Jump to content

Harici Disk Sorunu

abdullah29
 Share

Recommended Posts

Harici diskten bilgisayara birşey kopyalamaya çalıştığım zaman hız sıfıra iniyor ve hiç kopyalamıyor. Nasıl düzeltebilirim?

Seagate 500 Gb 2,5' harddisk

başka bilgisayarda kopyalama yapıyor ancak benim bilgisayarımda yapmıyor. Harddisk kutularınıda değiştirdim yine olmadı. Diğer harddisklerim normal çalışıyor.

ekranalntsoy.jpg

Edited by abdullah29

Konuyu birz daha acarsaniz sizin icin daha ii olur. Mesela harici diskin ismi cismi veya baska bi yerde denedinizmi gibi seyler iste :-) 

Seagate 500 Gb 2,5' harddisk

başka bilgisayarda kopyalama yapıyor ancak benim bilgisayarımda yapmıyor. Harddisk kutularınıda değiştirdim yine olmadı. Diğer harddisklerim normal çalışıyor.

Sorunun çözümü için şu adımları uygulamalısın,

• Kaynak HDD'nin okuma ve hedef HDD'nin yazma miktarını test et, bunu yapabilmek için Yönetici olarak komut istemini çalıştır,
    Disk okuma testi için;
    Winsat disk -read -ran -ransize 4096 -drive X (kaynak HDD sürücü harfi)

Disk yazma testi için;
    Winsat disk -write -ran -ransize 4096 -drive X (hedef HDD sürücü harfi)

Bu test disklerin rastgele okuma ve rastgele yazma değerlerini verecektir, okuma için 0,70-1.10 MB/sn, yazma için 7.5-10 MB/sn ortalama değerlerdir. Bu değerlerin altındaki HDD'lerde ya disk bölümleme ile ilgili bir sorun, yada mekanik bir problemden kaynaklı bir sorundan dolayı HDD olması gerektiğinden daha yavaş işlem yapıyor demektir. Kısaca sorun HDD'dedir.

• Windows güç seçeneklerinden USB için güç denetim ayarlarını yapılandır, bunu yapabilmek için, Denetim Masası ->Tüm Denetim Masası Öğeleri->Güç Seçenekleri->Plan Ayarlarını Düzenle yolunu takip et, açılan ekranda Gelişmiş güç ayarlarını değiştir linkine tıkla, açılan pencerede USB ayarları->USB seçmeli askıya alma ayarı'nı Devre Dışı olarak ayarla.

• Başlat çalıştır'a Devmgmt.msc yaz ve enter'e bas, açılan aygıt yöneticisinden Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri 'ni çift tıklayarak genişlet ve USB kök HUB'lardan birine sağ tıkla, açılan pencerede Güç yönetimi sekmesi altındaki Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın yanındaki check işaretini kaldır.

Şimdilik aklıma gelen çözümler bunlar, aklıma yeni çözümler gelir ise tekrar yazarım.

Haydi kolay gele !