Jump to content

Windows 8'mi, Windows 7'mi? (Metro Kullanımı..)

temmuz
 Share

Recommended Posts

ekranalntsns.jpg

Ender Duman

Microsoft yeni Metro arabiriminin büyük oranda kabul gördüğünü iddia ede dursun, araştırmalar kullanıcıların çoğunun Windows 8'i sanki Windows 7'ymiş gibi kullandığını gösteriyor.

PC yönetim çözümleri sunan Soluto firmasının, 10.848 Windows 8 PC üzerinde ortalama 27,4 gün boyunca yürüttüğü araştırma, kullanıcıların yüzde 61'inin günde sadece bir kez Metro üzerinden bir uygulama başlattığını gösteriyor. Bu oran diz üstü bilgisayar kullanıcıları arasındaysa yüzde 60. Dokunmatik ekranlı diz üstü bilgisayar kullanıcıları arasında arabirimi "günde bir kereden az" kullananların oranı yüzde 58. Bu oran tablet kullanıcıları arasında yüzde 44.

Tablet kullanıcıları günde ortalama 2,71 kez, PC kullanıcılarıysa ortalama 2,22 kez Metro arabirimi kullanarak bir uygulama başlatıyor. Yani masaüstü bilgisayar sahipleri mecbur kalmadıkça arabirimi hiç kullanmıyor.

Araştırma sonuçları Microsoft'un yeni arabirimin reklamı için harcadığı milyonlarca doların hiçbir işe yaramadığını gösteriyor. Bu gelişme, yakında yayınlanması beklenen Windows 8.1 güncellemesiyle ilgili beklentiyi arttırmış durumda. Microsoft'un güncellemeyle, arabirim konusunda şikayetlere yanıt vermesini bekliyoruz.

CHIP Online - 24/05/2013 14:00

Metro arayüz kullanımı demekten kastınız programın metro arayüzünde çalışması ise ben sadece pdf okuyucuyu kullanıyordum o da yüksek boyutlu pdf yazmak için uygun değildi onun yerine foxit reader kullanıyorum ve resimde gördüğünüz programların neredeyse hepsi normal masaüstü programı olarak çalışıyor.

Ama başlat menüsünden daha kullanışlı diyebilirim. Çokta hoşuma gidiyor

Kişsel bir hayal olarak: normalde metro arayüzde çalışan programları kullanarak ekranı ikiye bölebiliyoruz ama ben isterdim ki ekran en az 4 en fazla monitörün çözünürlüğü ile orantılı olarak  12 parçaya boyutlandırılabilir şekilde ayrılabilseydi iyi olurdu.

pre_1369512729__metro_arayz.jpg

Sınırları zorlamazlarsa ilerleyemezler 

40 inç monitör kullanmayı düşünüyorum :D

12 parça mı?  :| 

[media]http://www.youtube.com/watch?v=QRlryY5mJoY[/media]

Yakında çıkacak olan Windows 8.1'de ekranı 4 parçaya ayırma özelliği gelecek.