Jump to content

Türkçe Üzerine

Muallim-i Ali

Recommended Posts

Teşekkür ederim üstadım.

Bu işin günümüzdeki mücadelesinin temellerini atan Büyük Türk Bilim Adamı, Oktay SİNANOĞLU'na saygılarımı sunarım.

Selçuk Evrenkenti, Bye-Bye Türkçe Topluluğu Eski Yönetim Kurulu Üyesi.

Teşekkür ederim üstadım.

Bu işin günümüzdeki mücadelesinin temellerini atan Büyük Türk Bilim Adamı, Oktay SİNANOĞLU'na saygılarımı sunarım.

Selçuk Evrenkenti, Bye-Bye Türkçe Topluluğu Eski Yönetim Kurulu Üyesi.

Türkçe ye bu kadar özen gösteriyorsunuz fakat kullanıcı adınızı neden yabancı kelimelerden seçtiğinize bir anlam veremiyorum.Yanlış anlamayın, size karşı bir garezim yok, bir alıp veremediğim de yok ama, sadece kullanıcı adınız ilgimi çekti.

Eğer sizi kıracak bir kelime söylediysem kusura bakmayın.

Kendimi eleştireyim diyorum, fakat 745 mesajın hiç birisinde pls,help, vb. kelimeler kullanmadığımı düşünüyorum ( kontrol edebilirsiniz ).Her ne kadar dört dörtlük bir dilbilgisi ile yazmıyorsam da, en azından araya yabancı kelimeler sıkıştırmıyorum.

hangi batı ülkesinde çocuklara yabancı isim verilmesi yasak ki? İngilizce uluslararası bir dil değilse neden her gidilen ülkede ülkenin ana dilinden başka en çok konuşulan dil ingilizce? Mühendislik eğitiminin ingilizce olmasından daha tabii ne olabilir mesela?

Türkçe kullanımı konusunda fikrinize katılıyorum ama ortaya atılan iddialar yanlış, "Bye Bye Türkçe" isimli kitabı ben de tavsiye ediyorum...

Geçenlerde adamın birisi ile konuşuyoruz (ömründe program yazmadığı çok belli olan programlama uzmanı birisi ) neymiş efendim türkçe bilgisayar programlama için en uygun dilmiş yabancılar bunu farkedeceğimizden korkuyor dilimizi yozlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlarmış ve sesini alçaltarak anlatıyor sanki bana NASA'nın uydularına bağlanmanın yollarından bahsediyor gibi :D:D Dilimizi yozlaştıran onlar değil bizleriz bizim dikkat etmemiz gerekli...

Haticeyi bırakalım da neticeye bakalım.

Dil aldı başını gidiyor

ve bu da bizim akranlarımızın kendi kültürlerini bilmemesinden,kültürlerine bağlı olmamasından kaynaklanıyor

Biz örgütlenebilen bir toplumuz.

Dil konusunda bu kültürü empoze edebilirsek insanlara,gerisi çorap söküğü gibi gelir

"Bye Bye Türkçe" kitabını bende herkese tavsiye ediyorum,titre ve kendine gel hesabı..

Turkish degil Türkçe!

Vurdumduymaz birleşik yazılır; afişi hazırlayan kardeşin Türkçe dersine ihtiyacı varmış anlaşılan. :D

Sendende kaçmıyor be :D

Başkasının kusurlarını görüyorsunuz şipşak aferin...Kendi kusurunuza da görebiliyorsanız o zaman işi çözmüşsünüz demektir :D

Çok kusurlu kardeşiniz Muallim-i Ali

Kardeş seni kırdıysak affola. Afişi senin hazırlamadığını varsaydım zaten. Senin kusurun değil yani. Konuya daha çok ilgi çekmek maksat. Yoksa Türkçe benimde çok önem verdiğim bir konu...

Ya konu bence göreceli şöyle düşünürsek Türkçe şimdiye kadar kaçkere değişim geçirdi bence zamanla birçok şey değişir ha koruyabilsek ne güzel olur saygılarımla arkadaşım.

Türkçe ye bu kadar özen gösteriyorsunuz fakat kullanıcı adınızı neden yabancı kelimelerden seçtiğinize bir anlam veremiyorum.Yanlış anlamayın, size karşı bir garezim yok, bir alıp veremediğim de yok ama, sadece kullanıcı adınız ilgimi çekti.

Eğer sizi kıracak bir kelime söylediysem kusura bakmayın.

Kendimi eleştireyim diyorum, fakat 745 mesajın hiç birisinde pls,help, vb. kelimeler kullanmadığımı düşünüyorum ( kontrol edebilirsiniz ).Her ne kadar dört dörtlük bir dilbilgisi ile yazmıyorsam da, en azından araya yabancı kelimeler sıkıştırmıyorum.

Evet haklısınız. Kullanıcı Mahla'm yabancı. Belirtmekte fayda var; kapatmak zorunda kaldığım iş yerimin adı I-TECH-INN (Aytekin - İnan ) Bilgisayar'dı, ve bu aynı zamanda benim adım ve eski ortağımın adı.Bunu ismi seçmemizdeki sebep ise, Aytek-İnan tarzı birşey yaratmak ve aynı zamanda "Teknoloji"yi vurgulamaktı. Şuan bu mahla benimle tamamen özdeşleşmiş durumda. Her hangi bir arama motorunda "ITECHINN" yada "I-TECH-INN" olarak arama yaparsanız çıkan tüm sonuçlar şahsıma ait olacaktır.

Dip Not : "I-TECH-INN Bilgisayar" , İlker ADIGÜZEL isimli bir Türkçe Sevdalısı'nın önerisi doğrultusunda "Ay-TEK-INN" Bilgisayar olarak,sonrasında ise ortağımın ayrılmasıyla beraber "Ay-TEK" Bilgisayar olarak işlevini sürdürmüştür.Sonrası ise ortada. Kapatmak zorunda kaldım...

Belki biraz uzun oldu ama umarım sıkıcı olmamışımdır.

Ayrıca kırıcı olduğunuzu düşünmenize gerek yok. Bu tarz çelişkileri beyan etmeniz en doğru harekettir. Siz bir "Türkçe Dostu" olarak görevinizi yerine getiriyorsunuz...

Saygılarımla...

H.Aytekin OLCAY

Not : Mahla = Kullanıcı adı, Takma isim, Nitelendirici. [yada hala anlamayanlar varsa NICKNAME]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...