim boş yere.

-

Adam gibi konus, madem bi yardım yapıyosun adam gbi yap.

Germe ne beni ne de kendini.

Birader yurttayım. Burdaki bi Allahın kulunda pc yok.

Ben senden daha once akıl ettim pc'den çekmeyi.

Olmayınca olmuyo. İstemezdim boş yere.

-

Adam gibi konus, madem bi yardım yapıyosun adam gbi yap.

Germe ne beni ne de kendini.

kardeş satalı diskler için illaki raid lazım degildir cihazının bios ayarlarında ultra dma die bişiy gözüne çarptımı hiç mutlaka vardır bak bi enable dır o seçenek disable yap görmesi lazım diski

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...