Jump to content

Güç Nedir?

CarleoNe

Recommended Posts

Birim zamanda yapılan iş miktarı Enerji, iş yapabilme kabiliyeti, kapasitesi; güç ise, belli bir işi yapmanın hızıdır. Birimi Erg/s veya Newton.metre/saniye=Joule/s (J/s)dir. Yaygın olan güç birimleri ise, Watt (W) ve beygir gücü (Buhar Beygiri, BG, BB, PS, CV)'dür. Güç ile ilgili bağıntılar:

c53f81ffde5fe03245097dc5e3bcb522.png

Güç = İş/Zaman = KuvvetxHız

1W = 1J/s = 107 Erg/sn

1BG = 736 W

1HP = 1 İngiliz Beygir Gücü = 746 W

Elektrikte güç, akım ve gerilim (voltaj) çarpımından ibarettir. Bir doğru akım devresinden geçen akım amper, gerilim de volt cinsinden ölçüldüğünde, bunların çarpımıyla elde edilen güç, watt olarak elde edilir. 1000 watta eşit olan kilowatt ise daha sık kullanılan bir birimdir. Bir doğru akım devresinde güç P şu biçimde bulunabilir:

9ea0b5cb9efa14d71c579dee789280d0.png

veya:

44a95cc32a1b329b22936f192dc365be.png

veya:

58b1a5e6b7208e75140ce596de03c3e7.png

Alternatif akım devrelerinde güç hesabı ise farklıdır. Akım ve gerilim değerleri her an değişeceğinden, güç değeri de değişecektir. Bu yüzden alternatif akım devrelerinde “ortalama güç”ten bahsedilir. Bir alternatif akım devresinde akımın etkin değeri Ie, potansiyel farkının etkin değeri Ve, akım ile gerilim arasındaki faz farkı φ ise, güç:

62ecd96a7738899fec44dd4e492be1b1.png

şeklinde ifade edilir. Burada φ voltaj ile akım arasindaki faz açısıdır.

Evlerde kullandığımız elektrik sayaçları şehir şebekesinden çektiğimiz güçle orantılı olarak dönen bir disk esâsına göre çalışır. Böylece sonuç kilowatt-saat (kWh) olarak numaratörde görünür. Enerji değerleri; kilovolt-amper-saat (KVAh) olarak da verilebilir. Bu kWh’e eşit değildir.

Birimler [değiştir]1 kW = 1.341 hp(inc)

1 kW= 239 cal/sn

1 kW= 860 Kcal/h

1 kW = 1.36 hp(metrik)

1 kW = 3600000 j/h

güç enerjiler voltlar dirençler karışık devre mevre uğraş dur yüz almaya çalış bazen elliye razı ol sınıfını geçte ne yaparsan yap öyle...

sınavdan kafayı yemiş öğrenciden güç tanımı bu kadar olur :D

Son üç cevap çok güzel.

Pekala Bir örnek.

tüm dünyanın en büyük güç olarak gördüğü biri var. O gücün yokolması benim parmaklarımın ucundaysa? şimdi tekrar.

Güç nedir?

şimdi olayın en can alıcı durumu kanımca şudur

yer zaman ve duruma göre değişiklik gösteriyor

bir kalem düşünün iki kişi aynı kalemden kullanıyor biri dürüst olarak kalemini sayfasında icra ediyor

ama diğeri ise tam tersi en azılı şekilde sahtekarca yalanlarla dolu bir şekilde kalemini sayfasında icra ediyor.

olay şu bir toplumun ahlaki değerini yıkmak isteyen harici güçler ne gerekiyorsa o malum kaleme destekle herşeyi yaptırıyorlar ve bunlar bol reklamla basınımızın GÜÇLÜ KALEMLERİ deniyor ve lanse ediliyor

diğerinin olayıda malum dürüstlüğünden aç kalabiliyor

şimdi güç kavramını size bırakıyorum anladınız siz onu

Güç eğer gerçek bir güçse kalıcı olmalıdır.

Peki baban bana göre güçlü değilse?

dediğin bana matrix felsefesini anımsattı

o halde tek GERÇEK güç

gücün formülünü,gücün tanımını,göreceli olarak güçlü ve güçsüz gücün her türlüsünü YARATANDIR

Söylediğin doğru elbette aslında tek bir gerçek güç var..

Ancak ben bu soruyu canlılar için soruyorum.. Yaşayanların terimlerine göre.

Güç Nedir?

Müthiş bir cevap !

En büyük güç düşünce gücüdür. Konumunuz mevkiiniz veya elinizdeki imkanlar ne olursa olsun ! Düşündükleriniz büyükse, düşüncelerinizin büyüklüğü kadar güçlüsünüz. Peki sadece bu kadarmı? Hayır. Muallim-i Ali'nin verdiği cevap: Düşünce+Azimli isteğin cesaretle uygulanması...

Başka fikri olan varmı peki?

rızkın 10 da 9 u ticarette derler

ticarette cesaret ister

hadi bu devirde cesarete gücün varsa yapsana

yatır paranı dürüstce ticaret yapamaya göreyim o gücü

Neden yatırılmasın? yatırmazsa cesaret yoksa nereden bilecek neler getireceğini..

Risk heryerde var önemli olan bunu aşabilmek azimle ve cesaretle (yanında zekayı hiç ayırmadan)

GÜÇ BİR İNSANIN İSTEDİĞİ ŞEYİ YAPABİLMESİDİR TEK KELİMEYLE !!!! BAŞKA BİR ŞEKİLDE TARİFİ YOKTUR İNSAN DİLİNDE EĞER İNSAN YAPABİLİYORSA İSTEDİĞİNİ EN GÜÇLÜDÜR !!! VE BU GÜÇTÜR!!!

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

tarihogretmeni

Konuya tersten dalıyorsunuz...

Ben bu soruya cevap yazdım :

Tüm dünyanın en büyük güç olarak gördüğü biri var. O gücün yokolması benim parmaklarımın ucundaysa? şimdi tekrar.

Güç nedir?

sonucuna katlanabileceksen o gücü eminim kulanabilirsin o malum şeyi yoketmek için

ancak biraz da cesaret ister.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...