Jump to content

Ssd Kart Laptopuma Uyar Mı

lavigne-61
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ;

Dell Inspiron i17RM-2742SLV Notebook ssd kart almayı düşünüyorum şuanda laptopumda 1 tb hardiskim var onu taşınabilire çeviricem  ssd kartımıda laptopda kullanıcağım.Netten duyduğuma ve çevremdeki kişilerin söylemesine göre artık harddisk devri kapanıyor %150 performans artışı sağlıyor ! ve sistem derecelendirmesinde nette gördüm önceden 4.9 veren harddiske ssd takınca 7.1 vermiş hayretler içinde kaldım daha sonra netten araştırdım gerçekten böyle birşey var :)

Kısacası ;

Dell Inspiron i17RM-2742SLV Laptopuma  Kingston 120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache Ssd Disk (SV300S37A/120G) ssd  kart laptopuma Uyar mı şuanda ssd indirimde hızlı alda  fiyatı 209 tl  :dj:  vatan bilgisayarda ise 250 tl  :gun: 

Dell Inspiron i17RM-2742SLV
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
İŞLEMCİ
Intel Core i7-3537U 2.0 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 3.1 GHz.) 4 MB Cache Bellek İşlemci
İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i7
RAM
8 GB DDR3 1600 Mhz. (Max. 8 GB)
SABİT DİSK
1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer
İŞLETİM SİSTEMİ
Microsoft Windows 8
EKRAN KARTI
AMD Radeon HD 8730M (2 GB DDR3) Ekran Kartı
EKRAN BOYUTU
17.3" HD LED Ekran (1600 X 900)
EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1600 x 900
SES ÇIKIŞI
Stereo
BATARYA
BATARYA SÜRESİ
5.5 Saat (Kullanım şartlarına bağlı maksimum süre)
WEBCAM
WEBCAM
Var
NETWORK
RJ45-ETHERNET
10/100
WIRELESS LAN
802.11b/g/n
RJ11- MODEM
Yok
BLUETOOTH
Var
ÖLÇÜLER VE AĞIRLIK
AĞIRLIK
2.7 Kg
ARAYÜZLER
USB (2.0)
2
USB (3.0)
2
HDMI
1
VGA
Yok
KART OKUYUCU
1
MİKROFON GİRİŞİ
1
KULAKLIK ÇIKIŞI
1

SSD KART /KİNGSTON                                                        

Garanti Süresi

3 Yıl
Arayüz

Sata 3.0
Bağlantı Tipi

Serial ATA
Form

2.5"
Kapasite

120GB
Hdd Kayıt

Var
HDD Tipi

SSD
Marka

Kingston
Ssd Okuma Hızı

450MB/s
Ssd Yazma Hızı

450MB/s

SSD alırken dikkat etmen gereken en önemli kural okuma ve yazma hızı değildir. 4K başarım IOPS (Saniyedeki giriş çıkış sayısı) değeri en önemli özelliktir. Bir SSD 600 mb okuma 550 MB yazma değerine de sahip olsa IOPS değeri 50.000-60.000+ üzeri olmazsa bir anlam ifade etmez. 7200 RPM HDD'nin IOPS değeri 15.000-.22.000 civarındayken en kötü SSD'nin IOPS değeri 45.000 civarında. Bu yüzden SSD alacaksan bu bilgileri göz önünde bulundur derim. Ama yine de alacağın model güzel bir model. Ben OCZ Vector model kullanıyorum ve IOPS değeri 95.000. Bir arkadaşımla birlikte aynı model dizüstü bilgisayarı kullanıyoruz. ( Asus N56VZ S4400D) bENİM BİLGİSAYARDA OCZ Vector 128 GB var onunkinde Kingston Hyperx 120 GB var. İkimizin bilgisayarı aynı marka ve aynı model olmasına rağmen benimkinin açılış ve kapanış hızları arkadaşımınkine göre 1-2 bazen 3 saniye farkediyor.

Normal SSD'lerin uyum gibi bir sorunları yok şuanda. Tüm depolama birimleri artık SATAIII destekli zaten. 120 GB Kingston V300 serisi SSD'ler için üretici firma 85.000 IOPS okuma ve 55.000 IOPS yazma desteği var desede gerçek hayatta bu değerler 70.000 IOPS okuma ve 49.000 yazma olarak yansıyor. Bunlar işin detay kısmı, senin alacağın en kötü SSD bile farkedilir derecede laptobunu hızlandıracaktır. Giriş seviyesi olarak şahsen Kingston V300'ü öneriyorum zaten. İleri seviye işlemleri yapmayacağınız için üst seviye SSD'ler sadece boşa masraftan ileri gitmeyecek sizin için. O yüzden üst seviye SSD yerine Kingston V300 sizin için ideal bir seçenek.

Haydi kolay gele !