Jump to content

Taşınabilir Hddden Boot Etmek

mert.0698
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde 500 gb bir hdd var. Hddnin içinde oyun-film-müzik-program yani kişisel dosyalarım var. Ek olarak formatları Acronis True İmage ile atıyorum ve bu program ile aldığım yedek sistemler var (.tib) Ben bu hdd nin içine Acronis True İmage + Boot yöntemiyle açılan herhangi bir disk bölme aracı olmasını istiyorum. Ama içindeki belgelerim aynen kalacak. Boot ekranından örneğin açılışta bana soracak

Acronis True İmage

Disk Klonlama Aracı

Asıl sorunum yani bunu sormamdaki neden Acronis True İmage ile diskleri bölümleyemiyorum. Aslında bölümleniyor fakat örneğin;

120 gb hdd nin 40 gb lık kısmında önemli bilgi varsa komple disk bölümlerini silip sonra bölümlüyor. BEn ise 120 gb lık hdd nin bu 40 gb lık bölümüne dokunmadan bölümleme yapıp Acronis True İmage ile yedeğini aldığım sistemleri yüklemek istiyorum. İlgilenen herkese teşekkür ederim şimdiden umarım derdimi anlatabilmişimdir. Biraz karışık oldu ama :)

biiraz inceledim tnctr.com sitemizde şöyle bir açıklama buldum.

YÜKLEME İŞLEMİ [YAZILI ANLATIM]
1. Program dosyası ve Win7/Win8 Kurulum dosyalarını direkt D: veya E: diskinize çıkarın.
2. Programı çalıştırıp, "NT6 HDD Yükleyici Mod 2" seçeğini seçin.
3. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp kurulumu gerçekleştirin.

Ancak benim yapmak istediğim hdd den fotmat değil format cdsi ile diski biçimlendirip kendi yedeklediğim sistemi kurmak.

Peki ilginiz için teşekkür ederim. Belli bi yere kadar mantığını anladım şöyle bi soru sormak istiyorum ben bu nt6 ile aynı hdd içine acronis true image + win xp + win 7 +win 8 kurabilir miyim? Eğer bunu başarabilirsem çok çok iyi olacak. Ama dediğim gibi boot ederek açılan bi disk bölme aracı olsa süper olurdu.

Birleştirilmiş aio dediğiniz forumdaki arkadaşların hazırladığı format cdlerinin içinde bulunan yardımcı programlar ile bereber diye biliyorum o şekilde benimde aklıma geldi ama istediğim gibi bir aio bulamayacağımı düşünüyorum bu şekilde olmazsa kendim aio yapmak zorunda kalacağım.

Şuan elimde 16gb flash bellek var ve xp'leri bununla format atıyorum

pre_1383761071__111111.jpg

Xp sysrep yapıb acronis ile imajı aldım format gerektiğinde 30 dk tüm işlemler bitiyor

Öncelikle elindeki hhd ntfs formatında olursa sistem daha hızlı okuyor

Biçimlendirme yapmak istemiyorsan

Hdd'yi usb boot edecek şekilde ayarlamamız lazım

http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

http://www.hiren.info/download/dos-files/grub4dos.zip

Yukardaki adresten grub4dos.zip dosyasını indirelim ve resimdeki işlemleri yapalım

2. resimdeki gibi mbr yapıyoruz

Sonrasında xboot ile isoları hdd'den boot edecek şekilde ayarlıyabilirsin

https://sites.google.com/site/shamurxboot/

hdd boot etme işlemini hallettikten sonra size tekrar dönüş yapacağım fakat dediğim gibi benim asıl ihtiyacım olan disk bölümleme + true image çünkü win 7 format cdsi ile bölümlediğimde attığı 100 mb lık önyükleme alanında xp acronis ile açınca sistem açılmıyor 2. bir husuta format sırasında disk bölüm kısmına gelene kadar zaman geçiyor aksine elimde 1 tane iso bulunsa içinde true image + disk bölme aracı disk bölüm ve biçimlendirme işlemlerini 3 dk içinde halledebilirim. ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Aynı skıntıyı bende yaşadım o yüzden acronis dik director çok işime yaradı

7 yüklü makinaya kuracağım zaman 100mb'lık alanı silip C'yi silip yeniden birleştirip tek bölüm yapıb sonrasında true imaja geçiyorum

Bazen xp yüklü makinaya 7 kurmak istiyor onda sysprep yaptığım 7'yi kullanıyorum

7'de 100 mb'lık alan çok sıkıntı çıkarıyordu bende 100mb'lık alanı silip formatlayıp ardındanda sysprep yapıb elimde

güncel sade programlı 7 hazır şekilde bulunuyor

http://www.tnctr.com/topic/203083-win7-kurulumunda-100-mb-lik-alany-silmek/

paylaştığınız 100mb lık alan silme kısmını daha önceden biliyordum ancak bu (acronis disk director ile true image) boot şeklinde hdd içine koyabilme şansım nedir?

Yüksek. Acroniste securyzone var. Pc açılışına klavye kısayolu koyuyor ve sen pc açılışında o kısayol ile direk recoveryye giriyorsun. Yani gömülü bir recovery olmuş oluyor. Sen ne istediğini çok karışık anlatıyorsun bilader :D

Arkadaş ölümden başka herşeyin çaresi var

:-)))))))

Öncelikle dediğim gibi grub4dos

Sonra xboot'a acronis isoları sürükleyip bırakacaksın ordanda usb hdd'ni seçip içine atacaksın

Xp ve 7 isoları için en iyi önerbilceğim Win Setup_1_0_beta8

Not isoları açarak hdd'ye kaydeter

https://docs.google.com/file/d/0B-SA7qk07kNdZF92Nm43RVFiTzQ/edit?usp=sharing&pli=1

Yedekler gelince ana dizinde 1 klasör oluştur .tib uzantıları oraya at.

Arkadaş ölümden başka herşeyin çaresi var

:-)))))))

Öncelikle dediğim gibi grub4dos

Sonra xboot'a acronis isoları sürükleyip bırakacaksın ordanda usb hdd'ni seçip içine atacaksın

Xp ve 7 isoları için en iyi önerbilceğim Win Setup_1_0_beta8

Not isoları açarak hdd'ye kaydeter

https://docs.google.com/file/d/0B-SA7qk07kNdZF92Nm43RVFiTzQ/edit?usp=sharing&pli=1

Yedekler gelince ana dizinde 1 klasör oluştur .tib uzantıları oraya at.

aynen katılıyorum.çaresi multiboot grub4dos.şu an bilgisayarda 2 hdd var depo olarak kullandığıma boşken grub4dos kurdum ve kullanıyorum.

nt0q.png