Jump to content

Cennet Bedava - Cehennem Parayla

sevket

Recommended Posts

Hiç kimse nefsinin hilelerinden emin olup tövbeyi terketmemelidir. Çünkü Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “ Fakat, insan ileriye doğru daima kötülük yapmak ister.” (Kıyame; 5) buyurmuştur. Onun için insan daima kendisini kontrol altında tutmalı, daima tövbenin üzerinde bulunmalıdır.

Tövbe, insan için hem dünyada hem de ahirette kurtuluştur. Allah-u Zülcelal tövbe edenleri methederek bir ayet-i kerimede; “Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al” (Ali İmran; 193) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (sav)'de bir hadis-i şeriflerinde ; “Her kim, tövbe etmeye devam ederse, Allah da onun sıkıntısını neşeye çevirir, darlığına bir çıkış yolu bulur ve ummadığı bir yerden onu rızıklandırır.” (Buhari Tirmizi) buyurmuştur.

“ Ey iman edenler! Samimi bir tövbe ile Allah'a dönün. Umulur ki Rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar.” (Tahrim; ^_^

“Ancak tevbe eden ve güzel işler yapanlar bundan müstesnadır. Allah onların günahlarını silip yerlerine iyilikler verir. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” Furkan sûresi, 25:70.

Sevgili Greyfurt... Forumda henüz üçüncü mesajın... Ne kadar hassas olduğunu kullandığın kelimelerle bize kanıtladın... Seni tebrik ediyorum...

Kişileri birbirine düşürmeye çalışmayınız... Cevap vermeyi beceremiyorsanız bırakın bilenler konuşsun... Kullandığınız sözcükleri doğru seçiniz...

Burada kardeşler arası bir tartışma ve hatta münazara vardır... Kimse kimseye hakaret etmiyor...

Sizi esefle kınıyorum...

doruk1001in yazdıklarına karşılık bilalin bunu kendi dinine bir hakaret gibi algılaması ve verdiği imalı cevaba bir tepkimdi

kimseyi birbirine düşürmeye çalıştığım yok

biri istemeden ya da nereye gideceğini düşünmeden yanlış bir ifadede bulunmuşsa bunun karşılığı bilalin verdiği kerhane cevabı bigi olmamalı,

karşındaki hata yapsa bile sen vereceğin cevapla o saygıyı hak etmelisin ilk önce

ben karşıdaki arkadaş fıkra anlatarak kilise ile dalga geçti diye bunun islamiyette de örnekleri olduğunu göstermek istedim kimsenin görüşüne veya düşüncesine saygısızlık etmedim öyle olduysa veya anlaşıldıysa özür dilerim...

Bilal Bey, birşey sormak istiyorum.

İnanışınıza göre, siz bana karşı bir suç işleseniz, herhangi bir kilisede bir rahip, bana karşı işlenen suçunuzu affettirebilir mi?

bakın hala anlamadınız rahip affettirmiyor zaten siz rahibin önünde Rab e yalvarıyorsunuz arada aracı yok dinleyici var diyelim ve sadece tavsiye alıyorsunuz, olay bu... ben sana kar

Birini aldatmış veya birinden birşey çalmışsan bu zaten kul hakkıdır. Kişiden helallik alınmadan affedilmeyecek şeylerdir yani.

Ve yaptığın birşeyi arkadaşına anlatınca rahatlamış olabilirsin. Ama allahtan af dilemiş olmazsın bu pozisyonda yine. Rahip mi bizim yerimize af dileyecek? Allaha bizden daha mı yakın? Yoksa bi zümre meselesi mi rahiplik allaha yakınlık konusunda?

ben affedildiğime inanıyorum, benim inanışımda ben bana yapılanı her zaman affetmeliyim çünkü Baba affedicidir, ben de affetmeliyim ki Baba'nın çocuğu olabileyim bana göre doğru olan budur, O cömerttir ben de öyle olmalıyım gibi...

Rahip senin yerine af dilemeyecek zaten sen onu yaptıysan yürekten af dilediğinden kurtulmuş olacaksın (eğer yürekten af diliyorsan, çünkü isteyene verilecek, kapı çalana açılacaktır) Rahiplik bir zümre meselesi değildir herkes Allah'a yakın olabilir, bazen Rab seninle konuşabilir bile kutsal ruh aracılığı ile, ben bazen nedensiz yere garip bir huzur hissettiğimde inanırım ki Rab bana fısıldıyor...

ben affedildiğime inanıyorum, benim inanışımda ben bana yapılanı her zaman affetmeliyim çünkü Baba affedicidir, ben de affetmeliyim ki Baba'nın çocuğu olabileyim bana göre doğru olan budur , O cömerttir ben de öyle olmalıyım gibi...

İhlas Suresi

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1.De ki: O Allah, birdir.

2.Allah, Samed'dir (herşey O'na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır).

3.O, doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.

4.Ve hiçbir şey O'nun dengi değildir.

İhlas Suresi

2.Allah, Samed'dir (herşey O'na muhtaçtır, daimdir, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır).

Ravi: Hz. Ubade İbnus-Samit el-Ensari(r.a.)

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Kim Allah'tan başka ilah olmadığına Allah'ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed'in onun kulu ve Resulü (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsa'nın da Allah'ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem'e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır."

Kaynak: Buhari, Enbiya 47; Müslim, İman 46, (28); Tirmizi, İman 17, (2640)

İhlas Suresi

ben o beni doğurdu demedim ki neden buna ihtiyaç duydun anlamadım... O'nun hiçbirşeye ihtiyacı yoktur doğru hiçbirşey O'nun dengi değildir burası da doğru... ama hala anlamış değilim neden bana verdiğin cevap benim inanmadığım ayetlerden veya surelerden oluyor her zaman? ben de İncil den birçok örnek verebilirim ama sen bana silah olarak incil değiştirildi diye cevap vericeksin bu yüzden tartışmaya bile gerek duymuyorum, ben böyle inanıyorum, sen öyle inanıyorsun saygı duyuyorum inandıklarını onaylayamam ama konuşma hakkını da elinden alamam, sen de öyle inandıklarımı onaylayamazsın o yüzden istersen konu sapmasın ve ikimiz için de Kutsal olan kitaplardan örneklerle süslemeyelim burayı...

yok bilal kardeşim Allah'a Baba diye hitap ettin gibi geldi.Aklıma bu sure geldi.saygılarımla

ben hep Baba diye hitap ederim bedensel olarak Baba demedim bunu anlatmam çok zor o yüzden boşverelim herkes dilediği gibi tapınsın dilediği gibi ibadet etsin...

Basit bir empati kurdum. ^_^

Bence Bilal arkadaşın yazılan hikayeye tepki gösterip doğru olmadığını söylemesi gayet normal ve inancına göre yerinde bir davranış.

Elhamdülillah ben müslümanım, herhangi bir forumda camiyi, imamı, müslimanlığı kötü göstermeye çalışan bir hikaye tarzı yazıya rastlasam (bu tür bir çok uydurma hikaye çokça mevcut zaten ) bende haklı olarak tepki gösterirdim.

Son söz olarakta;

"le küm dini küm veliye din"

''senin dinin sana benim dinim bana''

''senin dinin sana benim dinim bana''

Bu konuda duyduğum en mantıklı laf ağzına sağlık arkadaşım.

Şimdiye kadar hiç bir dini konu altına post atmadım ama yazılanları okuyunca yazmadan edemedim.

Arkadaşlar birbirinizin dini inanışlarını sorgulamak sizemi düştü. Yok efendim hep birlikte kiliseye gider günah çıkarır cennete gideriz. yok birisi ile konuşunca günahların affolurmu bilalatak. yok ağaca bez bağlayınca ne oluyor. Nedir bu ya ne yapıyorsunuz. Ha şimdi diyeceksiniz işte bi hristiyan daha çıktı hayır arkadaşlar ben hiç bir dine inanmıyorum nedeni ise bana mantıklı gelmemesi. çok ciddi söylüyorum keşke inanabilsem herhangi bir dine. Çünki her insanın buna ihtiyacı vardır en azından insanın üstündeki ölüm korkusunu alır. Bu güzel bişeydir dozunu kaçırıp millete saldırmadıkça tabiki. Şimdi bende kalkıp yok müslümanlıkta şu şöle yok hristiyanlıkta böle saçma şeyler varmı diyeyeyim. Ne haddime Kimin haddine. Bunlar hassas konualar ha hassas konuları konuşmayalaımmı kardeşim derseniz. Bu şekilde forumda yazarak. bilalatak papaza gittim konuştum günahlarım affolurmu diyerek. kimseyi kendi aklınızca doğru olan dine yola yada herneyse oraya çekemessiniz. Kendi dininize çekmek gibi bir amacınız yoksada bir insanın dini inanışını bu tip yönlerden alaylı bir tavırla eleştirmenizde saçma ve gereksiz. bu tip muhabbetler ile sadece birbirimizin kalbini kırarız. Nacizane fikirlerim bunalrdır herkese iyi akşamlar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...