Jump to content

Windows XP Pro üzerine Linux nasıl kurulur?

justminjason

Recommended Posts

yani linuxu kurunca ön yüklemeyi ele geçircek zaten ama windows xp cd sinden mavi ekrandayken Kurtarma Konsolu için R ye basın falan yazıyor ordan giriş yapıp fixmbr dediğimiz zaman tekrar windows ön yüklemeyi ele geçiriyo :blink:

ne için kullanıcaksın yani...cd üzerinden çalıştırırken yazma hakkı vermez genelde windows partitionlarına....tabi komutla izin verdirilebilir fakat riskli bir iş....sonuç % 100 değil...

ortalama veriler: 10 gb ext2 veya ext3 alan. raminin 2 katı kadar(daha fazla da olabilir) swap alanı.

daha sonra kurulumu yap.

başlangıçta grub gibi bir yöneticiyle windowsa geçebilirsin.

ayrıca not: linuxlar ntfs sistemine yazmıyorlar. bazı uygulamalar mevcut fakat tam verimli çalıştıklarını duymadım.

Linux'un Grup Yöneticisi bilgisayarda kurulu XP'yi otomatik olarak açılış seçeneklerine eklediği için

bilgisayarı CD'den açılacak şekilde ayarlayıp kurman yeterli olur. Yalnız kurulum sırasında 'Diski otomatik olarak

biçimlendir' seçeneğini değil de manuel biçimlendirmeyi seçip linux kurulumu için diskte boş bir alanı seçmelisin.

Bir de ön yükleyiciyi nereye kurmak istediğini sorduğunda diskin başını(MBR) seçmelisin ki bilgisayar Linux'un

grup yöneticisiyle açılsın. Bu şekilde kurarsan bilgisayar açılırken Xp ve Linux olarak çift seçenekli açılır ve dilediğini

seçebilirsin. Bir işletim sistemi açıkken diğeri kapalı olacağı için bilgisayarın gücü önemli değildir.

Linux'un Grup Yöneticisi bilgisayarda kurulu XP'yi otomatik olarak açılış seçeneklerine eklediği için

bilgisayarı CD'den açılacak şekilde ayarlayıp kurman yeterli olur. Yalnız kurulum sırasında 'Diski otomatik olarak

biçimlendir' seçeneğini değil de manuel biçimlendirmeyi seçip linux kurulumu için diskte boş bir alanı seçmelisin.

Bir de ön yükleyiciyi nereye kurmak istediğini sorduğunda diskin başını(MBR) seçmelisin ki bilgisayar Linux'un

grup yöneticisiyle açılsın. Bu şekilde kurarsan bilgisayar açılırken Xp ve Linux olarak çift seçenekli açılır ve dilediğini

seçebilirsin. Bir işletim sistemi açıkken diğeri kapalı olacağı için bilgisayarın gücü önemli değildir.

TEŞEKKÜR EDERİM daha önceden xp ve 98 aynı şekilde kullanmıştım fakat linux ile xp yi dediğin şekilde kuramamıştım şimdi anladım saol.

yerdeniz arkadaşım doğru söylemiş.küçük ipucu hdd c,d,e gibi bölmüşsen ihtiyacın olmayan yere örneğin e yi linuxa biçimlendir ve oraya kurmasını sağla. tıpkı 98 xp gibi açılış seçeneğin olur ve kötü tarafı fat32 ntfs gibi diğer bölümleri göremezsin ama xp bölümü fat32 ,ile biçimlendirmişsen görebilirsin gerçi linuxun ntfs yi gösteren yardımcı prgramları var ama ben denemedim.kolay gelsin.

yerdeniz arkadaşım doğru söylemiş.küçük ipucu hdd c,d,e gibi bölmüşsen ihtiyacın olmayan yere örneğin e yi linuxa biçimlendir ve oraya kurmasını sağla. tıpkı 98 xp gibi açılış seçeneğin olur ve kötü tarafı fat32 ntfs gibi diğer bölümleri göremezsin ama xp bölümü fat32 ,ile biçimlendirmişsen görebilirsin gerçi linuxun ntfs yi gösteren yardımcı prgramları var ama ben denemedim.kolay gelsin.

ubuntu ile tüm disk bölümlerini görebiliyorum. ntfs dahil. sadece ntfs bölümüne dosya yazamadım.

ubuntu ile tüm disk bölümlerini görebiliyorum. ntfs dahil. sadece ntfs bölümüne dosya yazamadım.

NTFS-3G adlı yazılımı Ubuntu'ya kurarak Ntfs üzerine kurulmuş Windows'a yazabilirsiniz. Ben denemedim

ama kararsız sürümken bile iyi iş gördüğünü söylüyorlardı. Birkaç ay önce kararlı sürüme ulaşmış.

Bir de Windows üzerinden Linuxlara hem okuma hem yazmayı sağlayan küçük, kullanımı çok pratik

bir yazılım var: EXT2IFS. Windows tarafındayken Linux üzerinde hemen her tür şeyi yapmaya

olanak sağlayan çok yararlı bir program. Bu program sayesinde Pardus'un Grup dosyasını

-Pardus'u hiç açmadan- bilgisayarı XP'den başlatacak şekilde ayarlayabilmiştim. İhtiyacı olan

varsa EXT2IFS'yi Rapid'e yükleyebilirim.

Belki işinize yarayabilecek bir nokta daha: Windowsda sistem dosyaları dizini dişındaki dizinleri Fat32 olarak

biçimlendirip kullanırsanız hem XP'den hem Linux'dan bu dizinleri kullanabilirsiniz.

Arkadaşım linux mandrake kullanmanı tavsiye ederim. LILO ekranı ile açılış yaparsın. Hem Windows u hem de linux u aynı anda kullanamazsın ancak başlangıçta seçebilirsin. NTFS ye yazma hakkı da var.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...