Jump to content

Sata2 Hdd Format

revengee

Recommended Posts

Sony Vaio model dizüstü aldım ama 200 gb olan hdd mi 3 parcaya bölmek istiyorum ama olmuyor kurumlad sata disketi isitoyr ama ben bunu nasıl ypacagımı bilmiyorum ve cıldırmak üzreyemi arakdaşlar bana bu konuda yardımcı olurmusunuzzz

sony vaio VGN-FZ160E MODELİ arkadaşlar lütfen yardım edlin

Merhaba,

Şu an tam olarak ne yaptınız.

200 Gb. Sata Hdd. Fotmak attnız mı ?

Şimdiki hali Tek partision mu?

Biraz daha açıklama yaparmısınız.

Sata driver buradan alabilirsin.

Motherboard;

http://esupport.sony.com/CA/perl/swu-list.pl?mdl=VGNFZ160E&UpdateType=Original
[/CODE]

yardımcı oldugun için cok tşk ler.HDD yi daha formatlayamadım tek partion xp cd sini takıp format atacagım zaman hdd yi görmüyor benim sorunum bu ben sata hdd kurulmda nasıl pc ye gösterebilirim yada nasıl tanıtabilirim bi yolu yokmu ya yardmcı olursan cok ssevinirim cünkü dünden buyana kafayı yemek üzereyim :):)

bios ayarlarından satayı ide yap olmadı ise sata driverini kuracağın işletim cdsine ekleyebilirsin

bios ayarlarında sata yı ide yapmak için secenek yok kullanılan bios Phoenix TrustedCore

biostan iyice heryerini kontrol ettin mi sen olması lazım ha olmadıysa eğer SATA İNTEGRATÖR diye birşey görmüştüm ben forumda bu dosyayı i386 yanına kopyala ve çalıştır sonrasında da o dosyayı cdye yaz yapılışını bilmiyosan sana daha da yardımcı olmaya çalışırım

ArKadaşLar GöstErmiŞ OldGunuZ İlGi İÇin Cok TŞk.EdeRim.Ama BenDe Fdd OkUyCu Yok NotebOok ta BüTüN SorN bU VE CözemDm :(:(:( KuR büTün DosYAları YükLeDiktEn SonRA Bu MesaJı VeirYoR

Kur BilgiSayaRınıZa TaKılı HiÇbiR SaBit Disk BulamDI

Sabit DİskLErin ACıK Ve BilgiSayaRınıZa DoGRu ŞekLde BAgALnmAsını DisKle İlGili DOnaNım YapıLandıRılmSınıN DooGRu OlmAsıNI SagLaYın.Bu İşLeM üREtCiNiN SagLadıGı TanılAmA YaDA KUr ProGraMını CaLşTırmaYı İçerebiLiir...

ArKaDaşLar HePniZe AyRı AyRı Tşk LeR.SoRuNm UsB Fdd NiN OlmAmAsı oNuDa AldIm :):):) Bi ProBLem KaLmADı TeKraR Cok TşklEr

icon13.gifBrightblade-->DİKKAT: Flood Yapmak YASAKTIR, Ard Arda İleti Göndermek Yerine p_edit.gif Butonunu Kullanarak İlk İletinizi Edit'leyiniz.

eğer floppy'in yoksa tncxp kur veya daha değişik içine sata driverler entegre edilmiş bi xp kurulum cd si kullan çözülür olmazsa da biostan hdd'yi raid olarak göster bi de öyle dene

başarılar

ne demektir acaba, sata diski ide olarak tanıt? yada raid olarak tanıt..

Bu kadar kolay mı acaba ?

ne demektir acaba, sata diski ide olarak tanıt? yada raid olarak tanıt..

Bu kadar kolay mı acaba ?

normalde driverla çözülmesi gerekir floppy usulüyle. ama senin floppy yok onun için içinde satadriver'i bulunduran bi kurulum cd si kullanman gerekiyo (örneğin tncxp, teknikxp falan) ama eğer bu da sorununu çözmezse bazı anakartlarda ayarlanması gerekiyo hdd menüsünden raid olarak görünen diski ide olarak değiştiriyosun bu kadar

• 3 hafta sonra ...

SATA KURULUMU:

Pc yi CD den BOOT etmek için ayarlayın. CD den boot etmeye başladıktan sonra,ekranın

altında ilk başta ?Press F6 yeni SCSI or RAID sürücüleri yüklemek istiyormusunuz ?

yazısını görünce F6 tuşuna birkaç defa basınız . Her zaman 1 kere basmak yemeyebilir.

Daha sonra çıkacak olan ekranda "S" seçeneği ile yeni bir aygıt yükleyeceğinizi belirtin.

Sizden A sürücüsüne (Floppy) gerekli sürücülerin olduğu disketi yerleştirmenizi ve

"Enter" tuşuna basmanızı isteyecektir. Bazen size bir sürücü,bazen de birden fazla

sürücü listesi çıkabilir. (... drivers for W2K,...drivers for Win XP ) uygun olanını

seçip devam edin. Eğer bağlantılar doğru ve aygıtlarınız sağlamsa diskinizi görecektir.

Kurulumun diğer işlemleri normal IDE Diske kurulum ile aynıdır.

İhtiyacınız olan dosyalar: Anakart Destek CD içindeki raid SATA sürücülerini bir diskete

koymanız gerekmektedir. CD içinde "Drivers " bölümü içindedir. Mesela, ASUS P4PE de

"Drivers->Promise" klasörü. Klasör içinde "txtsetup.oem" isminde bir dosyanın olması

gerekmektedir. İşletim sistemi kurulumu sırasında bu dosyaya bakıyor. bazı anakartların

software cd leri otamatik açılyor windowsda ekrana gelen kutucukta raid sürücüleri

varsa ordan yükleme yapıla bilir mesala benim anakartın cd de olduğu gibi yanda resimd

e mevcut görüntüde olduğu gibi...

NOT: Her anakart için aynı yerde olmayabilir bu dosyalar. Gigabite anakartın

ga-8ıpe1000mk modelinde other/siI/si3112/si3112 içerisinde yer alıyor bu dosyalar.

Muhakkak txtsetup.oem dosyasının olması gerekli.

• 9 ay sonra...

arkadaşlar bende de Phoenix Bios Trusted Core Var Laptop Sony Vaio VGN-fz21m onda da vistadan xp ye geçmeye çalışıyorum fakat biosta satayı ide yapacak seçenek yok.Floppy de yok.Ondan dolayı sizden acil yardım istiyorum.Teşekkürler...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...