Jump to content

Terörle Mücadelede Yeni Silah: Bira Mayası

Iceberg

Recommended Posts

Terörle mücadelede yeni silah: Bira mayası

ABD’li bilim insanlarının genetik olarak değişikliğe uğrattığı bira mayasının, terörle mücadelede kimyasal silahların belirlenmesi için kullanılabileceği düşünülüyor.

265791.jpg

PARİS - Nature Chemical Biology dergisinin internet sitesinde yayınlanan bu araştırmaya göre, bilim insanlarının üzerinde genetik değişiklik yaptığı bira mayası, çevresindeki havada bulunan patlayıcı partiküllerine, parlak yeşil bir renk alarak yanıt veriyor.

ABD’li biyologlar bu araştırmalarında, unlu gıdaların üretimi ve biracılıkta kullanılan “Saccharomyces cerevisiae” adlı bira mayasına, bilimsel adı dinitrotolüen olan, TNT patlayıcısının kalıntısı “DNT” moleküllerine tepki veren bir fare geni eklediler.

Bilim insanlarının, bira mayasına eklediği ikinci bir gen de DNT’nin olması durumunda mayanın renginin yeşile dönmesine olanak tanıdı.

Araştırmanın başında yer alan Philadelphia Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Danny Dhanasekaran, henüz deney aşamasındaki bu işlemin, kimyasal silahların belirlenmesinde kullanılabileceğini bildirdi.

Patlayıcı araması yapan polis köpekleri de, DNT moleküllerini belirlemeleri için eğitiliyorlar.

Bilim çevrelerince en çok kullanılan araçlardan birisi olan bira mayası “Saccharomyces cerevisiae”nin genetik şifresi 1996’da çözülmüştü.

Haberin kaynağı: http://www.ntvmsnbc.com/news/407408.asp

AA

Para belki var ama imkan yok.

bence bizimkilerde araştırma yok kolaya kaçma var okulu bitirip gideyim, maaşımı alayım keyfime bakayım mantığı var para ve imkan tek başına yeterli değil...

• Administrator

bence bizimkilerde araştırma yok kolaya kaçma var okulu bitirip gideyim, maaşımı alayım keyfime bakayım mantığı var para ve imkan tek başına yeterli değil...

İmkan ve ortamdan dolayı oluyor o da sanırım.

bende dedimüniversitede iken bölüm başkanına al 2 fıçı bize yapmadığımız araştırma kalma diye almadılar. bize imkan verilmedi :blush:

Parada var fakat bu para ile imkan yaratan yok. Unilerde malesef durum bu. Parayo Bahçedeki çiçeklere yol asfaltlarına dokuyor bizimkiler...

Bizimkiler de pek farklı değiller. :blush:

arkadaşlar bir eğitim kurumuna siyaset girdiyse orda eğitimi beklememek gerekiyor. o üniversitelerde tek siyaset bilimdir. bizdeki gibi görüşe göre profluk verilmediği için, adam nasıl geldiğini bildiği için yetiştirmesi gereken öğrencileri de biliyor.

Geçin o işi arkadaşlar. Bizde imkan olsa neyi nasıl araştıracaklar. 2006 yılında elektrik mühendisliği bölümünde hocanın bize verdiği ders notları 1981 yılındaki kataloglar. Bu hocaların önderliğinde mi araştırma yapacağız biz.

arkadaşlar bir eğitim kurumuna siyaset girdiyse orda eğitimi beklememek gerekiyor. o üniversitelerde tek siyaset bilimdir. bizdeki gibi görüşe göre profluk verilmediği için, adam nasıl geldiğini bildiği için yetiştirmesi gereken öğrencileri de biliyor.

aynen katılıyorum değişmesi gereken çok şey var üniversitelerde...

sk8er_boi e katılıyorum onlarda hertürlü imkan var...

Bizde kısıtlı.. :wacko:

karanlığa küfretmektense kalkıp bir mum yakmayı tercih ederim...

Geçin o işi arkadaşlar. Bizde imkan olsa neyi nasıl araştıracaklar. 2006 yılında elektrik mühendisliği bölümünde hocanın bize verdiği ders notları 1981 yılındaki kataloglar. Bu hocaların önderliğinde mi araştırma yapacağız biz.

bizim hocalarda aynen öyleydi ama ben pek sallamazdım :blush:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...