Jump to content

Windows8 Açılışta Donma

kayseri204
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar windows8 açılışında bios ekranı gelmeden donuyor.Öyle 5-7 dk bekledikten normal açılıyor.E[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]kran kartının win8 driveri nı kurdum.Kasayı temizledim,ramleri söktüm yeniden taktım.Yedekte duran ekran kartımı taktım.Sonra format attım win7 ye döndüm.Ama yine aynı hata.Şİmdi sorun ya ramde,ya anakarta,ya işlemcide.Ekran kartı saglam.[/font][/color]

SORUNUN ÇÖZÜMÜ NE ACABA :D

Anakart olabilir, RAM olabilir, HDD olabilir, Güney köprüsü olabilir, BIOS sorunu olabilir, olabilir de olabilir. Bu tip donanımsal hatalar için sorun yaratacak bir çok etmen olabilir. İşe sorun eleme yöntemi ile başla. Yapacaklarını sıralamak gerekir ise;

[table][tr]
[td][b]Sorun tanımlama Yöntemi[/b][td2][b]Yöntem ne işe yarar[/b][td][b]Çözüm Yöntemi[/b][/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]PE işletim sistemi ile PC'yi çalıştırmayı denenir.[td2]Eğer PE işletim sistemi ile PC sıkıntısız açılıyor ise sorun HDD üzerinde olduğu tanımlanır[td]HDD S.M.A.R.T verileri kontrol edilir, eğer S.M.A.R.T verilerinde sorun yok ise HDD yüzeyi gerekli görüldüğü taktirde Low Level Format ve Partition işlemleri yeniden yapılır[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]Anakart yüzeyi üzerinde çatlak, çizik, şişmiş kondansatör vs taraması yapılır[td2]Anakartın yüzeysel sağlamlığı kontrol edilerek kullandığımız anakartın miyadını doldurup doldurmadığı kontrol edilir.[td]Şişmiş kondansatör bulunması halinde kondansatör üzerindeki numaralar okunarak gerekli kondansatör değişiklikleri yapılabilir. Eğer kırık, çatlak veya çizik mevcut ise yapacak birşey yok, anakartımızı değiştirmemiz gerekir.[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]BIOS pili ve BIOS sürümü kontrol edilir.[td2]BIOS pilinin düzgün çalışmadığı takdirde bazı başlatma sorunları meydana gelebilir. BIOS yazılımı da başlatma sorunları için önemlidir. Yanlış sürüm yüklenmesi, hatalı sürüm veya bazı güncel BIOS sürümleri nadir de olsa sıkıntılar yaşatmakta.[td]BIOS pili değiştirilir, BIOS güncelliği kontrol edilir. BIOS yazılımı güncel değil ise güncellenir. Bazı durumlarda bir önceki BIOS sürümüne dönmekte sorunları çözüme ulaştırabilmekte olduğu unutulmamalıdır.[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]Sistem üzerindeki RAM'ler kontrol edilir.[td2]Sistem üzerindeki RAM'lerin doğru çalıştığı ve bağlantı noktalarının sorunsuz olduğu teyit edilmesi gerekir.[td]Sistemimizde birden fazla RAM bulunuyor ise RAM'ler tek tek denenir. sıkıntı yaşatan RAM'ler sistemden uzaklaştırılarak sistemin doğru çalışması sağlanır. Ayrıca Windows'a ait MemTest programı ile RAM'lerin yapısal olarak düzgün çalılştığı kontrol edilir.[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]Sistem üzerindeki güç ve bağlantı kabloları kontrol edilir[td2]Fark etmesek bile bazen sistem bileşenlerine ait bağlantı kabloları sıkıntılar yaşatabilir. Eskimiş veya ezilmiş kablolar sıkıntılar yaşatabilir[td]Tek tek görsel olarak tüm güç ve bağlantı kabloları denetlenir. Eğer sıkıntılı kablo bağlantıları değiştirilir[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]BIOS üzerindeki yapılandırmalar kontrol edilir.[td2]BIOS üzerindeki Delay for HDD, ,SATA/IDE Controller modları, SCSI ve AHCI mdoları gibi ayarlar başlangıç esnasında gecikmelere neden olabilir. [td]Sisteminiz için gereken yapılandırmayı en uygun şekilde yapıldığını teyit edilmesi gerekir, eğer gerekli yapılandırmayı bilmiyor isek Load Optimized Defaults seçeneği ile gereken ayarların sistem tarafından yapılandırılmasını sağlayabiliriz.[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]HDD üzerindeki Jumper ayarları kontrol edilir.[td2]IDE diskler üzerindeki jumper yapılandırmaları HDD'lerin cevap vermesini geciktirebilir. [td]HDD üzerindeki jumper ayarları sisteminiz için gereken şekilde yapılandırın. Aynı IDE kablosu üzerindeki HDD ve CD/DVD bağlantılarının 1- HDD Master ve 2- CD/DVD eğer var ise 2.HDD slave olarak yapılandırın.[/td][/td2][/td][/tr]
[tr][td]Sisteminiz için gerekli sürücüleri kurulu Windows versiyonu için doğru olduğunu kontrol edin[td2]Windows'unuzun sistem bileşenlerini tam ve sorunsuz şekilde kullanabilmesi için gereken yazılımları kurulması gerekir. Öncelikle chipset ve yonga sürücüleri dahil tüm sürücü ve yazılımların doğruluğunu teyit edilmesi gerekir. [td]Windows kurulumundan sonra öncelikle chipset ve yonga seti yüklenmeli, daha sonra sistemimiz için gerekli sürücüler yüklenmeli. Ayrıca kullandığımız sürücülerin doğru Windows sürümüne ait olduğundan emin olun. Eski Windows sürümüne ait olan sürücüler her ne kadar yeni Windows sürümleri için kullanılabilsede, bileşenin eksiksiz ve sorunsuz çalışmamasına neden olabilir.[/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]HDD Partition bölümlemesi kontrol edilir.[td2]Fark etmesek bile bazen partition bölümlemeleri HDD veri okuma aksaklıklarına yol açabilir. [td]Paragon Partition Master ile disk bölümlemeleri kontrol edilebilir ayrıca Paragon Alignment Tool ile bölümlemelerin disk üzerinedeki sektör bütünlüğü sağlanılabilir. Bu yazılımlar ile disk üzerindeki okuma ve bölümleme sorunları düzeltilebilir.[/td][/td2][/td][/tr]
[/table]

Aklıma gelen şimdilik bu kadar, başka aklıma gelen kontrol seçenekleri olur ise onlarıda buradan yazarım.

Haydi kolay gele !

1)anakart üzerindeki çizik çatlak,şişme yok.
2)Bios pili saglam.Ama biosu güncellemedim.
3)Ramları çıkarıp tekrar taktım tozunu aldım.
3)GÜç kaploları saglam duruyor.
4)[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]HDD üzerindeki Jumper ayarları kontrol etmedim[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]5)Her donanımın son sürümünü yükledim.[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]6)[/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]HDD Partition bölümlemesi kontrol etmedim.[/font][/color]
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]7)[/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]PE işletim sistemi ile PC'yi çalıştırmayı yapmadım.[/font][/color]