Jump to content

İnternette IP Tehlikesi

snrsz

Recommended Posts

İnternete bağlanabilmek için gereken IP adresi numarası tükenmek üzere.

İletişim kaynağı olarak herhangi bir sınırı yokmuş gibi görünen internetin de ucu bucağı olduğu ortaya çıktı. Sayıları her geçen gün artan internet kullanıcıları, gelecekte internete bağlanabilmeleri için gereken IP adresinin ‘kalmaması’ tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu tehlike gerçekleşirse, internet sisteminin bir çıkmaza sürükleneceği, hatta sistemin çökeceği ya da kapanacağı düşünülüyor. İnternette her kullanıcının iletişim kurabilmesi için bir çeşit kod işlevi gören IP adreslerinin gelecek üç yıl içinde tükeneceği düşünülüyor.

Bu durum, fırsatçılar için yeni bir kazanç kapısı oluşturdu. IP adreslerini ileride karaborsadan satmak için şimdiden yedekleyenler olduğu ortaya çıktı. Yetkililer ‘İnternet kullanıcılarını bekleyen en büyük tehlike, internetten yararlanabilmeleri için çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalmaları’ diye açıklama yapıyor.

Amerikan İnternet Numaraları Dairesi (ARIN) ise çözüm olarak, trilyonlarca yeni adresin sağlanabileceği geliştirilmiş bir versiyon olan IPv6 protokolüne geçilmesini öneriyor

tamam bana sonunca ip adresini versene gerçekten arkadaş dogru söylüyor sayılar bitermi sonunca sayıyı bana söler misiniz?acaba var mı?:p

tamam bana sonunca ip adresini versene gerçekten arkadaş dogru söylüyor sayılar bitermi sonunca sayıyı bana söler misiniz?acaba var mı?:p

dostum bu benim uydurmam değil okudugum bi haberi paylaştım sadece reklam olmasın diyede linki vermedim ama admin arkadaş izin verirse buyur link aşagıda

Please register to see this content.

ama unutmaki belirli sayıda olan rakamalrdan belli kombinasyonlar dışında başka ip üretemezsin. Ama bunun için kullanıcı olarak bizsabit ip ye geçebiliriz yada bu işlerle uğraşan kurumlar yeni ve otomatik alınacak yeni protokol üretirler az daha uzun iplerimiz olur

dostum bu benim uydurmam değil okudugum bi haberi paylaştım sadece reklam olmasın diyede linki vermedim ama admin arkadaş izin verirse buyur link aşagıda

O arkadaş haberi ekleyene atıfata bulunmuyor ki neden gocunuyon ! Sıradan bir yorum yapıyor bu bir.

İkincisi haberin kaynağını belirtin diye bas bas bağıran yönetici kadrosu kuralları belirlemiş... Eklediğin haberin kaynağını yazsana taa başa.

3. IP adreslerinin biteceğini sanmıyorum. Bi rakam ilave ederler yada 2.

Ya ne alem forum :p şöyle biraz baktımda millet kavga edecek veya tartışacak bişi buluyo, Hay Allah iyiliğinizi versin :p

Dostum bu arada TncTr bence Türkiyenin en saygın forum sitelerindendir insanlar burada tartışıyorsa bu bütün üyelerin bilgili olmasındandır.Bu sitedeki çoğu üye alanında uzmandır ve bu uzmanlıklarını birbirlerinin fikirlerini çürütmekte kullnıyorlar (koyun gibi kimse birbirini takip etmiyor) :p Bu tartışmalarda bizi en iyi sonuçlara ******ürüyor...

Dostum olabilir Cünkü dünyadaki insan sayısnın %75i falan interneti kullanıyo her seferinde ip degissetükenir valla ipv6 deneme asamasındaymıs daha.

Sayılar hic tukenirmi ? :p Tamam belirli bi basamakta sayı tukenir ama bunun cozumu vardır 1-2 basamak daha eklenir olur biter..

10 rakamdan kaç IP çıkar.. Başa sıfır gelemez; dokuz çarpı on üzeri dokuz kadar. yani dokuz milyar..

Bana göre tükenmez. Tükendirmezler.. Milyar dolarlar dönüyor internetten, hiç basit bir Ipye sorun çıkartması için izin verirler mi?

Dostum olabilir Cünkü dünyadaki insan sayısnın %75i falan interneti kullanıyo her seferinde ip degissetükenir valla ipv6 deneme asamasındaymıs daha.

arkadaşlar ip aralığı belli bir koombinasyona dayanır mesela XXX.XXX.XXX.XXX şeklinde olan ip adresindeki XXX rakamlarının her biri en fazla 255 olabilir daha büyük rakamlar kullanılamaz bu da yaklaşık olarak 4 milyar ip adresine denk gelir ki bu rakamlar içerisinde bazıları private şeklinde tanımlıdır yani userlere verilmez bunlar uydular, devletin özel servisleri ve ordular tarafından kullanılırlar bu ip lerin biteceği ve yeni bir ip protokolüne geçilmesi olayı yeni değil 3-4 yıldır tartışılıyor zate.

freeman02 dünyadaki insan sayısının sadece %20 kadarı internet ile tanışmış durumda %75 lik bir kullanım yok ki dünyadaki okuma yazma oranı bile %75 değil günümüzde lütfen işkembei külhandan atmıyalım....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...