Jump to content

Internet Cafe Ağ Bağlantısı

betenabeki
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar 45 + 1 (anamasa) toplam 45 pc li cafe de ;

airties 5452 modem ile  ttnet bağlantısı yapılıyor.

cafede 3 adet switch var ve switch ler arası düz bağlantı   

1- Turuncu beyaz
2- Turuncu
3- Yeşil Beyaz 
4- Mavi
5- Mavi Beyaz
6- Yeşil
7- Kahverengi Beyaz
8- Kahverengi

yapılmıştır.

aynı zaman da da 25 adet pc artı başka bir internet hattı çekilmiş olup ordan nete girmektedir.

yani : 2 modem bulunmaktadır.

cafe de  akınsoft  v9.02.06 sürümü kullanılmaktadır.  

şuan da cafede sorun  şudur;

1: internet hızında bazen çok kasılmalar olmakta ve çok yavaşlamaktadır.

2: Bu sorun switchler arası düz bağlantı oldugundan kaynaklanıyor olabilirler mi ?

3: Akınsoft sürümü (duyumlarıma göre )  ana makinaya sürekli pink attığından bu sorun ortaya çıkıyor olabilir mi ?

4: switcler arası çapraz cross bağlantı yaparsak sorun kalkar mı ?

5: eğer sorun switch lerin çokluğundan ve aralarındaki kablo bağlantısıyla alakası varsa ben tek switch le bağlantı yapmak isterim. Bu konuda da önerdiğiniz model rica edecektim. (fiyat 1.500 TL  ) ye kadar olabilir.

Tecrübelerinizden yararlanmak için iş bu yazıyı yazmam hasıl oldu sevgi ve selamlarımla...

Edited by betenabeki

iki farklı kafede calıstım. ilk önerim ttnet modemlerini kullanıyorsanız onları kullanmayın. evimde de kullanıyorum ama rezalet, ilk fırsatta zyxel marka bi modem alacağım. ikinci çalıştığım kafe 210 civarında bilgisayara sahipti. size tavsiyem drytek cihazı alın bi tane. kablo karmasasından kurtulun. zaten o kadar cok bilgisayarınız da yok. güçlü iki modem , drytek, iki tane de güçlü switch tertemizinden halledin. ayrıca akınsoft da kullandım ama bence handy cafe kat kat iyi. akınsoft da kronik görmeme sorunu var. handycafede kesinlikle boyle bisey yasamadım. alısırken sıkıntı oluyor ama alısınca akınsoft amelelikmis diyeceksiniz. 

kolay gelsin.

Modemlere gelen internet hızı nedir?

normalde 8 sınırsız kullanılıyor. ama sadece 1 pc açıkken : 6-7 arası değişiyor.

iki farklı kafede calıstım. ilk önerim ttnet modemlerini kullanıyorsanız onları kullanmayın. evimde de kullanıyorum ama rezalet, ilk fırsatta zyxel marka bi modem alacağım. ikinci çalıştığım kafe 210 civarında bilgisayara sahipti. size tavsiyem drytek cihazı alın bi tane. kablo karmasasından kurtulun. zaten o kadar cok bilgisayarınız da yok. güçlü iki modem , drytek, iki tane de güçlü switch tertemizinden halledin. ayrıca akınsoft da kullandım ama bence handy cafe kat kat iyi. akınsoft da kronik görmeme sorunu var. handycafede kesinlikle boyle bisey yasamadım. alısırken sıkıntı oluyor ama alısınca akınsoft amelelikmis diyeceksiniz. 

kolay gelsin.

modem airties 5452 serisidir. ttnetin verdiği değildir. drytek cihazı modem görevi mi görüyor. bunu aldıktan sonra kablo karmaşasından nasıl kurtulunacak yani kablosuz mu dağıtacaz neti ?

Bir kaç sorum var cevaplarınız sonrasında benimde önerilerim olacaktır inşaallah.

1-Modemlerde ip,leri nasıl yapılandırdınız. yani yerel ağ geçidi olarak verdiğiniz ip nedir.

2- Pc,lerde ip,ler nasıl verildi. bir kaç örnek yeterli

3-Hub gigabit alma şansınız varmı.

4-Akınsoft lisanslımı.

5-Kullanılan işletim sistemi versiyonları nedir ve bunlar modifiye sistemlermi.

1 switchlerin marka modelleri nedir ? 

2 bu diğer 25 pc daha var sanırım bunlarda aynı serveramı bağlı ?

Modem sanırım 4 port switchten switche atma bağlantıyı direk modemden her switche cat5 ile bağlantı çek renk sıralaması standart olsun renk sıralamasının önemi yok farklı amaçlar için farklı sıralamalar var ama senin için her hangi bir sorun yok 

diğer 25 pcde aynı servera gidiyorsa iki ethernet kartı kullanmalısın bunu biliyorsundur umarım yada ona göre bir sistemin vardır 

bu modemlerin dataları aynı switchlerde çakışıyorsa zaman zaman kasılma hatta hiç nete çıkamama gibi bir durum söz konusu olabilir switch modeli ilede alakalı olabilir umarım çözersin 

bir arkadaşım drytek önerisinde bulunmuş madem kablosuz bir sisteme geçme ihtimalin söz konusu olursa maliyet kabloya kıyasla yüksek olur stabil özelikle multi oyunlarda wifi 2.4ghz sorun çıkartabilir bunu sakın yabana atma 5 ghz cihazları kullan ve clicent yani pclere takacağın wifi adaptörleri pci ve 5 ghz olmasına dikkat et veri transferi hem daha hızlı hemde daha stabil olur

Edited by McPaSaM

1 switchlerin marka modelleri nedir ? 

2 bu diğer 25 pc daha var sanırım bunlarda aynı serveramı bağlı ?

Modem sanırım 4 port switchten switche atma bağlantıyı direk modemden her switche cat5 ile bağlantı çek renk sıralaması standart olsun renk sıralamasının önemi yok farklı amaçlar için farklı sıralamalar var ama senin için her hangi bir sorun yok 

diğer 25 pcde aynı servera gidiyorsa iki ethernet kartı kullanmalısın bunu biliyorsundur umarım yada ona göre bir sistemin vardır 

bu modemlerin dataları aynı switchlerde çakışıyorsa zaman zaman kasılma hatta hiç nete çıkamama gibi bir durum söz konusu olabilir switch modeli ilede alakalı olabilir umarım çözersin 

bir arkadaşım drytek önerisinde bulunmuş madem kablosuz bir sisteme geçme ihtimalin söz konusu olursa maliyet kabloya kıyasla yüksek olur stabil özelikle multi oyunlarda wifi 2.4ghz sorun çıkartabilir bunu sakın yabana atma 5 ghz cihazları kullan ve clicent yani pclere takacağın wifi adaptörleri pci ve 5 ghz olmasına dikkat et veri transferi hem daha hızlı hemde daha stabil olur

evet kardeşim 4 port modem den sadece 2 kablo biri switche diğeri ana pc için takılı. diğer bütün pc ler (45 pc  ) switch lerden giriyor. 3 switch var ve aralarında standart bağlantı var. dükkanda toplam 45 pc var  15 tanesi de  2. modemden giriyor. sadece ağ geçit farklı. tek ana masa  akınsoft lu ve tek ethernet kartlı. switchlerin markalarını bildireceğim. burda yapılan hata switchlerden nete giriyo olmaları mı ? not: herhangi bir çakışma söz konusu değil.hepsi ip nolar elle verilmiş vaziyette. ayrıca kablosuz ağ düşünmüyorum sadece tek switch daha iyi olacaksa bana önerebileceğiniz marka ve modeli onemli. 48 port yada daha fazla sı.

Edited by betenabeki

• 1 ay sonra...