Jump to content

Kapanmadan Sürekli Çalışacak PC,Server veya Laptop Önerisi ?

Muallim-i Ali

Recommended Posts

Sürekli açık kalcak fakat sürekli çalışmasından dolayı hiçbir sorun çıkarmayacak laptop(ısınma sorunu da olmamalı) veya pc yada server sistemden hangisi bunun için uygundur? Neden ? Önerdiğiniz sistemin özelliklerini (marka,toplama vs...) de yazarsanız memnun olurum. (İlk tercihim bu iş için eğer oluyorsa laptoptan yanadır)

Tabikide server uygundur hele birde kabin aldın mı buzdolabı gibi :D

Ama illaki laptop diyorsan onlarında alttan soğutma aparatları va ama ne kadar etkili bilmiyorum sürekli çalışacak ve insanlar bu bilgisayara bağlanacaksa problem olur en iyisi bir server kasa alman olur...

merhaba

eskiden notebook ların workstation serileri çok ca üretilirdi ,

şimdi ise.. WS serisi az üretiliyor .. çünki insanlar artık pahalı bir NB istemiyor

ve

teknoloji hız konusunda CPU larda vs ilerlerken HardDisk lerde ise o kadar başarılı veya aynı dengede ilerleme yapamıyor

bu sebeple .. çok uzun süreli kullanılacak bir NB da aşırı ısınma ve disk bozulmaları çok sık görülmekte

asıl bozulma sebebi çok aşırı ısınmadan kaynaklanıyor.. o ayrı bir konu

toplama pc den server yapmak ise..

power ı çok kuvvetli bir kasa alman gerek.. buna en güzel örnek

Termalteck.. yazılışı doğrumu emin değilim.. marka kasa ve power almanız.. 2 si yaklaşık 150USD+kdv

ram olarak da.. 800 MHz den aşağı ram kullanmayın.. işiniz / performansınız önemli ise..

ihtiyacınız olan disk boyuna bağlı olarak disk boyutlarını sen seçç

ama disk leri Raid 1 diye tabir ettiğimiz aynalama yöntemine göre seç.. yani.. 100 GB kapasite için 2 adet 100GB lık hdd kullanman gerek.. çünki raid 1 de 2 aynı disk ten sadece 1 ini kullanabilirsin

getirisi .. en basit getirisi data güvenliği.. maliyeti .. şu sıra disk maliyeti baya azaldı.. data önemine göre.. bence ödeyeceğiniz ek bir disk in parası hiç önemli değil

şimdi..

OS (yani windows yükleyeceğini farz ediyorum)

windows u kurduğun disk ler ile data ları koyacağın.. çalıştıracağın disk grubu da ayrı olması sana enaz %30-40 arasında performans sağlar..

yaniii. raid 1 li sistem de sana 4 disk öneriyorum

disk markası için ise.. bulabilirsen Hitachi marka disk ler kullan.. ben henüz oem cilerde bulamadım .. o ayrı konu... en kaliteli ve en uzun ömür lü disk markasıdır

diğer ürünler sen kendin seç.. bu kadar da önemli değil

markalı ürün ise..

normal .. tower kasa için.. ve orta sviye işler için.. HP nin ML 350 veya ML 370 serisi server ları kullanabilirsin

spn modellerin de SAS disk ler kullanılıyor

bu ne demek.. küçük boyut da sata giriine benzer scsi disk ler.. bazı modellerde her 2 sini.. yani sata sas kullanabilir iken.. bazılarında sadece small form scsi disk ler kullanıyorsun

onlardan da 15.000 rpm li modellerden aldığın zaman.. senin için . kurup sonra varklığını unutabileceğin bir server olur.. tabi bu arada server ın çıkardığı sesi duymadığını kabul ediyorum... :):D çünki ML serisinin çok rahatsız edici sesi var... aynı odada çalışması beyin bırakmaz...

kabinet türü için ise..

HP nin DL 380 (intel) - 385 (Amd) modelleri benim favori seçimlerimdir.. özellikle.. DL 385 modelinin performansı tartışılmaz bir değerlerdedir..

yani dostum.. öyle o kadar heybeden seçim yazmak çok zor..

yapacağın işe.. ayıracağın paraya.. büro şartlarına göre.. bir sürü alternatif çıkarılır

ama..

ama

ama...

serve riçin asla bir notebook önermem

eskiden DELL in bu konuda çok şaşalı reklamları vardı.. ama.. son haberleri okuyorsan .. nerdeyse her marka artık pil topluyor.. ısınma yüzünden amerikada mahkemelere gidiliyor

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...