Jump to content

GHOST Nedir? Nasıl Kullanılır?

TLT63

Recommended Posts

GHOST Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arkadaşlar bu Ghost programının nasıl kullanılacağını sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım sizlere faydalı olur:

Bilindiği üzere GHOST Programı; HDD yedeğini alma, Yedeği alınan HDD'yi yeniden yükleme ve Partition dan Partition'a kopyalama için kullanılan bir programdır. Normal kurulumdan tek farkı:

Normal Windows XP'yi 45 dakikada yüklerken (Kurulacak Programlar hariç)

Yedeği GHOST ile alınmış XP'yi 2 dakikada (Kurulmuş Programlar dahil) tekrar kurabilirsiniz.

Çok önemli bir fark değil mi? :angry:

Önce kendimize bir Ghost Disketi oluşturalım:

Aşağıdaki linkten RAR Dosyasını indiriniz. Ve PC'nizde bir yere açınız.

http://rapidshare.com/files/63533678/Norton_Ghost_2003.rar

Dosyayı çıkarttıktan sonra; Disket sürücüsüne bir disket yerleştirip, programı açınız. Ve "OK" tuşuna basınız.

001vp0.jpg

Sonra, aşağıda açıklandığı üzere programı diskete yüklemeye başlayınız.

002bi3.jpg

003qu5.jpg

004sm9.jpg

005yr4.jpg

Şimdi programı nasıl kullanacağız onu anlatmaya çalışayım.

1) Öncelikle Sisteminizi(WinXP yada WinVİSTA) PC'nize kurun.

2) Sıklıkla Kullandığınız, ihtiyaç duyduğunuz program, Oyun vs. paketleri de kurun.

3) Herşeyinizi tamamladıktan sonra; yarattığınız disketi sürücüye takınız.

4) PC'nizi, yeniden başlatın.

5) PC'nizin Disketten açılmasını sağlayın.

6) Bir süre sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

Yeni kurulmuş HDD'ninizin yedeğini almak için ;

Önce karşınıza çıkan ekranda "OK" deyiniz.

001vk5.jpg

"Local" yazılı kısma geliniz.

Burada "Partition" sekmesine geliniz.

Buradan da "To İmage" sekmesine gelip tıklayınız.

002ze9.jpg

Karşımıza çıkan Adres Penceresinde, yedeğini almak istediğiniz "HDD"yi gösteriniz.(Bende 2 tane HDD olduğundan böyle göründü. Sizinki 1 tane ise tek çıkacaktır.)

003ay0.jpg

Şimdi de karşınıza;

Seçtiğiniz HDD'nin hangi "BÖLÜM"ünün yedeğini almak istediğinizi soran bir pencere gelecektir. Yedeğini almak istediğiniz bu "BÖLÜM"üde seçip "OK" deyiniz.

004ba2.jpg

Sırada yedeğinizi; HDD'nizin hangi "BÖLÜM"üne alacağınızı soran bir adres var. Adres penceresinde bu bölümü seçiniz. (DİKKAT: Yedek alınacak HDD bölümünü seçmeyiniz. Aksi takdirde bunu başaramazsınız.)

005mi6.jpg

Yedeğini alacağınız "BÖLÜM"ü seçtikten sonra da kayıt edeceğiniz Ghost dosyası ismini yazınız. Örneğin: "GhostXP" gibi. Sonra "Save" tuşuna basınız.

006da4.jpg

Karşınıza gelen bu son ekranda ise, yedeğinizi ne kadar sıkıştırma ile alacağınız tercihleri çıkıyor.

"NO" Seçeneği : İmajı olduğu gibi alır.(Kurduğunuz sistem 4 Gb. ise 4 Gb. yer kaplayarak yedek alır.)

"FAST" Seçeneği : Kurduğunuz sistemin 4/3'ü kadar sıkıştırarak imaj alır.(Kurduğunuz sistem 4 Gb. ise 3 Gb. yer kaplayarak yedek alır.)

"HIGH" Seçeneği : Kurduğunuz sistemin 4/2'si kadar sıkıştırarak imaj alır.(Kurduğunuz sistem 4 Gb. ise 2 Gb. yer kaplayarak yedek alır.)

007dg3.jpg

İşlem bittikten sonra son menü çıkacak. Buna da "Reset Computer" cevabını verdikten sonra,

007xg0ji2.jpg

PC'niz kapanıp yeniden açılacaktır. Bu arada PC'nizin ayarlarını tekrar değiştirip HDD'nizden başlamasını sağlamalısınız.

HDD'nizi yeniden yüklemek için ;

Önce karşınıza çıkan ekranda "OK" deyiniz.

Please register to see this content.

Şimdi "Local" yazılı kısma geliniz.

Burada "Partition" sekmesine geliniz.

Buradan da "From İmage" sekmesine gelip tıklayınız.

008jj6.jpg

Karşımıza çıkan Adres Penceresinde, daha önceden imajını yüklediğiniz, HDD "BÖLÜM"ünü seçiyorsunuz.

009fv4.jpg

Burada, daha önceden yüklediğiniz "GhostXP" dosyasını gösterip "Open" tuşuna basıyorsunuz.

010aq1.jpg

"Open"'ı tıkladıktan sonra, bu kez o Ghost imajının hangi "BÖLÜM"e ait olduğuna dair doğrulama ekranı çıkacaktır. Buna da "OK" diyorsunuz.

011cq4.jpg

Şimdi sırada, bu imajı hangi "HDD"nize yüklemek istediğinizi soran bir pencere var.(Bende 2 tane HDD olduğundan böyle göründü. Sizinki 1 tane ise tek çıkacaktır.) Yüklemek istediğiniz "HDD"'yi seçip "OK" tuşuna basınız.

012zd3.jpg

Son olarak, Seçtiğiniz HDD'nizin hangi "BÖLÜM"üne yükleme yapmak istediğinize dair bir pencere çıkacaktır. Burada "Birincil" bölümü seçiyoruz.(Yani "C" Bölümünü.) Ve yine "OK" tuşuna basıyorsunuz.

013xz8.jpg

En sonunda size "Üzerine yazmak istermisiniz?" gibilerinden bir soru sorulacak. Buna da "Yes" cevabı veriniz.

014gn2.jpg

Ve nihayet bahse konu Ghost kurulumu başlayacak. Kurulum bittikten sonra son menü çıkacak. Buna da "Reset Computer" cevabını verdikten sonra,

007xg0ji2.jpg

PC'niz kapanıp yeniden açılacaktır. Bu arada PC'nizin ayarlarını tekrar değiştirip HDD'nizden başlamasını sağlamalısınız.

HERKESE MUTLU ve BAŞARILI GÜNLER TEMENNİLERİMLE...

güzel çalışma olmuş eline sağlık ama sanki bu biraz eski bi versiyon bende 12 si var son sürüm sanırım herşey windows üzerinden halledilebiliyor sadece geri almak için ( recovery ) dos ortamına giriyorsun onuda vista emülatörü gibi bi arabirim hazırlamışlar floppy artık kullanımı gereksiz olduğu için coğu yeni makinede yok bu yüzden yeni versiyon cd ile boot etmek gerekio ayrıca eski versiyonlar SATA diskleri tanımadığı için SATA kullanan arkadaşların daha sonraki versiyonları denemelerini tavsiyederim emeğin için tekrar teşekkürler

Not: program için aktif link vermişsin site kuralları gereği aktif link vermek yasaktır.

anlatım ıcın tesekkurler.ghostu elestırmek ıcın degıl ek bılgı ıcın yazıyorum.daha once ghost kullanmıstım ama begenmemıstım. yaklasık 2 yıldır acronıs kullanıyorum.bana hem kullanımı kolay hemde ıslemlerı daha hızlı yapıyormus gıbı gelıyor.bu tıp prog arayan arkadasların acronısı de ıncelemelerını tavsıye ederım.

güzel çalışma olmuş eline sağlık ama sanki bu biraz eski bi versiyon bende 12 si var son sürüm sanırım herşey windows üzerinden halledilebiliyor sadece geri almak için ( recovery ) dos ortamına giriyorsun onuda vista emülatörü gibi bi arabirim hazırlamışlar floppy artık kullanımı gereksiz olduğu için coğu yeni makinede yok bu yüzden yeni versiyon cd ile boot etmek gerekio ayrıca eski versiyonlar SATA diskleri tanımadığı için SATA kullanan arkadaşların daha sonraki versiyonları denemelerini tavsiyederim emeğin için tekrar teşekkürler

Not: program için aktif link vermişsin site kuralları gereği aktif link vermek yasaktır.

yeni sürümü nerde bulabiliriz arkadaşım yönlendirirsen sevinirim.

anlatım ıcın tesekkurler.ghostu elestırmek ıcın degıl ek bılgı ıcın yazıyorum.daha once ghost kullanmıstım ama begenmemıstım. yaklasık 2 yıldır acronıs kullanıyorum.bana hem kullanımı kolay hemde ıslemlerı daha hızlı yapıyormus gıbı gelıyor.bu tıp prog arayan arkadasların acronısı de ıncelemelerını tavsıye ederım.

İkazınız için teşekkürler arkadaşlar. Ama burada amaç eski - yeni versiyon olması yada hangi programla (Acronis gibi) yedek almaları değil, Yedek için GHOST tercih edenlere versiyonu ne olursa olsun tüm GHOST.exelerin nasıl kullanılacağını anlatmaktı. Bu bilgileri okuyan arkadaşlar istedikleri versiyonu bulsalar bile, sonuçta hemen hepsi aynı mantıkla çalışıyorlar. Ha belki MS-DOS'a gerek kalmadan Windows üzerinden de yapabilirler. Sonuçta nerede ne yapacaklarını anlatabilmekti amaç.

Aktif link yasak uyarısı içinde ayrıca teşekkür ederim. Tekrar düzenlemeye çalıştım. Ancak sitede sanırım problem olduğundan bilgiyi tazeleyemedim. Bu bilgileri yazmak hazırlamak dışında, sadece buraya yüklemek bile 1,5 saatimi aldı. :)

Aktif link kullanma!....

Yukarıdaki yazımı okuyup öyle bu ikazı gönderseydin. :rolleyes:

Okumadan bunu yazmana ne demeli? Okuyan insanlar buna karar versinler. Hem ben moderatörlerden bile ikaz almadım. Siz kimsiniz? Site sahibi mi acaba ?

Link yenilendi. GHOST programının son versiyonu eklendi. Bilgilerinize...

http://www.dosyaupload.net/download.php?file=943647

• 2 hafta sonra ...

sata dan sataya nasıl ghost atabilirim ? bilginiz warmı

Bu linkte verdiğim ghost.exe'yi ikincil HDD'ne kopyala.

Sonra PC'ni Başlangıç Disketi, Win98 CD'si yada MSDOS kipiyle başlat

Daha sonrada Ghost.exe'nin bulunduğu hdd üzerinde Ghost.exe'yi çağır.

Örnek:

A://D yaz ve Enter de

D://ghost.exe yaz.

hepsi bu.

• 2 hafta sonra ...

ya beyler ben gunde en az iki yada üç kere sistem kuruyorum ve aynı programları kurmaktan gına geldi. kendime özel bir sistem olusturdum ve yedeqini aldım ama bunu farklı makinalara kurnca calıstıramıyorum (xp ekranı geliyor ve reset atıyo kendine) buyuk ihtimalle hdd boyutları ve sistemdeki parcaların farklı olmasından yapıyor. yada benmi yanlış birsey yapıyorum. Benim istediğim sizce mümkün mü?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...