Jump to content

80 gb'lık harddiskten geriye 32 gb kaldı

süper42

Recommended Posts

arkadaşlar dün bilgisarımı yeniden kurayım dedim ama nazı aksilikler yaşadık; başta harddiski takınca pc yi kilitledi daha sonra ''winpe'' ile nüdahale edildi fakat yaklaşık olarak 43 gb gibi bir hdd kapasitesi yanlışlıkla silindi. şimdi partition magic gibi programlara bakıyoruz fakat onlarda bu alanı göstermiyor bunu nasıl kurtarabiliriz? bilenlerin hemen yazması rica olunur.

jumperdan falan değil sanırım denedik. partition magic programında dosya biçimsiz alan olarak gözüküyordu ve bizde silmiş bulunduk. şimdi nasıl bir programla hdd içindeki bu GİZLİ alana ulaşıp biçimlendirebilir ve hdd yi 80 gb yapabiliriz?

Bilgisayarım simgesine sağ tuş yönet yap. açılan pencereden sol taraftan disk yönetimini tıklarsan sistemdeki bütün diskleri (bölümleri) görebilirsin. göremedidiğin bölümlerin üzerine gelip sağ tuş biçimlendir dediğin zaman(tabiki diğer bölümde herhangi bir bilgi yoksa biçimlendir) diğer bölümleri de kullanabilir hale geleceksin.

başına gelmeyen bilemez ne yaparsan yap gelmiyor o bolum uçtu orası yani yandı yapabileceğin tek şey garantiye gondermek sana buyuk bı ıhtımalle yenisini gondereeceklerdır...

Çok geldi başıma aynısı. kaç kez 32 gb gösterdi. hepsinde de sorunu jumper la hallettim.Harddiski başka bilgisayarda dene.

kardeş senin sorununun çözümünü yazdım... eğerki çözülmezse başka çözümlerde sunabilirim....saygılar....

kardeş jumper ayarlarını kontrol et tek tek dene ve biosa bak diski kaç olarak görüyor denediğinde eğer biosta 80 gb olarak görüyor ise ki mutlaka görecektir formatını yeniden atarsan problemin ortadan kalkacaktır...saygılar...

Aynı olay 4 gün önce başıma geldi. Bilgisayara format atıp yeniden kuracaksın. Bunun içinde bilgisayarı Xp cdsiyle aç ve orada sana bölümlenmiş alan ve bilinmeyen alan diye bişey gösterecek. Bölümlenmiş yani sağlam alanı sil. Bilinmeyen alana eklenecek. Ardından ister bu alanı ntfs ile formatla ister yeni bölüm (D) oluştur.

Bir diğer yöntemde (bu daha sağlam) Pardus' u kur. Pardus bu ayki PCNET dergisinde var. Başlangıçta harddiski swap formatıyla formatlar. Pardus' u kurduktan sonra 3-5 dakika incele <_< . Ardından yeniden Xp CD' siyle bilgisayarı aç ve tüm diski bilinmeyen alan olarak gösterecek. Yine NTFS ile formatla. Sorun çözülür.

Kime sorduysam sorunu çözemedi ve ben ikincisini yaptım oldu. Sorun çözülürse bize de haber ver. Başka bir yöntemle çözersen yine haber ver. Bizim de bilgimiz olsun.

Aynı olay 4 gün önce başıma geldi. Bilgisayara format atıp yeniden kuracaksın. Bunun içinde bilgisayarı Xp cdsiyle aç ve orada sana bölümlenmiş alan ve bilinmeyen alan diye bişey gösterecek. Bölümlenmiş yani sağlam alanı sil. Bilinmeyen alana eklenecek. Ardından ister bu alanı ntfs ile formatla ister yeni bölüm (D) oluştur.

Bir diğer yöntemde (bu daha sağlam) Pardus' u kur. Pardus bu ayki PCNET dergisinde var. Başlangıçta harddiski swap formatıyla formatlar. Pardus' u kurduktan sonra 3-5 dakika incele <_< . Ardından yeniden Xp CD' siyle bilgisayarı aç ve tüm diski bilinmeyen alan olarak gösterecek. Yine NTFS ile formatla. Sorun çözülür.

Kime sorduysam sorunu çözemedi ve ben ikincisini yaptım oldu. Sorun çözülürse bize de haber ver. Başka bir yöntemle çözersen yine haber ver. Bizim de bilgimiz olsun.

Eyer jampur ayarında sorun yoksa...

uzun hikaye sen part kullan derdin kalmar hem mbr düzelir işi halleder

ben hhd yi tamir etsem 30$ ALIRIM BEDAVA SANA YÖNTEM

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...