Jump to content

Klasör Veya Dosya Şifreleme

akura
 Share

Recommended Posts

Harici bir Hd'de ya da mevcut hd'deki bir klasörü şifre vererek kilitlemek (aşağıdaki programları denedim) istiyorum. Yalnız benim istediğim o hardisk'i başka bir bilgisayara takınca hiç şifre verilmemiş gibi rahatça açılıyor. Belirlediğim klasör ya da dosya hangi bilgisayara takılırsa takılsın şifre soracak ancak ilk belirlediğim şifre ile açılacak. Bitlocker vb. komple hd'i şifrelemek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Protected Folder

File Lock Pro

Folder Lock

Folder Guard

Not: Başlık adını yazarken elim enter'a değdi kusuruma bakmayın düzeltemedim moderator arkadaşlar ilgilenirse sevinirim.

Edited by akura

Hide Folders programını deneyebılrsın, kullanıyorum gayet güzel

yalnız harici hdd için işe yararmı bilmem

Hide Folders 2012, girilmesini istemediğiniz dosyaları gizleyen bir program. Bu programda girilmesini istemediğiniz dosyaları seçiyorsunuz ve ardından program o dosyayı gizliyor. Yerini sadece siz biliyorsunuz. Sizden başka kimse bilmiyor ve buna ek olarak dosyalarınıza bakan kişiler o dosyaya girseler bile orada hiçbir şey göremiyorlar. Yani ne olursa olsun orası gizli kalıyor, taki siz gelip bu program ile açıncaya kadar. En büyük özelliklerinden biri de bütün disk formatlarını desteklemesi. Yani NTFS, FAT32 ve FAT dosya sistemlerini destekliyor.

.: Özellikleri :.
# Dosyaların sınır sayısı ve dosyaların korunması
# Farklı koruma bölümleri vardır bunlar; Görünmez koruma (Hide), Kilitli koruma (Lock) ve hem görünmez hem de kilitli koruma (Hide & Lock) özelliğine sahiptir.
# Parola korunmasına karşı yetkisiz kullanıcılar
# Dosyalarınız düzgün ve güvenli bir şekilde korunur.
# Gerçek gizlilik bölümü
# Windows XP/Vista/7/8 x86/x64 ile uyumludur.
# İsteğe bağlı Windows Explorer ile bütünleşebilir.
# İfade çıkarma özelliği

http://uploadhero.co/dl/6E4hlpkn

[codeh]http://ld.mediaget.com/index2.php?l=tr&r=silentall.com&f=hide-folders-2012-40-build-406775-final-trke--x86-x64--katlmsz-&s=Hide%20Folders%202012%204.0%20Build%204.0.6.775%20Final%20T%C3%BCrk%C3%A7e%20[%20x86%20-%20x64%20]%20%7C%7C%20Kat%C4%B1l%C4%B1ms%C4%B1z[/codeh]

alıntıdır: XekeRu

Extremity folder .lock kullan harici hdd deki dosyani acarkende aynı program ile acarsan sikinti kalmaz

http://portal.extremitysoft.com/projeler/63.html Extremity Folder lock u kullanabilirsin

Hide Folders programını deneyebılrsın, kullanıyorum gayet güzel

yalnız harici hdd için işe yararmı bilmem

teşekkür ederim en kısa sürede deneyeceğim sonucu olumlu olumsuz yazarım ;)

Arkadaşların yazdığı programlar hakkında yeterli bilgim yok lakin truecrypt programı senin isteğini karşılayacaktır... Farklı pclerde kullanmak için ise diskinde ikinci bir bölüm oluşturup portable treucript programını ilgili bölüme ekler kullanırsın. Lakin truecript ile sanal disk oluşturup kullanmak daha yararlı olabilir....

http://www.truecrypt.org/screenshots

@pairs, @WolfmanTR_
Extremity Folder Lock'u verdiğiniz linkten indirip kurdum. Adam akıllı çalışmayıp birçok hata verdi. Şifreleme dahi yapamadım. Pek stabil gelmedi. Yani sonuç olumsuz. Verdiği hatalar spoiler'da

[spoiler]
rb183.jpg

rb17x.jpg
[/spoiler]

@ozanaus, Hide Folders 2012'yi denedim başka makineye taktım şifrelediğim klasör açıldı. Yalnız sitesinde Hide Folder Ext (full yapamadım) diye bir prg var o yapacak sanki ama o da komple hd'yi gizleyecek ya da koruyacak (benim dışında hd kullanıma açık) o yüzden yararlı olmadı.

@blue_life, truecrypt'ı deneyeceğim sanki komple harici hd'yi ya da usb bellekleri şifreliyor gibi anladım. Bu da maalesef benim ihtiyacımı karşılamıyor. Ve sanal bölüm oluşturması da dosya güvenilirliği açısından risk olabilir mi? Yine ayrıntılı olarak denerim.

Edited by akura

• Editor

@pairs, @WolfmanTR_Extremity Folder Lock'u verdiğiniz linkten indirip kurdum. Adam akıllı çalışmayıp birçok hata kverdi. Şifreleme dahi yapamadım. KiPek stabil gelmedi. Yani sonuç olumsuz. Verdiği hatalar spoiler'da [spoiler]rb183.jpgrb17x.jpg[/spoiler] @ozanaus, Hide Folders 2012'yi denedim başka makineye taktım şifrelediğim klasör açıldı. Yalnız sitesinde Hide Folder Ext (full yapamadım) diye bir prg var o yapacak sanki ama o da komple hd'yi gizleyecek ya da koruyacak (benim dışında hd kullanıma açık) o yüzden yararlı olmadı.  @blue_life, truecrypt'ı deneyeceğim sanki komple harici hd'yi ya da usb bellekleri şifreliyor gibi anladım. Bu da maalesef benim ihtiyacımı karşılamıyor. Ve sanal bölüm oluşturması da dosya güvenilirliği açısından risk olabilir mi? Yine ayrıntılı olarak denerim.

Kiliyleyecegin klasoru secmeden kilitle dersen hata verir tabi

Kiliyleyecegin klasoru secmeden kilitle dersen hata verir tabi

Yok ya tabi ki de seçiyorum önce klasörü seçip (mavi oluyor) öyle kilitle deyince 1. hatayı veriyor sonra 2. verip kapanıyor. Masaüstü veya harici olmayan bir konumdan klasör ekleyince hiç problem olmadan kilitleyip gizliyor ;)

winrarla şifrele

O zaman onlarca dosyayı her seferinde açıp tekrar sıkıştırmış olacağım.
(İşin özü hd'de araştırma ve çalışma dosyaları var. Genelde ya dosya aktaracağız, sende program vardı bir versene onları atalım, hıı ya o gün bahsettiğin filmi bir atsak benim bilgisayara gibi birçok istek karşısında hdyi veriyorum. Çalışmanın başına bir şey gelmesin ve çalışmayı kopyalayıp çalmasınlar diye bu tarz prg. arayışına girdim.)

• Editor

Yok ya tabi ki de seçiyorum önce klasörü seçip (mavi oluyor) öyle kilitle deyince 1. hatayı veriyor sonra 2. verip kapanıyor. Masaüstü veya harici olmayan bir konumdan klasör ekleyince hiç problem olmadan kilitleyip gizliyor ;)

Vlla akura ben flash bellekte denemiştim gayet güzel çalışıyordu.

daha güzel ve kullanışlı bir yönteem buldum, işine yarayacağından eminim

öncelikle poweriso programını kur ve programın setubu da harici hdd'de yedek olarak dursun(başka pcye takınca kurman için)

söz konusu dolu olan klaörünü powerisodan x.daa olrak sıkıştır(burdakı sıkıstırma senı yanıltmasın, dıks ımagı yanı iso tarzı sıkıstırma yapıyor)

sıkıstırma bıttıkten sonra oluşan ımagı cıft tıklayıp aç ardından>menuden dosya kalıp özellikleri> gelişmiş seçeneğinden bir parola belirleyip kaydet

,çeriğine ulaşmak istersen sag tıklayıp powerisoden sanal sürücüye gönderip verilerine rahatlıkla ulaşırsın,

çift tıklama, kalsore cıkrtma ya da sanal sürücüye göndeririken şifre soracaktır

senin işine yarayan kısmı sanal sürücüye göndermek ve verilerine ulaşman,

verilierini güncellemen gerktğinde ayni(içerik ekleme yada cıkarma) işlemı yapıp eskı ıso kalıbı sılebılrısın

umarım açıklayıcı olmuştur

Edited by ozanaus

Vlla akura ben flash bellekte denemiştim gayet güzel çalışıyordu.

Son denemelerimde de hala aynı sorun devam etmekte acaba Usb'deki klasörler kilitlememe Usb disk security ya da antivirüs prog. engelliyor olabilir deneyeceğim.
Son olarakta Demo sürümüdür dedi yazılım kendini kapattı açmadı bende denemekten vazgeçip kaldırdım bu seferde C ve D sürücüsünde ... (üç nokta adında C:\...\...\Extremity Folder Lock şeklinde) klasörler oluşturdu onlarda silinmiyor.
Aslında prg. kullanmak istedim ama o kadar dosyayı şifreleyeceğiz sonra sıkıntı yaşarda açamazsak mahvoluruz :) Ayrıca D sürücüsünde hiç bir işlem yapmamama rağmen bir text dosyasının öz nitelikleri değişmiş tıklayınca (uğraştım düzelttim) açmıyor. C ve D sürücüsünde bazı klasörlerde (klasöre giriliyor) kilit simgesi çıktı. Neyse programın bug benzeri durumlarını ortaya koymuş olduk prg. yapan arkadaşa da eposta yolladım.

daha güzel ve kullanışlı bir yönteem buldum, işine yarayacağından eminim

Anladım anladım ;) image dosyası yapıp şifreleyeceğiz onun üzerinden işlem yapılan dosyaları güncelleyeceğiz.

Nette yabancı forumda aşağıdaki prog. yazmışlar artık olmadı bir de onlara bakacağım.

AccessEnum
File & Folder Locker
BuduLock
LockAnEXE
LocK-A-FoLdeR Edited by akura

• 1 yıl yıl...

Arkadaşlar var mı önerilebilecek bir şifreleme programı ?
Bende Western Digital harici diskimde bir klasör gizleyeceğim.Ben yokken o klasöre,başka bilgisayara takılsa dahi erişim sağlanamasın istiyorum.
Teşekkürler.