Jump to content

Ekşi Sözlük Neden Kapatıldı?

ICHTUS

Recommended Posts

İnternetin popüler platformlarından Ekşisözlük'e erişim yasağı geldi. Site kapatıldı, ancak şu an kullanıcılar Ekşisözlük'e ulaşabiliyor.

18 Nisan 2007 Çarşamba

Adnan Oktar�ın, sitede hakkında yer alan ifadelerle ilgili başvurması üzerine, Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesi � adresinden yayın yapan sitenin yayınının durdurulmasına karar vermişti. Karar sonrası, internet sözlüğünde Adnan Hoca ile ilgili yazıları içeren başlıklar siteden kaldırıldı.

Ekşisözlük avukatlarının, küfür ve hakaret içeren yazıların kaldırıldığını ifade etmeleri de sonucu değiştirmedi.

Oktar'ın avukatları sadece Oktar'la ilgili yazıların değil, bütün sitenin kapatılmasını talep etmişti.

Mahkemenin tüm sitenin kapatılmasına ilişkin tedbir kararı, Türk Telekom'a ulaştı. Sözlüğün tüm adresleri her an kapanabilir.

Ekşisözlük moderatörleri kararı, sözlükte yazarlık yapan bir Türk Telekom çalışanının haber vermesiyle öğrendi.

Sitenin avukatı Başak Purut, tüm sitenin kapatılması yönündeki karara itiraz etti. Hakim, siteye tedbir kararının kaldırılıp kaldırılmayacağına yarın karar verecek.

Ekşi sözlük yazarları, siteye erişimin teknik olarak engellenemeyeceğini proxy ya da mirror server�larla erişimin sağlanabileceğini belirtiyor. Ancak yasak kalkana kadar "

Please register to see this content.
adresinden siteye girilemeyecek.

Geçen yıl da kapatılmıştı Ekşi Sözlük sitesi, 2006 yılında da yine kapatılma kararıyla karşı karşıya kalmıştı. "esrar" başlığı altında gençliği bu maddeyi kullanmaya özendirici ve temin etmeyi kolaşlaştırıcı fadeler bulunduğu iddiasıyla yapılan şikayet üzerine, site erişimi engellenmişti. İlgili maddeler, sözlükten çıkarıldıktan sonra site yeniden erişime açılmıştı.

Türk telekom ve adaletin sansür kararları hala daha devam ediyor ve çığ gibi büyüyor. İnternet gibi özgür bir ortamı da sansürleyebildiğimiz için kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum!! :closedeyes::rolleyes:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=24775&hl=internet+g%FCnleri[/CODE]

Sadece o kapanmakla kalmadı bir kaç site daha kapatıldı. [color=#000000]www.eksisozluk.com[/color] dan girebilirsiniz ekşi sözlüğe. Bunun feryadını yapmıştım dün. Adli süreç boyunca kapalı kalmaya devam edecek örneğin antoloji.com siteside kapalı orayada www.antoloji.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Antoloji.com'un açıklaması

[color=#000000]Değerli Dostlarımız

Yaptığımız araştırma sonucunda, sitenin kapatılma gerekçesinin "Nedir" bölümüne yazılmış olan bazı yazılar olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

"Nedir" bölümünde kendisi hakkında kişilik haklarını zedeleyici yazılar yazıldığı gerekçesi ile bir kişinin yapmış olduğu başvuru sonrasında mahkeme tarafından (tedbiren) sitenin kapatılmasına karar verilmiştir.

Avukatımızın yaptığı itiraz 24.04.2007 tarihinde ele alınarak itirazımızın kabulune veya reddine karar verilecektir.

Başvuruya konu yazılar sitemizden silinmiştir. Bunun yanında "nedir" bölümü; tek bir madde nedeniyle tüm sitenin kapatılmasına bir daha yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenene kadar kapalı kalacaktır.

Sitemiz şu anda diğer tüm sayfaları ve fonksiyonları ile yayınına devam etmektedir. 1998 yılından bu yana yaptığımız gibi, kültür ve sanat için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz.

Bize destek olan; mesajları ile bizi yalnız bırakmayan, "bize düşen bir görev var mı" diyerek yardımcı olmaya çalışan, "antoloji kapatılacak son site idi" diyerek acımızı artıran :closedeyes: "merak etmeyin 3-5 günde çözülür" diyerek bize moral veren, "açtırmak için şu şu yolları takip edin" diyerek bize yol gösteren, çevresindeki antoloji dostlarına www.antoloji.com.tr adresini duyurarak kesintisiz yayına yardımcı olan;

TÜM DOSTLARIMIZA SEVGİ VE SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ.[/color]

Edit: Üstelik sitenin kapatılacağı bildirilmeden kapatılmış. Terbiyesizliğin bu kadarı.

kapatılıp hiç açılmaması gereken bir site. Pkk propagandalarını insan yorumları olarak gösteren siteler gibi bununda kapatılıp açılmaması gerek. şimdi bizim sitemize birileri dadansa barzani takma adıyla pkk ya takdir ve teşekkürler yağdırsa bölünmenin kaçınılmazlığından bahsetse ve bizim yöneticilerimiz düşünce özgürlüğü olarak o yazıları kaldırıp kullanıcıları yasaklamasa bu siteninde kapatılmasını isterim.

buyrun diyarbakır belediye başkanı aponun avukatı hakkında yorumları okuyun. osmanbaydemir diye aratın çıkar. barzani nickinden tut %70 yazanlar sanki diyarbakır başka bir ülke olacak gibi yorumlar yapmışlar misal:

fikirlerinden arındırılıp dış görünüşüne ve nasıl bir imaj yarattığına bakılacaksa, her söylemek istediğini çekinmeden, her zaman için nazikçe dile getirmesi, müthiş saygılı bir üsluba sahip olduğunu gösterir.

kendine güveni, bilgi donanımı ve enterasan tipiyle, kitleler önünde, aranılan, karizmatik bir lider görüntüsü verir.

örnek:

oldukça yüksek bir oyla diyarbakır belediye başkanı seçilmiş kişidir. sadece bu bile kendisine seçilmiş insan sıfatıyla saygı gösterilmesini gerektirir. kaldı ki hakkında pkk li olduğu hakkında en ufak bir kanıt yok, konuşmalarından cımbızla çekilmiş cümleler den başka elde avuçta bir şey de yok.(yok yok tabi yok)

ayrıca fiziksel çirkinliğine laf atan yazar arkadaşların kendilerine ait fotoğraflarını cesaretle ifşa etmelerini bekliyorum. hayatımda hiç bu kadar şaşırmamıştım, bir insanın çirkinliği ile alay edenlere de ilk defa denk geldim. ne cesaret! ne kendini bilmezlik! ne küstahlık!(adam neye sinirleneceğini şaşırmış)

örnek:

hayatımda gördüğüm en yakışıklı adamdır..kısa boyuna, kıvırcık saçlarına ve açık alnına rağmen cennetten çıkmış bir rıdvan kadar nur saçan cemaline bakıp bakıp "neden yaratan bizim gibilerden bu güzelliği esirgiyor..?" diyerekten iç geçirmeden yapamıyorum. sağa bakıyorum, sola bakıyorum lakin kaçamıyorum bu güzellikten..kıymet bilmeli, internetten bol bol fotografını bulup masaüstüne koymalı her can sıkıldığında dönüp bakmalıdır..hz. yusuf musun be mubarek diyesim var

terör örgütü üyelerinin böyle savunulabildiği siteler kapatılsın kardeşim. düşünce özgürlüğü ayağına böyle terör örgütü yanlısı 10.000 lerce mesaj var sitede. Bu gibi yorumları engellemeyen sitede benim gözümde pkk dan farklı değildir!

• Administrator

Youtube'yi de kapatan aynı zihniyet değil mi?

Cumman'ın bahsettiği başlık:

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=osman+baydemir[/CODE]

Ekşisözlük kapatılmaması gereken bir sitedir. Çok iyi bir bilgi kaynağı olması yanı sıra Saatlerimi geçirdiğim bir sitedir.

Bu arada cumman :lol: aldığın yorum sanırım alaylı bir yorum yoksa bu adam gollum'a benziyor

203123.jpg

O entry de burada::

[CODE]http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=9761235[/CODE]

ama youtube farklı orda türkiyeden kapatıldığı için kendimizi savunamadığımız bir platform oluştu.bu site ise türkiye içerisinde yayın yapan türkçe bir site.Propagandaların olduğu bir yer. Aynı durum meclistede meydana geldi. leyla zana kürtçe yemin ettiğinde onuda özgürlük deseydik meclisten çıkarmasaydık bu sefer bizim ülkece düşüncelerimize zeval gelecekti. bu tür kapatmalar aslında ülkemizin görüşleri karşısında olanları uyarı niteliğindedir.kardeşim koyma böyle yazılar sen Türkiye içerisinde yayın yapıyorsun Türk gibi davran demektir.Ülkeni kolla karşı yazanları uyar demektir.

Youtube konusuna gelince bence devlet iyi birşey yapmış ve sonunda başarılı olmuştur. Demiştirki Türkiye içerisinde yayın yapıyorsanız Türkiye alehinde birşey koymayacaksınız. Ve bunu kabul ettirmiştir. Türkiye alehinde koyulan videolar anında silinmektedir.Bence iyi birşeydir bazen güç kullanmak yoksa şamar oğlanı olursunuz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...