Jump to content

Donanım Tavsiye

batikann
 Share

Recommended Posts

S.a arkadaşlar bir sistem topluyorum bazı parcaları aldım ama işlemcide tereddütlüyüm bu konuda yardım edebilirmisiniz?.

kasa : COOLER MASTER HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W MIDT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

ekran kartı:POWERCOLOR HD7870 EDITION GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11.1 EKRAN KARTI

ssd :INTEL 120GB 330 SERISI SATA 3.0 SSD (500MB OKUMA / 450MB YAZMA)

işlemci , anakart ve ram lerde takılı kaldım amd fx 8350 ve intel CORE I5 3570K arasında kaldım en fazla 1000 veya 1100 tl nakitle vatan bilgisayarın kampanyasından faydalanarak alıcam .

ekran kartı PCIE 3 özellikli işlemcide amd de PCIE 3 özelliği yok, işlemci, anakart,ram ve  sogutma sistemınde kararsızım hangisi ve hangi parcaların daha verimli olacagı konusunda kararsız ve bilgisizim yardım ederseniz sevinirim.

Selam ve dua ile saglıcakla kalınız...

INTEL CORE I7 3770 SOKET 1155 3,4GHZ 8MB CACHE 22NM İŞLEMCI (780 TL)

200 TL Fark İçin Degmez Bu İşlemciyi Al i5 Gec

ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 INTEL Z68 SOKET 1155 DDR3 2200MHZ(O.C.)HDMI&VGA ANAKART (444 TL)

CORSAIR 16GB(2X8GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL10 SOĞUTUCULU DUAL KIT RAM (214TL)

fiyatları şu anda fazla takip etmiyorum vatandan...fakat işlemci olarak i5 iyidir ram olarak kingston almanı tavsiye ederim anakart olarakda şu anlık bişi  öneremicem fakat msının anakartları iyidir... kartı alırken ram kapasitesine vs dikkat edersen ileride sana çok faydası olur...

haydi kolay gelsin!

Kullanacağın sistemde ne yapacağına göre anakart ve işlemci seçmelisin. Genelde oyun ve internet gibi uygulamalar için AMD tercih edilmeli. Nedeni ise, hem fiyatının uygun oluşu, hem AM3+ bir anakart ile ileride işlemci terfisi yapılabilmesi. Ancak Photoshop, 3ds Max, Corel Draw gibi uygulamalar  veya video encode işlemi yapılacak bir bilgisayar kesinlikle Intel olmalı. Tabi Intel'in pahalı oluşu, soket yapısının işlemci terfisi için pekde elverişli olmayışı, Intel seçimi yapacak kişileri sıkıntıya soktuğuda bir gerçek. 
Core i5 3570K işlemci High End sınıfı işlemci olarak lanse edilse bile orta seviye olarak incelenmesi gereken bir işlemci. AMD 8350 işlemci ise 8 çekirdekli oluşu ve AMD'nin yeni nesil işlemci ailesine dahil olan ve biraz daha performans bakımından i5 3570K'ya göre daha iyi bir işlemci. Ancak performans karşılaştırması yapılır ise Intel Core i7 3770T işlemci ile yaklaşık aynı seviyede bir işlemci. 

Bana soracak olur isen, öncelikle bilgisayarı ne amaç ile kullanacağına iyice karar vererek işlemci ve anakart seçimi yapmalısın. Bu karar sana ortalama olarak 300 TL civarı bir kar / zarar olarak dönecek çünkü. Sırf iyi olsun diye Intel alma devri malesef bitti. Intel her ne kadar çok iyi işlemciler üretse dahi, standart kullanım için alınacak bir işlemci değildir. Örneğin Core i7 3770 işlemci alıp sadece oyun ve internete girmek bence işlemciye verilen paradan ötürü para israfından öteye gidemez.

AMD FX 8350 240$ civarı bir işlemci, ancak muadili olan Core i7 3770 ise 370$. Aradaki 130 $ bilgisayarı ne amaçlı olarak kullanacağın için biçilen değer ! İki işlemci arasında seçim yapmak sana kalmış artık.

Anakart olarak önerebileceğim

AMD FX 8350 için;

Gigabyte 990FXA-UD3

Core i7 3770 veya Core i5 3570K için;

Gigabyte GA-Z77N-WIFI

veya 

Asus P8H77-V

RAM olarak;

GSKILL 8GB (2X4GB) SNIPER DDR3 1600MHZ CL9

veya 

GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ CL9 1.5V

Ekstra olarak işlemci soğutucusu alacak isen biraz bekle, bir miktar daha para biriktir  ve kapalı devre su soğutma al. Hem performans hemde sessizlik bakımından hava soğutma sistemlerine nazaran çok daha iyi performansa sahipler.

Benden şimdilik bu kadar, daha fazla bilgi ister isen dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

Haydi kolay gele !

Bilgisayarı oyun için topluyorum ve overlock yapmak istiyorum, i5 te pcie 3.0 baglantı destegi var amd fx 8350 de yok bunun dezavantajı ne kadar olur ve anakart pcie 3.0 baglantılı olmalı önemlisi hdm baglantısının olması daha avantajlı    diye düşünüyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim..