Jump to content

Klasör Şifreleme!

Bilinchard

Recommended Posts

Arkadaşlar,

Birçoğunuz bilirler "Folder Lock" tipi programlarla gorunmesini istemediğiniz klasörleri gizleyebilirsiniz. Şimdi size vereceğim kod ile, yardımcı program kullanmadan bu işi küçücük bir .bat dosyası ile yapacağız.

Masaüstüne sağ tıklayın. "Yeni Metin Belgesi Oluştur" u seçin. Aşağıda vereceğim kod u Copy/paste şeklinde açmış olduğunuz notepad dosyasına yapıştırın

cls

@ECHO OFF

title Folder Locker

if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

:CONFIRM

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

set/p "cho=>"

if %cho%==Y goto LOCK

if %cho%==y goto LOCK

if %cho%==n goto END

if %cho%==N goto END

echo Invalid choice.

goto CONFIRM

:LOCK

ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

echo Folder locked

goto End

:UNLOCK

echo Enter password to Unlock folder

set/p "pass=>"

if NOT %pass%== BURAYA PASSWORD YAZILACAK goto FAIL

attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker

echo Folder Unlocked successfully

goto End

:FAIL

echo Invalid password

goto end

:MDLOCKER

md Locker

echo Locker created successfully

goto End

:End

Şimdi yukarıda kırmızı ile belirttiğim kısma klasörü kullanıma açmak için gerekli passwordu yazacaksınız. İstediğiniz bir passwordu ekledikten sonra

dosyayı kaydedin. Normal olarak txt olarak kaydedecek. Uzantısını bat a çevirmek gerekiyor. Bunun için ;

Başlat

bilgisayarım

C yi tıklayın

Yukarıdan Araçlar---->Klasör seçenekler--->Görünüm ---> "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" nin yanındaki tik i kaldırın ve Tamam deyip çıkın.

Masaüstüne döndüğümüze Yeni Metin Belgesi.txt şeklinde hazır olan dosyamıza mouse ile 1 kere tıklayarak ne isim vermek istiyorsanız verin ve sonuna .bat ekleyerek kaydedin ----> dosyaismi.bat şeklinde.

Şimdi bu oluşturduğumuz .bat dosyasını, harddiskinizde kullanacağınız yere koyun. Mesela d:

Dosyaya tıkladığınızda, koymuş olduğunuz klasörde "Locker" isimli bir klasör oluşturacak. Bu sizin gizli olarak kullanacağınız klasör. Gizlemek istediğiniz dosyaları bu klasörün içine taşıyın ve tekrar oluşturduğumuz dosyaismi.bat isimli dosyaya tıklayın. "Are you sure u want to lock the folder? y/n" şeklinde sorduğunda "Y" dedinizmi locker isimli klasör görünmez olacaktır. Tekrar kullanmak istediğinizde dosyaismi.bat a tıklayın parola soracak. Parolanızı girin ve Locker isimli klasör tekrar görünür olacaktır...

Kolay gelsin, Denenmiştir.

Başlat

bilgisayarım

C yi tıklayın

Yukarıdan Araçlar---->Klasör seçenekler--->Görünüm ---> "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" nin yanındaki tik i kaldırın ve Tamam deyip çıkın.

Masaüstüne döndüğümüze Yeni Metin Belgesi.txt şeklinde hazır olan dosyamıza mouse ile 1 kere tıklayarak ne isim vermek istiyorsanız verin ve sonuna .bat ekleyerek kaydedin ----> dosyaismi.bat şeklinde.

bunun yerine " yeni metin belgesinin üstündeki Dosya'ya tıklayın ve farklı kaydet deyin . Alt seçenekten Tüm dosyalar diyin ve dosya.bat olarak kaydedin. daha kolay :wacko: )

denedim olmadı bat dosyasını olustrdum.. D: nin içne koydum ... ama dosya filan olusmadı.. yoksa o dosyayı bn mi olusturuom.. help :rolleyes:

Sanırım bir hata yapıyorsunuz. Çünkü ben yaptım ve çok ta güzel oldu... Kullanabiliyorum... Tekrar Teşekkürler Bilinchard...

çalışıyor; windowsta yüklü alternatif dosya izleme araçları olmadığı sürece de oldukca kullanışlı. ancak alternatif bir dosya izleme aracınız varsa rahatlıkla dosyayı görebilir ve içini kurcalayabilirsiniz.

mesela ben acdsee ile test ettim. diğer taraftan cd yazarken nero ile de acdsee de olduğu gibi, dosyaya dilediğim gibi erişebildim. windows harici tüm dosya izleme araçları ile klasöre şifresiz erişilebildi. iyi tarafı windowsun kendi izleme araçları ile dosyalara ulaşılamaması, buda kısmende olsa kişisel dosyalarınıza yetkisiz erişimi sınırlayabilir.

faydalı bir çalışma. teşekkürler.

denedim olmadı bat dosyasını olustrdum.. D: nin içne koydum ... ama dosya filan olusmadı.. yoksa o dosyayı bn mi olusturuom.. help :rolleyes:

dostum al bunu dosyayı!sağ tık düzenle de!oraya kocam "şifreyi buraya yaz" yazdığım yere kendi şifreni yaz!kaydet kapat!kullanmaya başla :rolleyes:

http://rapidshare.com/files/53742648/hidefolder.bat[/CODE]

Linki eklemeyi unutmuşum :rolleyes:

çalışıyor; windowsta yüklü alternatif dosya izleme araçları olmadığı sürece de oldukca kullanışlı. ancak alternatif bir dosya izleme aracınız varsa rahatlıkla dosyayı görebilir ve içini kurcalayabilirsiniz.

mesela ben acdsee ile test ettim. diğer taraftan cd yazarken nero ile de acdsee de olduğu gibi, dosyaya dilediğim gibi erişebildim. windows harici tüm dosya izleme araçları ile klasöre şifresiz erişilebildi. iyi tarafı windowsun kendi izleme araçları ile dosyalara ulaşılamaması, buda kısmende olsa kişisel dosyalarınıza yetkisiz erişimi sınırlayabilir.

faydalı bir çalışma. teşekkürler.

ACDSee'den de, Nero'dan da erişilemiyor kardeş.

Senin bi yanlışın var.

@drisert

acdsee : "view/show hidden files" ile yöntemi ile gizli dosyaları görmeyi dene.bu arada dosya cpl uzantısı şeklinde yani denetim masası uygulaması olarak görüntülenecektir. windows altında "gizli dosyaları göster" seçeneği aktif olsada göremiyorsun ama acdsee gayet rahat biçimde görüyor.

nero : gizli dosyayı yine denetim masası uygulaması olarak görünüyor. üzerine tıkladığında ise dosya içeriğine şifresiz olarak erişebiliyorsun.

Ben yapılanları aynen uyguladım.

-Önce Locked isimli klasör oluştu.

-İçine denemek için bir iso dosyası atıp bat dosyasına tekrar tıkladığımda locked isimli klasör sistem dosyası özelliği kazanıp görünmez oldu. Ancak klasör seçeneklerinde yer alan "korunan işletim sistemi dosyalarını göster"i seçince klasör dosya olarak ortaya çıktı.

-Karşıma çıkan dosya/klasörün isme : "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

-Bu çift tıklayınca denetim masası açılıyor.

-Explorer penceresinde bir şeyler arayan biri bu şekilde gizlediğim dosyaya ulaşamaz.

-Ancak Firefox 3. Alfa 8 sürümle yaptığım dosya açla gizlediğim dosyaya ulaştım.

SONUÇ: Evdeki veya işyerinizdeki bilgisayar kullanıcıları acemiyse veya işin henüz uzmanı olmamışlarsa bu teknik uygulanabilir. Diğer türlü bir program yardımıyla korunmak en iyisi.

dostum al bunu dosyayı!sağ tık düzenle de!oraya kocam "şifreyi buraya yaz" yazdığım yere kendi şifreni yaz!kaydet kapat!kullanmaya başla :rolleyes:

http://rapidshare.com/files/53742648/hidefolder.bat[/CODE]

Linki eklemeyi unutmuşum :rolleyes:

arkadasım cok tesekkür ederim...

• 3 hafta sonra ...

Gayet Güzel, Lakin..!

Klasörü Gizlerken Hiçbirşey Sormadan - Hiçbir Pencere Çıkmadan Direk Olarak Tıklanır Tıklanmaz Gizlenecek Şekilde Kodlar Düzenlenebilirmi..!?

Yani Locker Adlı Klasörü Gizlerken

lockerrwo3.png

Bu Çıkmasın Anında Gizlensin....

.bat Dosyasını Bu Hale Getirebilirmiyiz..!!??

EDİT : .bat Dosyasından Aşağıdaki Bölümü Silince Dediğim Gibi Oldu :)

Cevap Vereceklere , Verme Eğilimi Gösterenlere, Yardımcı Olma Dileğinde Olanlara Teşekkürler :):)

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM[/CODE]

Abi olmadı şifreyi giriyorum doğru şekilde ama locker göstermiyo içinede hep attım bilgileri ne olacak korkuyorum

Bende de 1-2 defa oldu onun için: .bat dosyasını sil ve yeniden bir .bat dosyası oluşturup dene.(Şifre değişik yada aynı olmuş farketmez.)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...