Jump to content

En küçük Pocket Pc Phone Qtek s100 (I-Mate JAM)

alperen_69

Recommended Posts

Günümüzde telefonlar ne kadar gelişirlerse gelişsinler bir pocket pc nin kullanım kolaylığına ve microsoft Pocket PC gibi gelişmiş bir işletim sisitemine henüz kavuşamadılar. Symbian bu yolda atılmış çok iyi bir adım fakat onunda alması gereken daha çok yol var.

Günümüzde en gelişmiş mobil iletişim cihazları Pocket Pc nin bütün özelliklerini bünyesinde bulunduran ve bunun yanında telefon özelliğide taşıyan Pocket Pc Phone lar. Fakat bu tip cihazlardada en büyük problem boyutları olmuştur. Qtek s100 bu soruna tam bir çözüm getirmiş ve cebimize sığabilecek büyüklükte bir Pocket Pc Phone üretmeyi başarmış.

b115557.jpg

Yakşalık olarak bir müzik kaseti büyüklüğünde olan cihaz şu ana kadar üretilmiş Pocket Pc lerin en küçüklerinden kalınlığı ise P910i nin kapaksız hali kadar (108x58x18.1 mm). Cihaz Bluetooth ve GPRS gibi günümüz teknolojileri desteklenmekte. 320x240 65.000 renk dokunmatik ekranı 2.8'' boyutlarında bu diğer pocket pc lerden ortalama 1'' kadar küçük fakat boyutları göz önüne alındığında küçük ekranlı olması oldukça doğal.

Günümüzde Microsoft Smart Phone işletim sistemi taşıyan oldukça küçük ve zarif telefonlar bulunmakta ama unutulmaması gereken Smart Phone lar ses ve basit data transferi üstüne yoğunlaşmışken bu tip Pocket Pc ve telefon karışımı olan Pocket Pc Phone edition işletim sistemli cihazlar daha çok ugulama, internete erişebilirlik ve hız üstüne odaklanmışlardır. Ayrıca PDA larda dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü ekranlar, klavye uyumluluğu vb ek özellikler bulunurken Smart Phone larda ek cihazlar ve programlar yüklenebilsede genelde genişleyebilirlik kısıtlıdır.

Qtek s100 üm ayrıntılı özellik dökümü şöyle; Triband GSM (900 / 1800 / 1900), GPRS Class B Multi-slot Standard Class 10, windows Mobile 2003 Phone Edition işletim sistemi, Bluetooth 1.2, Infrared, entegre dijital kamera 1.3 Megapixel, 416 MHz Intel PXA270 işlemci, 64 MB SDRAM, 64 MB Flash-ROM, SD (I/O) / MMC slot, USB ile senkronizasyon, 1.200 mAh Li-Polymer-Pil (180 saat bekleme. 180 dakika konuşma süresi), 108x58x18.1 mm, 150g, 2.8" TFT 65.536 renk ekran.

Cihazın amerika fiyatı yaklaşık olarak 625$ amerikada i-mate adı altında satılmakta. Ülkemizde satılıp satılmayacağı hakkında net bir bilgi yok.

Cihaz piyasada Qtek s100, I-mate JAM, MDA Compact, Dopod 818, mini-XDA gibi isimlerle bulunmakta. Asıl üreticisi Tayvan bazlı bir firma olan HTC.

kaynak : donanımhaber ( speed-step)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...