Jump to content

Airties 5050 Modemdeki Yeniden Başlama Sorunu!

blue_life
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Kullanmakta olduğum Airties 5050 ADSL2+ 4 Portlu Modem iki gündür sabahleyin ilk açıldığında 15-20 dakika devamlı yeniden başlıyor. Saniye iki kez tüm ışıklar (adsl ve internet ışığı hariç) yanıp sönmekte! Modemin garantisi devam ediyordur lakin garanti ile uğraşmak istemiyorum. Bu sorun acaba neden kaynaklanabilir. Konu hakkında bilgili arkadaşlar beni aydınlatabilir mi? Teşekkürler....

Bu arada modemin firmware versiyonu günceldir.

Ürünün anasayfası
http://www.airties.com/product-details.asp?pn=Air%205050&ci=2&dil=tr

Modemin resmi;
https://www.kapisiliyor.com/urunlerresim/kucuk/21576_1.jpg

Modum önce adaptörünü kontrol et.;

Modemin tüm bağlantılarını kes (ethernetde dahil) tekrar dene ve ledlerinin durumunu kontrol et.

Eğer aynı şekilde devam ediyorsa adaptörü değiş. Tavsiyem smps türü bir adaptör kullan (Trafo tipi olmasın) Çunku smps çıkış voltajını devamlı kontrol ederek girişdeki frekansı ayarlar yani geri besleme sağlar boylelikle çıkış voltajı devamlı sabit kalır.

Eğer adaptorundede bir sorun cıkmaz ise servise göndermeni tavsiye ederim.(Zaten yapacak başka bir şeyin kalmıyor.)

Sanmıyorum ama reset tuşunuda son çare olarak kullan başka birşey gelmiyor aklıma.

Aslında modemin içini açıp içindeki diyod ve kondansatorleri kontrol et diyeceğim ama garanti varsa hiç uğraşma. (Zaten içinde bir chip,doğrultma devresi,wifi devresinden başka birşey yok)

Modem ilgili arızayı yaptıktan sonra (15-20 dakika) gün içinde sorunsuz nete bağlanıyor. Şuanda sorunsuz çalışmakta. Kapatıp tekrar açsamda sorun yok.
Sadece sabahları ilk açtığımda nedense bu sorunu yapıyor. İki gündür ilgili sorunu yaşamaktayım.
Sadece adaptörü bağladığımda (dün denemiştim) aynı hatayı veriyordu. Modem düzgün başladığında resetleme de yapmıştım. Değişen bir şey olmamıştı.

Heralde söylediğin üzere içindeki bir kondansatörde sorun oluştu. :(

Kondansatör değeri yitirdiyse yani uf değeri değiştiyse haliyle ayağa kalkması zor olur. Ama bu besleme devreleri için geçerlidir. Yani ya adaptörünün kondansatöründe sorun var ki, avometre ile çıkış voltajını ölçmek gerekir, ya da modem içerisindeki adaptör girişinin olduğu yerde. Bir de modem içerisinde sıfır ohm' luk bir direnç vardır. Devre üzerinde ölçsen de sağlam gösterir. Onu kısadevre etmek gerekir.

@blue_life

Üstadım Airties modemler kendi yazılımlarını otomatik değiştiriyorlar. Daha önce benim airties' da da aynı şey olduğu için biliyorum. Modeminin yazılımı değiştiği için böyle bir durumla da karşı karşıya kalmış olabilirsin. Eski firmware yedeğin varsa onu yüklemeni yada netten bulup eski firmware yüklemeni tavsiye ederim. Bir de, aynı voltaj çıkışına sahip başka bir adaptör kullanarak deneme yapmanda fayda var.

Modemin içinde bozulabilecek filtreleme kondansatorudur. Oda taş çatlasa 1000mikrofarad kadardır asıl filtreleme kondansatoru adaptorun içindedir.

Adaptorden emin olman için pc guc kaynagında sarı +12 siyah 0v vardır. Pc guc kayangından 12 v alıp modemi çalıştır en saglam teknikdir. 

• 4 hafta sonra ...

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Modemle yaşadığım sorun çözülmüştü. Yanıt vermeyi unutmuşum :(
Aynı sorunu yaşayabilecekler için kısa bilgilendirme yapmak istiyorum...
[hr]
Bu mesajı yazdıktan sonra modemle bir süre idare etmeye çalıştım. Lakin yeniden başlama (resetleme) zamanı her geçen gün arttı.
Bunun üzerine airties teknik servisini aradım ve durumu izah ettim. Modemde teknik sorun olduğunu söylediler ve arıza kaydı açıp, arıza takip numarası verdiler. Bu arda airties firması garanti için fatura vs. sormuyor. Modemin arkasında bulunan seri numarasından garantili olup olmadığını bulabiliyorlar.
Modemi anlaşmalı oldukları korgo firmasıyla göndermemi istediler.

Kısaca anlaşmalı oldukları kargo firmasını modemi evden ücretsiz ve aldı teknik servise teslim etti. Sonra modemim onarılıp aynı kargo firması tarafından ücretsiz olarak bana teslim edildi.

Modemin yanında daha yüksek voltajlı adaptör göndermişler. Kısaca sorun büyük ihtimal adaptördeymiş...