Jump to content

Yatay Geçiş Hakkında Soru

sevket

Recommended Posts

Arkadaşlar yatay geçiş hakkında bilgisi/tecrübesi olanlar bilgilerini paylaşabilirlermi acaba?

Mesela ne zaman açıklanıyor yatay geçiş için ayrılan kontenjan,şartlar nelerdir,yatay geçiş olmazsa okuduğumuz eski okuldan kaydımız siliniyormu vs. bilgilendirirseniz çok makbule geçer benim için.

örnek olarak kendi üniversitemin sartlarini veriyorum asagida. sanirim aydinlatici olur...

http://ogrenci.inonu.edu.tr/duyuru/2006_2007kontenjan.htm[/CODE]

Arkadaşlar yatay geçiş hakkında bilgisi/tecrübesi olanlar bilgilerini paylaşabilirlermi acaba?

Mesela ne zaman açıklanıyor yatay geçiş için ayrılan kontenjan,şartlar nelerdir,yatay geçiş olmazsa okuduğumuz eski okuldan kaydımız siliniyormu vs. bilgilendirirseniz çok makbule geçer benim için.

başvurular genelde eylül ayında oluyor . kontenjanı genelde 3 yapıyorlar başvuranlar arasında ortalaması en yüksek olandan en düşük olana göre sıralanıyor. ortalaması yüksek olanlar yerleşiyor. başka bir koşul yok. eğer başvurun kabul edilirse onların belirlediği kontenjanda yerini alırsan kaydını yaptırıyorsun. diğer üniversite ise senin evraklarını kendisi yoılluyor. yani diğer üniversitede kaydın silinmiyor.. ben daha önce hacettepeden anadolu üniversitesine yatay geçiş yapmıştım. üniversitenin önemi yok önemli olan senin ortalaman..

Her Üniversite yatay geçiş şartlarını ve kontenjanlarını kendi içerisinde belirler... Genellikle bu I.Ö. 2 kişi II. öğretime 2 kişi şeklinde olur... Başvuru şartlarından ortalama da Üniversitenin inisiyatifindedir... Ama genellikle bu 4'lük sistemde en az 3 ortalama şeklinde olur...

Başvurudaki en önemli ve gizli şart dış ülkelerden yapılan başvurulardır...

Türkiye dışında bulunan üniversitelerden -örneğin Kıbrıs, Bakü (Azerbaycan), Kırgızistan, Kazakistan vs... ve Türkiyedeki Özel Üniversitelerin tamamından- yapılan başvurular her ne ortalamaya sahip olursa olsun sümen altı edilir... Kanuni olarak başvurma hakkı saklı olmakla birlikte el altı emirlerle bu tip başvuruların önlenmesi, önlenemiyorsa da çeşitli sebeplerle -örneğin ders uyumsuzluğu, kredi uyumsuzluğu vs. - elenmeye çalışılır... Elenmemeniz için Üniversite yönetiminden birinin aracı olması şarttır... Örneğin Rektör, Rektör Yardımcısı, Üniversite Genel Sekreteri, Dekan ya da başvuracağınız bölümün başkanı... Tekrar etmekte fayda görüyorum... Başvurunuzu almak zorundadırlar ama işleme koyma konusunda çeşitli problemler öne sürerek elerler... Bilginiz olsun...

Bu tip bir engeliniz yok ise yani Türkiyeden parasız bir üniversiteden başvuru yapıyorsanız yapılan başvurular ilk olarak uyumluluk aşamasından geçer... Yani dersleriniz ve ders kredileriniz yeterli midir ve içerik bakımından başvurulan bölümdekine benzer midir...

Bu şartlar da uygunsa not ortalamasına göre sıralanır (!!!!!) en yüksek ortalama sahipleri yukarıdan aşağıya sıralanmak suretiyle belirlenir....

Not: Sadece bir öğrenim türüne başvurabilirsiniz... Diğer başvurduğunuz alanda alınacak kadar kişi başvurmamışsa bili başvurunuz orada değerlendirilmez... Hangi öğrenim türünde okuyorsanız ona başvurabilirsiniz...

genelde her universitenin proseduru farkli oluyor

mesela itu her uni'den yatay almiyordu (bilmem hala oyle mi), istanbul uni'de basvuracagin bolumun taban puanindan yuksek bir oss puanin olmasi gerekiyor gibi

ama hepsinde sabit olan basvuranlarin ortalamasina gore siralanmasi ve istenen evraklarin toplanmasi, kaydini aldirmakla ugrasmiyosun uni'ler aralarindan hallediyor, sen sadece gidip harcini yatiriyosun.

bence 1. sinifta yatay yaptin yaptin, 2.siniftan sonra yatay yapmak pek mantikli degil direk okulun uzar, tabi tercih senin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...