Jump to content

Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun

yineben
 Share

Recommended Posts

HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed`in (S.A.V) Mekke`den Medine’ye hicret edişini esas alan, 1 Muharrem 1437 (14 Ekim 2015) gününe denk gelen ve Müslümanların takvimi olan Hicri takvimin yılbaşına girmiş bulunmaktayız.

İslam bayrağının her yerde dalgalanması için ve bu yolda yürürken gelebilecek her türlü imtihan karşısında sebat edilmesi gerektiğini göstermek için Peygamberimiz (S.A.V), beraberindeki yıldızlarla birlikte Mekke`den Medine’ye hicret etmiştir. Bu hicret, yeni bir İslam toplumunun ve İslam medeniyetinin oluşmasında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Hz Muhammed’in (S.A.V) ve ashabının hicret ederken ki kardeşlik ruhunun günümüzde tekrardan tesis edilmesi gerekmektedir. Tüm dünyaya gerçek adalet ve kardeşlik anlayışının nasıl olması gerektiğini gösteren ilk İslam toplumu, zamanla zayıflamış ve İslam medeniyetinin değerlerinden uzaklaşmak suretiyle çok sıkıntılar yaşamış ve halen yaşamaktadır. İslam coğrafyasının yaşamış olduğu bu sıkıntıların son bulması ve huzur ve adaletin tekrardan sağlanabilmesi için Hz Peygamber ve ashabının hicret ederken ki, kardeşlik ruhunun tekrardan tesis edilmesi gerekmektedir.

İslam toplumunun sahip olduğu kardeşlik ruhuna, Müslümanların tekrardan birlik ve beraberlik içinde hareket etmesiyle ulaşılabileceğini düşünüyor, bu vesileyle tekrardan tüm Müslümanların Hicri yılbaşını tebrik ediyor ve özlenen İslam Birliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah`tan niyaz ediyoruz.

Yeni yılın akan kanın durmasına ve yaşadığımız bölge başta olmak üzere milletimize, ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve kardeşlik getirmesi duygu ve düşünceleriyle Hicri Yılınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Bir gün Hızır (a.s.) hamamda yıkanan bir ihtiyarın yanına yaklaşmış. İhtiyar kendi kendine yıkanmaktaymış.

Hızır demiş ki: - Ey ihtiyar! Gençliğinde yaşlılara yardım etseydin şimdi şu gençler de sana yardım ederlerdi.

İhtiyar adam şöyle cevap vermiş:

- Ben gençliğimde yaşlılara yardım ederdim ama zamane gençliği şimdilerde yardım etmez olmuş.

Hızır (a.s.) bir taraftan ihtiyar adamın sırtını keselerken bir taraftan da konuşmaya devam etmiş:

- Demek ki yaptığın yardımları içinden gelerek yapmamışsın, Allah’ın sevgisini kazanamamışsın, yoksa ettiğin o hayrı neden görmeyeceksin ki?

İhtiyar adam şöyle demiş: Eğer yaptığımı Allah için yapmasaydım, O’nun sevgisini kazanmasaydım, Allah bugün benim sırtımı Hızır’a keseletir miydi?

Hızır (a.s.) duydukları karşısında çok şaşırmış. Allah’ım demiş, bana verdiğin Seni sevenlerin listesinde bu ihtiyarın adı yok, bu nasıl olur? Yüce Allah şöyle demiş: “Ey Hızır! Biz, bizi sevenlerin listesini sana verdik ancak bizim sevdiklerimizin listesi bizim yanımızdadır...

" Hz Mevlana celâleddin-i Rûmî der ki;

İnsanın kalbinde saklı öyle şeyler vardır ki verdikçe çoğalır,

Bu hazinelerin başında SEVGİ gelir.

İşte bir dostun bir dosta verebileceği hediyelerden bazıları şunlardır ki;

Gönlü rahatlatacak bir TEBESSÜM! ...

Kalbe kuvvet verebilecek bir TATLI SÖZ! ...

Morali düzeltecek bir TAKDİR! ...

Neşesini yerine getirecek bir ŞAKA! ...

Kızgınlığını söndürecek bir HOŞGÖRÜ! ...

Hoşa gidecek bir güzel DAVRANIŞ! ...

ALLÂH’ın Râhmetini çekecek bir HAYR DUÂ

Dualarınızda yer alabilmek ümidiyle 1437 HİCRİ YENİ YILINIZ MÜBAREK OLSUN

Edited by yineben