Jump to content

Bilimin çözemediği konular

tarihogretmeni

Recommended Posts

21174.jpg

Bilim dünyasının yüzyıllarıdır üzerinde uğraş verdiği onlarca konu hala bilimsel olarak çözümlenebilmiş değil.Amerikan LiveScience dergisi, bilim dünyasının açıklayamadığı 10 olguyu sıraladı.

1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI

Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissediyorlar. Üstelik etki kimi zaman bununla da kalmıyor, tıbbi belirtilerde de düzelme görülüyor. Plasebo deneklerine bakınca, insan ister istemez, zihin neye inanırsa bedeninin de onu yaşadığına hüküm getiriyor. Pek çok uzman, zihnin yardımıyla bedenin kendi kendini iyileştirebilme kabiliyetinin, modern tıbbın yaratabileceği bir ‘mucize’den kat be kat büyüleyici olduğuna inanıyor.

2 - HAYALETLER

Hayaletlerin varlığı hakkında ciddi bir kanıt olmamakla birlikte, onları gördüğünü, onlarla konuştuğunu, onların fotoğraflarını çektiğini ısrarla anlatan -içten ya da değil- şahitler, pek çok insan var. Ancak bilim henüz yanıtı bulamadı.

3 - DEJA VU

Fransızca bir kelime olan ‘déjà vu’, Türkçede ‘daha önce görülmüş’ anlamını taşıyor. Açıklamak istediği durum ise şu: Özel bir anı ya da birtakım koşulları, aynı şekilde daha önceden de yaşamış olduğunuzu hissetme hali. Herkesin hayatında bir ya da birkaç kez yaşadığı bu duygu, şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve evet ürkütücüdür. Araştırmacılar ‘déjà vu’ ile ilgili bazı açıklamalar yapmaya çalışsalar da, bu tuhaf hissin nedeni, bir gizem olmayı sürdürüyor.

4 - TAOS UĞULTUSU

ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan küçük Taos kentini ziyaret eden bazı turistler ve vatandaşlar, yıllardır, çöl havasında gizemli, güçsüz, düşük frekansa sahip bir uğultu ve titreşim duyduklarını anlatıyorlar. Bu iddiada bulunanlar, Taos vatandaşlarının sadece yüzde ikisini oluşturuyor. Bazıları bunun çöldeki garip birtakım akustik sorunlarından kaynaklandığını düşünürken, bazıları da bir çeşit kitle histerisi ya da uğursuz bir sır olduğuna inanıyor. Duyulduğu iddia edilen sese ister vızıltı, ister uğultu, ister titreşim deyin; ister psikolojik, ister doğal, ister doğaüstü olduğuna inanın... Hakkında bilinen bir tek gerçek var: O da şimdiye kadar hiç kimsenin bu garip sesin kökenini ortaya çıkaramadığı.

5 - DUYU ÖTESİ ALGI

Hem Doğu, hem de Batı toplumlarında, bazı insanların bir çeşit psişik güçleri olduğuna inanılıyor. Bugüne dek psişik güçleri olduğunu iddia eden kişiler, araştırmacılar tarafından pek çok teste tabi tutuldu. Ancak elde edilen sonuçlar her seferinde ya olumsuz ya da muğlak ve şüpheliydi. Altıncı hissin gücüne inanan pek çok kişi, psişik güçlerin test edilemeyeceğini, çünkü bir nedenle kendilerine şüpheyle yaklaşanların ya da bilim adamlarının yanında azaldığını vurguluyor.

6 - ÖNSEZİ

Psikologlar bu durumu açıklarken insanların bilinçaltlarında, farkında olmadan çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını vurguluyorlar. Bu şekilde biz aslında sadece ‘görünüşte bilmediğimiz’ bazı şeyleri biliyor ya da hissediyoruz. Ancak söz konusu bilgiler bilinçaltımızın derinliklerinde yaşadığı için, bunun nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Bu açıklama kimileri için tatmin edici olsa da pek çok araştırmacıya göre önsezi, kanıtlanması ve üstünde çalışılması zor bir konu.

7 - ÖLÜMDEN SONRA HAYAT

Hayatlarında bir kez ölüme yakın deneyim geçirmiş kişilerin bazıları, karanlık bir tünelde yol alıp, sonunda beyaz bir ışık huzmesine kavuştuklarına dair hikâyeler anlatır.

Bunlar arasında sevdiklerinize kavuşmak, garip bir huzur hissetmek gibi daha renkli öyküler de mevcuttur. Bu deneyimler son derece etkileyici olmakla beraber, maalesef kimse ‘öbür taraf’tan elinde bir kanıtla ya da doğrulanabilir bir bilgiyle geri dönmeyi başaramadı.

‘Öbür dünya’ kuşkuyla yaklaşanlar, söz konusu deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin gördüğü halüsinasyonlar olduğunu vurguluyorlar.

Tabii bu nedenle de son derece doğal ve açıklanabilir olduklarını... Ölüp de geri dönen olmadığına göre, bu konu gizemini koruyacak.

8 - UFO’LAR...

UFO deyince genelde insanların aklına uçan daireler, kısacası uzay gemileri gelse de UFO’nun açılımı ‘Tanımlanamayan Uçan Nesne’... Ve bu nedenle evet UFO diye bir şey var. Çünkü dünyanın her tarafında, gökyüzünde ne olduğunu tanımlayamadıkları birtakım objeleri gördüğünü söyleyen insanlar var. Ancak bu obje ve ışıklar, aslında uçak mıdır, meteor mudur yoksa gerçekten Marslıların son model uzay gemisi midirş Bu bir türlü açıklığa kavuşamıyor.

9 - ASLA BULUNAMAYAN KAYIPLAR

İnsanlar bazen kaybolur. Bazıları yaşadıkları hayattan kaçar, bazıları büyük çaplı ve cesetlerin tanınamadığı kazalarda yitip gider, bazıları cinayet kurbanı olur. Kayıplar ölü ya da diri bulunur. Ancak bazı insanlar vardır ki adeta buharlaşırlar. 1872’de Portekiz yakınlarında bulunan ‘hayalet gemi’ Marie Celeste’in mürettebatı, Amerikan işçi lideri Jimmy Hoffa bu şekilde kayıplara karışanlardan sadece bazıları.

10 - BÜYÜK AYAK

Bu gizem de Amerika’dan... Yeni Kıta’da yıllar boyunca, insana benzeyen, bol tüylü, son derece iri, ‘Büyük Ayak’ adlı bir yaratığı gördüğünü iddia eden sayısız insan ortaya çıktı. Tüm kıta çevresinde kaydedilen iddialar eğer doğruysa, aslında binlerce Büyük Ayak’ın yaşıyor olması gerekirdi. Ancak bugüne kadar bu korkunç yaratığa ait tek bir ceset bile bulunamadı. Ortada belirsiz fotoğraflar, video kayıtları ve tanıkların açıklamalarından başka bir şey yoktu. Görünen o ki, Büyük Ayak da, İskoçya’nın varlığı bir türlü kanıtlanamayan ünlü Loch Ness canavarı gibi gizemler dünyasındaki yerini koruyacak.

Tempo / dünya bülteni

deja vu nun, beynin o anda gördüğü birşeyi daha önce görmüş gibi hafızaya alması ve hemen ardından "ben bunu yaşamıştım" duygusuna kapılmasıyla oluştuğunu biliyordum.

valla bende farklı anlamda biliyodum enteresan çıktı

Arkadaşlar dinle ilgili konuşar için dini konular bölümümüz olan Turkish Network Camii(tnc :lol: ) açılmıştır. Dini mesajlarımızı oraya atalım lütfen.

dejavu bir ara çok araştırmıştım

bulduğum en mantıklı açıklama şuydu

uyurken ruhumuz bedenimizden ayrılır ve bir şekilde amel defterimize bakar.

Kaderimiz önceden yazıldığı için ne yapacağımız biraz da olsa hatırlanır.

bu şekilde bu bilgiyi save edip saklamıştım. dejavu klasörünü açınca bu çıktı :lol:

Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır.

Dejavunun zıttı jamais-vu dur. Bu durumda insanlar tanıdığı bir çevrede yabancılık çekebilirler. Dejavu ya benzer sebeplerle ortaya çıkar.

Araştırmalara göre insanların %50 den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır.

İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur.

bu şekilde bu bilgiyi save edip saklamıştım. dejavu klasörünü açınca bu çıktı ;)

çok saçma insan robot değildir insanın hayatta ne yapacağı yazılı ve önceden belirlenmiş ise insanların seçme şansı özgür iradesi boşunadır eğer insanın kaderi yazılmış ise insan işlediklerinden sorumlu olabilir mi? deja vu konusuna gelince ben mesela hayatımda ilk kez iskenderuna gittiğimde sanki oraya daha önce gitmiş gibiydim ve çoğu aradığım yeri elimle koymuş gibi buldum bu da amel defterimde yazılı olduğundan olsa gerek ;) insan kendi kaderini kendi özgür iradesi ile tayin eder çevreden gelen olumlu veya olumsuz olaylar da buna bir nevi yön verir...

çok saçma insan robot değildir insanın hayatta ne yapacağı yazılı ve önceden belirlenmiş ise insanların seçme şansı özgür iradesi boşunadır eğer insanın kaderi yazılmış ise insan işlediklerinden sorumlu olabilir mi? deja vu konusuna gelince ben mesela hayatımda ilk kez iskenderuna gittiğimde sanki oraya daha önce gitmiş gibiydim ve çoğu aradığım yeri elimle koymuş gibi buldum bu da amel defterimde yazılı olduğundan olsa gerek ;) insan kendi kaderini kendi özgür iradesi ile tayin eder çevreden gelen olumlu veya olumsuz olaylar da buna bir nevi yön verir...

;)

Dini konular içinde,

Cüzi irade ve Külli irade konularını Müctehid Alimlerin kitaplarından okuyup aydınlanmanı şiddetle tavsiye ediyorum.

-----------------------------------------------

tarihogretmeni emeğine sağlık. Neden hep Amerika yer alıyor tuhaf.

Van gölü canavarı efsanesini de çok duyduk.

Bilim çözemedi gitti.

Canavar Uzmanı Sadettin Teksoy bile çok derin :D araştırmalar yapmıştı. Bi kanıt halen yok :)

;)

Dini konular içinde,

Cüzi irade ve Külli irade konularını Müctehid Alimlerin kitaplarından okuyup aydınlanmanı şiddetle tavsiye ediyorum.

Cüzi irade ve Külli iradenin ne olduğunu biliyorum Allah'ın iradesi konusunda söyleyecek bir şeyim yok O'nun herşeye gücü yeter, ben insanın kaderinin önceden yazılmış olduğuna inanmıyorum ne zaman öleceğim belirlenmiş olabilir belki sadece ama gerisi kesinlikle saçmalık...

• Administrator

Cüzi irade ve Külli iradenin ne olduğunu biliyorum Allah'ın iradesi konusunda söyleyecek bir şeyim yok O'nun herşeye gücü yeter, ben insanın kaderinin önceden yazılmış olduğuna inanmıyorum ne zaman öleceğim belirlenmiş olabilir belki sadece ama gerisi kesinlikle saçmalık...

Kadere iman etmeyen müslüman olamaz. Ondan arkadaşlar böyle diyor. Birşeye saçmalık demeden önce onun başka insanlar için neler ifade ettiğini düşünmeliyiz bence.

Kadere iman etmeyen müslüman olamaz. Ondan arkadaşlar böyle diyor. Birşeye saçmalık demeden önce onun başka insanlar için neler ifade ettiğini düşünmeliyiz bence.

ben bana göre saçma olduğunu söyledim zaten, müslümanlar çok için çok fazla şey ifade ediyor evet haklısın burasını düşünmemiştim olayın o yüzden özür dilerim...

bu şekilde bu bilgiyi save edip saklamıştım. dejavu klasörünü açınca bu çıktı ;)

evet mantıklı olabilir..

bu şekilde bu bilgiyi save edip saklamıştım. dejavu klasörünü açınca bu çıktı :)

Kader Konusunu İyi Anlamak Lazım Kardeşler..

Kader, Allah'ın, Bizim Yapacaklarımızı Önceden Bilmesidir..

O Bildiği İçin Biz Yapmıyoruz.. Biz Yapacağımız İçin O Biliyor..

Rabbimiz Bizim Ömrümüzü Bütünüyle Gördüğünden, Biliyor..

Zaten Bilemese O'na Yaratıcı Denemezdi Haşâ..

Son Olarak, Allah'a İnanıp Kadere İnanmamak (İyi Niyetle Söylüyorum) Çok Üzücü Bir Durum..

İnşaAllah Biraz Araştırırsa Kardeşlerimiz Doğruya Ulaşacaklardır..

* * * * * *

Hocam Konu İçin Sağolun.. Biraz Mevzu Saptı Ama, Kusura Bakmayın Artık..

Ölümden Sonra Hayat ve U.F.O'lar Hakkında Eklentim Olur İlerde İnşaAllah..#

İnşallah okursun yazımı..biraz uzun oldu kusura bakmayın.

çok saçma insan robot değildir insanın hayatta ne yapacağı yazılı ve önceden belirlenmiş ise insanların seçme şansı özgür iradesi boşunadır eğer insanın kaderi yazılmış ise insan işlediklerinden sorumlu olabilir mi? deja vu konusuna gelince ben mesela hayatımda ilk kez iskenderuna gittiğimde sanki oraya daha önce gitmiş gibiydim ve çoğu aradığım yeri elimle koymuş gibi buldum bu da amel defterimde yazılı olduğundan olsa gerek -_- insan kendi kaderini kendi özgür iradesi ile tayin eder çevreden gelen olumlu veya olumsuz olaylar da buna bir nevi yön verir...

1- Çok saçma insan robot değildir insanın hayatta ne yapacağı yazılı ve önceden belirlenmiş ise insanların seçme şansı özgür iradesi boşunadır?

Kader olayların önceden bilinmesidir,Yoksa yapmak demek değildir...

Güneşin ne zaman doğacağını, Rüzgarın ne zaman nerede nasıl eseceğini bilmemiz onun öyle olacağındandır.

Bilmek yapmak değildir!

- Mesela Ay'ın tutulacağını biz önceden biliyoruz.

-Biz bildiğimiz için mi Ay tutuluyor yoksa Ay tutulacağı için mi biz biliyoruz...

Dikkat : Tabiki Ay tutulacağından dolayı biz biliyoruz. Biz ilmen Ay'ın tutulacağını biliyoruz yoksa biz bildiğimiz için Ay tutulmuyor.

Mesela Ay tutulması hakkında cahil birisi ile profesör arasında kıyaslama yapalım....Cahil kişi Ay'ın nerede ne zaman tutulacağını,nasıl gözükeceğini bilebilir mi ? Bilemez niye çünkü cahildir Profesör niye bilir...Çünkü ilmini yapmıştır...

Allah da böyle.Allah da herşeyin ilmine sahip olduğundan herşeyi olmadan önce biliyor.Yoksa yap demek değildir.

2-Eğer insanın kaderi yazılmış ise insan işlediklerinden sorumlu olabilir mi?

Eğer Allah bizi kaderimizle bağlamış ister istemez kaderimizde olanı mutlaka yapacaksak o zaman Allah neden peygamberler göndermiş neden kutsal kitaplarla emirlerini bildiriyor.Niye bizi ikaz ediyor....Madem kaderimizde olanı mutlaka yapacaksak niye peygamberlerle bunları bunları sakın yapma bunları bunları yaparsan helâl bunları şunları yaparsan haram olur diye niye bildiriyor...

Mesela hırsızlığın çok olduğu bir şehre gittin ve orada yeni bir dükkan açtın.(ama bilmiyorsun orda hırsızlığın çok olduğunu).Birisi geldi sana dedi :

"Geceleyin dükkanının kapılarını açık bırakma burada hırsızlık çok,dükkanına dikkat et" bu sözü kâle almayıp bu kişi soyulsa

"Suç haber verende mi yoksa soyulanda mı?"

Bu kişi sen haber vermedin o yüzden dükkanım soyuldu dese haklıdır ama o kişi ikaz ettiği için sorumluluk uyaran kişiden dükkan sahibine geçmiştir.Artık ikaz eden o kişiden sorumlu değildir

3- İnsan kendi kaderini kendi özgür iradesi ile tayin eder çevreden gelen olumlu veya olumsuz olaylar da buna bir nevi yön verir...

İnsanın kaderini Allah bilir ve insan iradesi nisbetinde o kaderde yazılanları yapar veya yapmaz.(Yön verenler ise tercih hakkına bir bakış açısı getirenler olur yoksa senin adına tercih yapamaz yaparsa adaletsizlik olur)...Kaderimizde mesela işlenecek bi günah var.Allah peygamberlerle bildirmiş ve sen neyin günah neyin haram neyin helal olduğunu biliyorsun....Şimdi eğer sen bu günahı işlersen Allahın yapma dediğini yapmış olacaksın yani harama teşebbüs etmiş olacaksın ve o günahı işlediğin için bir eksi aldın....Eğer sen bu günahı işlemez isen Allah sen o günahı işlemediğin için seni ödüllendirecek ve amel defterine sevap yazıcak...İşte insanın iradesinin devreye girdiği an o günahı işlememek veya işlemektir....Bu dünyanın imtihan dünyası olması nedeni ise budur....Yapmak veya yapmamak tek mesele bu sanırım...Hayat tercihlerden oluşuyor...Allah herşeyi sebepleriyle biliyor ama sonucu neticelendirme işini bizim irademize bırakıyor ve ona göre sonuc belirleniyor...Yoksa bize tercih hakkı sunmadan direk sonuçlandırsa o zaman Allah adaletsizlik yapmış olurdu....

Kaderimizde bunu yapacak ,bunu yaparsa bu olur şunu yaparsa bu olur şeklindedir yoksa Bunu yaptı şeklinde değildir.Öyle olursa irademiz dediğin gibi boşunadır...

Kadere inanmanın faydalarından biri de bizi gam ve kederden emin eder....Mesela irademiz dışında sel oldu ve sevdiklerimiz Hakk'ın rahmetine kavuştu.Biz diyemeyizki suçlu benim ...Çünkü seli yaratan biz değiliz ki sorumlu olalım...Evet alınması gereken tedbirler vardır o konu tevekkül bahsine girer..

-------------------------------------------------------------------

aynı şeyi söylüyoruz Muallim Ali ben selden veya doğa üstü olaylardan bahsetmedim insanın kendi davranışlarından bahsettim mesela şimdi yemeğe çıkıcam ne yiyeceğim yazıldı mı? saat kaçta çıkacağım belli mi? vazgeçtim çıkmıyorum bunlar belli mi idi? ben bundan bahsediyorum... mesela birisi bana kötü davrandı ben onunla kavga edicem bu yazıldı ise kavganın sonucundan ben sorumlu olabilir miyim? burada seçme şansı benim kavga edebilirim veya tepki göstermeden bişey demeden çıkar giderim... buna benzer şeyler kader olamaz...

hatalı bir tez söyledin : kavga edip etmeyeceğin senin seçme hakkın ve bunlarda kaderde yazılı olmak zorundadır.Şimdi kavga etmeyi seçersen onun devamındaki olaylarda kaderinde yazılıdır kavga etmemeyi seçersen ona göre gerçekleşecek olaylarda kaderinde yazılıdır...Tüm alternatifleri göz önüne almak gerekiyor...Çünkü geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanla muhatabız...olaya geniş açıdan bakmadıkça bu kısım hiçbir zaman anlaşılmayacak....Biz dünya nazarıyla bakınca kaderi kendi zaman kavramımıza göre açıklamaya çalışıyoruz ve sanıyoruz ki kader yazılımış insanlar ona göre senaryoyu oynuyor eğer öyle olsa dünya hayatına ne gerek vardı nasıl olsa kaderimiz belli sonuç belli derdik fakat durum öyle değil yol haritamız kendi seçimimize göre kendi iç dünyamızda şekilleniyor oysa Allah zamandan mekandan münezzeh olduğu için bizim geleceğmizi de görüyor geçmişimizi de şimdiki zamanımızı da ve daha sonrasını da ve hâl ve hareketlerimizi bütün davranışları seçimlerimizi biliyor..Eğer bilmiyor dersek o zaman Allahın iradesine bir set çekmiş oluruz ve kendi irademizi Allahın iradesinden(haşa) üstün görürüz...Neden dersen : Bizi ve Herşeyi yaratan Allah bizim irademize üstün olmalıki bizim görüş açımızı da bilmeli ...bizim görüş açımızın ötesini de bilmeli yani Onun ilmi herşeyi kuşatmalı ...

Şimdi yaşanılan zamanları kapsayan bir aynayı ele alalım (kaderin kapsama alanına dair) :

Geçmiş zaman ------------ Şimdiki zaman(Bulunduğumuz Nokta) ----------- Gelecek zaman

1. Ayna bulunduğumuz noktada iken hangi zaman diliminde yaşanılan bütün olayları gösteriyor...Sadece şimdiki zamanı.....

2. Aynayı bulunduğumuz noktadan geçmiş ve gelecek zamanı kapsayacak konuma getirdiğimiz zaman....Gelecekte ve Geçmişteki zamanla birlikte şimdiki zamanda yaşanılan her olayı da kapsar değil mi.....

Kader burdaki 2. seçenekteki ayna gibidir...Bütün zamandaki yaşanılan her türlü olayı kapsar....

Mesela bir günlük düşünelim...Gün boyu yaşadıklarımızı gün sonunda günlüğümüze yazıyoruz...adı üstünde günlük...o gün olayları yazdık değil mi...Kaderde burdaki günlük gibidir ama bütün zaman dilimlerini kapsar.

mesela şimdi yemeğe çıkıcam ne yiyeceğim yazıldı mı? saat kaçta çıkacağım belli mi?

sen diyorsunki eğer kaderde bu yazılıysa ben aksini yaparım o kaderde yazılı olmaz/olamaz/olmaması gerekir diyorsun...ben de diyorumki kader öyle değil...senin ne yapacağın ve ne yapmayacağın yazılıdır...bütün olayları kapsar...aksini yapmak gibi bişey yok..senin o aksini düşündüğün dahi kaderde yazılıdır...

aynı şeyi söylüyoruz Muallim Ali ben selden veya doğa üstü olaylardan bahsetmedim insanın kendi davranışlarından bahsettim mesela şimdi yemeğe çıkıcam ne yiyeceğim yazıldı mı? saat kaçta çıkacağım belli mi? vazgeçtim çıkmıyorum bunlar belli mi idi? ben bundan bahsediyorum... mesela birisi bana kötü davrandı ben onunla kavga edicem bu yazıldı ise kavganın sonucundan ben sorumlu olabilir miyim? burada seçme şansı benim kavga edebilirim veya tepki göstermeden bişey demeden çıkar giderim... buna benzer şeyler kader olamaz...

Allah bizleri doğruluktan ayırmasın. Ve aklımızı karıştırıp isyana sürükletmesin. Günümüz de bilmeden Dinden çıkabiliyoruz...

Hadisi Şerifte denidiği gibi;

"Öyle bir zaman gelecek ki Müslüman sabah Müslüman olarak uyanacak Akşam ( Allah korusun ) kafir olarak yatacak.. kafir olarak uyanacak Müslüman olarak yatacaktır"

Böyle bir zamandayız. Aman arkadaşlar Dikkat edelim.

Yaradan'a emanetsiniz.

Allah bizleri doğruluktan ayırmasın. Ve aklımızı karıştırıp isyana sürükletmesin. Günümüz de bilmeden Dinden çıkabiliyoruz...

Hadisi Şerifte denidiği gibi;

"Öyle bir zaman gelecek ki Müslüman sabah Müslüman olarak uyanacak Akşam ( Allah korusun ) kafir olarak yatacak.. kafir olarak uyanacak Müslüman olarak yatacaktır"

Böyle bir zamandayız. Aman arkadaşlar Dikkat edelim.

Yaradan'a emanetsiniz.

Müslüman olmayan kafir midir yani? -_-

mesela birisi bana kötü davrandı ben onunla kavga edicem bu yazıldı ise kavganın sonucundan ben sorumlu olabilir miyim? burada seçme şansı benim kavga edebilirim veya tepki göstermeden bişey demeden çıkar giderim...

Ebu Cehil, Birgün Efendimiz'in Yanına Gelir.. Elindeki Elmayı Göstererek Sorar:

-Bu Elma Benim Rıskım Mı, Değil Mi?

Eğer ''Rızkındır'' Derse Elmayı Yere Atacak, ''Rızkın Değildir'' Derse Yiyecek..

Efendiler Efendisi'nin Cevabı:

''Yersen Rızkındır, Yemezsen Değildir''

* * *

Kaderi Kesik Çizgilerden oluşan Doğru Gibi Düşünün..

O Çizgiler Olmazsa Olmazlarımız.. Aralarını İse İrademiz Dolduruyor..

Benim TnC'ye Üye Olmam O Çizgi.. Ama Emek Verip V.I.P Olmama İse İrade..

* * *

Son Olarak, Hz. Ali (k.s) ''Kader İle Fazla Uğraşmayın, İçinden Çıkamazsınız.'' Buyurmuştur..

O Sebeple Daha Fazla Kafa Karıştırmamak Adına, Gerçekten Sahih Kaynaklardan Bu Konuyu Araştırmanızı Rica Ediyorum Kardeşim..

Sürç-ü Lisân Ettikse Affola..#

Ebu Cehil, Birgün Efendimiz'in Yanına Gelir.. Elindeki Elmayı Göstererek Sorar:

-Bu Elma Benim Rıskım Mı, Değil Mi?

Eğer ''Rızkındır'' Derse Elmayı Yere Atacak, ''Rızkın Değildir'' Derse Yiyecek..

Efendiler Efendisi'nin Cevabı:

''Yersen Rızkındır, Yemezsen Değildir''

* * *

Kaderi Kesik Çizgilerden oluşan Doğru Gibi Düşünün..

O Çizgiler Olmazsa Olmazlarımız.. Aralarını İse İrademiz Dolduruyor..

Benim TnC'ye Üye Olmam O Çizgi.. Ama Emek Verip V.I.P Olmama İse İrade..

* * *

Son Olarak, Hz. Ali (k.s) ''Kader İle Fazla Uğraşmayın, İçinden Çıkamazsınız.'' Buyurmuştur..

O Sebeple Daha Fazla Kafa Karıştırmamak Adına, Gerçekten Sahih Kaynaklardan Bu Konuyu Araştırmanızı Rica Ediyorum Kardeşim..

Sürç-ü Lisân Ettikse Affola..#

teşekkür ederim kardeşim ben de aynı şeyden bahsediyorum hoşgörün için ayrıca teşekkürler... -_-

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...