Jump to content

Mikrocdalga fırın kullanımı

fzkdevil

Recommended Posts

arkadaşlar bugün itibari ile bir mikrodalga fırın sahibiyim ama mikrodalgadan hangi yemekler nekadar sürede pişer bilmediğim arayıpta bulamadığım için buraya konuyu açma gereği duydum aranızda kullanan veya bişekilde nasıl kullanılacağına dair bir klavuz edinmiş olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

Türkiye'de mikrodalga fırın kullanmak biraz mantıksız. Mikrodalga taze sebzenin olmadığı yerlerde kullanılır. sağlıksızdır radyasyon saçar. pazardan taze taze alabilsem keşke :D

dondurulmuş veya hazır gıdalar içindir paketlerinin üstünde yazar. yemek ısıtmak isterseniz 1-2 dakika arasında ısıtabilirsiniz. kuru ekmeği 40sn de taze yapar. ama çok kullanmayın sağlıklı değil. ben en fazla haftada 1 yada 2 defa kullanmaya dikkat ediyorum oda mecburen çünkü zebze yok burda.

Türkiye'de mikrodalga fırın kullanmak biraz mantıksız. Mikrodalga taze sebzenin olmadığı yerlerde kullanılır. sağlıksızdır radyasyon saçar. pazardan taze taze alabilsem keşke :D

dondurulmuş veya hazır gıdalar içindir paketlerinin üstünde yazar. yemek ısıtmak isterseniz 1-2 dakika arasında ısıtabilirsiniz. kuru ekmeği 40sn de taze yapar. ama çok kullanmayın sağlıklı değil. ben en fazla haftada 1 yada 2 defa kullanmaya dikkat ediyorum oda mecburen çünkü zebze yok burda.

Arkadaşı aldığına pişman ettin :)

gelebilsem meyve sebze yemekten olecem :D

ise cok yariyor acayip yariyor. bulasik cikmiyor tup bitmiyor. vakit gecmiyor. ama bunlarin bir bedeli olmali degilmi saglik gidiyor :)

Cumman kanka burdan sana kargo yapıcamda gelene kadar tazeliğinden eser kalır mı biliyorum arkadaşım sende bir açık arttırma sitesinde herhalde artık yeni mikrodalga fırınını satmaya çalışırsın :) adamın hevesini nasılda kırdın cumman.

Mikrodalga Fırın Kullanımı

Teknolojinin sunduğu yenilikler sayesinde mutfakta işler daha kolay ve zevkli hale geldi.Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlar. Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz...

Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar. Yani yiyecekleri ne kızartır, ne de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirmek gerekir.

Tarifler nasıl uygulanır?

Geleneksel bir tarifi mikrodalga fırın`da pişirmek istediğinizde, tarifte verilen pişme süresini 1/2 oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin.

Yemekler nasıl renklendirilir?

Mikrodalga fırın`da pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş toz badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz.

Ne tür kaplar kullanılır?

Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kapları tercih edin.

Yiyecekler nasıl konur?

Mikrodalga`da pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz.

Meyva, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına

gelmesine dikkat edin.

Uygun kabı seçmek

Mikrodalga fırın`da kullanacağınız kabın uygun olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırın`ı da en yüksek devrine getirin. 2 dakika ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalı. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiçbir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın.

Fırın`ın kapasitesini artırmak

Fırın kapasitesini artırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda 2 aynı yemeği pişirmeniz mümkün olur. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişme sırasında tabakların yerini değiştirmek gerekir.

Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun

Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kontrol edin.

Nem oranı

Fırın`ın nem oranını artırmak için içine su dolu bir bardak koyun.

Not: Başlıkta Bayanlara Özel Yazıyordu, Sildim.. Çaktırmayın..# :)

Kumpir yapabilirsin : Bende 10dk yüksek derece iri patatesle

Kaşarlı Sosis benim tarifim: sosisler yar içine kaşar koy 2 dk

Patlamış mısır cam kapaklı borcama biraz yağ ile mısır koy 2-4 dk bırak patlasınlar

Omlet : Bir tabağa yumurtanı kır, üzerini kaşar sosis süsle olsun sana omlet 2-3 dk

nescafe sütü ve kahveyi bardağa koy 3 dk sıcacık nescafe

pizza : (kendi tarifim) ekmekleri bir tabağa sıkıca diz, sonra üzerine kaşar sucuk sosis vs ve kekik koy biraz sıvı yağ gezdir 3 dk pizzaaa

daha çok şey çıkar ama aklıma gelen bunlar

hayırlı olsun

her yalnız yaşayan bekar erkeğin elinin altında bulunması gerekir

bende yalnız yaşıyorum ama yok napalım yani :lol:

evde çakmak olmadığı zaman sigara yakmak için birebir <_<

ben onun için havya kullanıyorum daha güzel oluyor :angry2: mikrodalgada nasıl yakıon sigarayı?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...