Jump to content

Ubuntu 7.04

frozsgy

Recommended Posts

LiveCD'den yazıyorum şu anda. Birazdan kuracağım. Çok şukela bir sistem olmuş :p Her türlü donanımı direkt tanıyor. Türkçe desteği de var... Ayrıca evinize kadar ücretsiz gönderiyorlar...

Kurulum bitince de yazarım.

Birkaç görüntü;

OpenOffice ile Sunu açtım;

screenshotxi3.png

Masaüstü;

screenshot1it6.png

Ubuntu Menüsü;

screenshot2fk5.png

Kablolu/Kablosuz Ağ Bağlanma Bölümü;

screenshot3cy1.png

Şimdilik bu kadar.. Devamı ileride :p

İlk LinuX deneyimim benim Ubuntu. Kurarken 16 GB'lık bir alanı ayırmıştım onu kullandım. 1,5 GB Swap olarak ayırdım ve geri kalanını da Ext3 olarak formatladım. Elle ayarlamayı seçip root klasörünü Ext3'ü gösterip kurdum. Çok hızlı kuruldu. Kurulurken internette geziyordum.

İlk bakışta artıları;

+WinXP'den sonra çok hızlı geldi bana. Çok az RAM tüketiyor.

+3 boyutlu desktop cube olayı ve efektleri süper. Şimdi Windows'tayım ve çok kuru geliyor.

+Tüm donanımları otomatik olarak tanıdı.

+Virüs derdi yok.

+Windows virüslerini çok rahat silebilirsiniz.(Virüslü bir flash diski test amaçlı çok kolay temizledim.)

+İçindeki yazılımlar yeterli, özellikleriyle göz boyuyor.

+Dizüstü bilgisayarın pili çok daha hızlı doluyor ve dolarken kaç dakika sonra dolcağını belirtiyor.

+Ağ yönetimi çok kolay.

+Türkçe destek sitesi sayesinde sorunlarınızı kolayca çözebiliyorsunuz(ubuntu-tr.com).

İlk bakışta eksileri;

-Henüz program kurmayı başaramadım(acemiliğimden kaynaklanıyor sanırsam)

Sanırım WinXP süreci benim için kapanıyor... Merhaba Ubuntu :p

CrossOver ile Windows uygulamalarını çalıştırabiliyormuşuz. Henüz kuramadım CrossOver'ı.

Ve yazının süprizi;

3Boyutlu masaüstü ile ilgili bir video :p

0nJ5kxn4m5E

program kurmak çok kolay. bu da debian ın güzelliklerinden ;) . konsol u açıp

sudo apt-get install program ismi[/CODE]

yazınca kuruyor. yada indirdirilen .deb paketlerini

[CODE]sudo dpkg -i program.deb [/CODE]

şeklinde kurabiliyorsun.tabi apt-get ile yüklemek istediğin program /etc/apt/sources.list dosyasında yer alan depolarda bulunmak zorunda. ayrıca crossover veya wine ile windows programlarını, cedega ile directx destekli oyunları oynayabiliyorsun. öm atarsan .deb paketlerini yollayabilirim. ayrıca desktop effects normal olarak kısıtlı şekilde geliyor (7.04 de compiz, bunun yeni versiyonu beryl, çok daha güzel efektlere sahip). kesilnikle en başarılı dağıtımlardan biri.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...