Jump to content

Harddisk Takınca Bilgisayar Açılmıyor

TuTaMixx
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar, elimde 250 ve 160 gblık olmak üzere 2 hdd var. 2side sata.hdd nin birini pcye bağladığımda bilgisayarın fanları 2 sn dönüyor ve bilgisayar kapanıyor power led yanık kalıyor. 2sindede durum aynı teker teker denedim gene aynı ama çıkarınca bilgisayar normal sorunsuz açılıyor.arkadaşıma götürüp orda hddleri denedim 2sinide taktım sorunsuz çalışıyor hiçbir sıkıntı yok tekrar eve geldim gene denedim gene olmadı.40 gb lık 1 tane IDE hdd vardı onu taktım onda bi sorun vermeden çalıştı ve şuanda bu bilgisayardan yazıyorum.sizce sorun nedir neden 160 lıkla 250 liliği çalıştırmıyoda 40 lığı çalıştırıyor daha önceden normalce kullanabiliyodum şimdiyse olmuyor yardımlarınızı bekliyorum..

[quote name='sere' timestamp='1348674914' post='1243574']
JUMPER ayarı yapmalısın. Birincil olarak kullanacağına (işletim sistemi kurulacak olan) jumper kısmının soldan ikinciye, öbür hdd'ninkinide jumper kısmının soldan 3.'ye takman kafidir. [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img]
[/quote]
iyide zaten satalar jumper ayarı yok vede pcye görüntü zaten hiç gelmiyor fanlar en fazla bi 2 sn dönüp duruyor.

[quote name='sere' timestamp='1348675690' post='1243579']
satalarda da var jumper ayarı...
[/quote]

satalarda jumper ayarı olarak sadece hız düşürme ayarı var ve bendekinlerde zaten öyle bi sorunu olmadığı için jumper yok.

[quote name='2parmak' timestamp='1348677228' post='1243595']
sata kablolarını değiştirmeyi denesen (sadece bir fikir bazen işe yarıyor)
[/quote]
denedim hatta aynı kablolarla arkadaşta denedim orda çalışıyor hddler.

[quote name='sere' timestamp='1348682017' post='1243617']
ama 40'lık hdd'nin güç kablosu ayrı, satalarınkinin ayrı..
[/quote]

yalnız 160 lıkta hem sata güç girişi hemde normal idelerinki gibi güç girişi var 2 side olumsuz sonuç veriyor ve power supplyden direk sata güç kablosu gelmiyor ara kabloyla dönüştürüyorum ve o kabloyuda arkadaşta denedim problem yok.

ilk defa hem ide güç girişli hem sata güç girişli hdd duydum. Powersupply bulup denemelisin. Eğer yine aynısını yapıyorsa ki bu kez power suplyden olmadığını anlarız. Biliyorsun artık eski kasalar bile artık sata güç girişli sunuluyor. Senin tek yapacağın bu kardeş. Gidip power supply ile denemen.

BIOS üzerinde [IDE] yazan disk bölümünü[sata] olarak değiştir.Abartmıyorum 1 yıldır disk problemleri yaşadım.Ya açılmaz bilgisayar,yada diskin birini görmez,açılır donar...Sonunda sorunu böyle aştım"AHCI"modunuda açtım tabi.O kadar konu açtım herkez"jumper" dedi başka bişi demedi.Harbiden memlekette ince ayrıntılı iyi bilecek donanımcı fazla yok

@sere öneriler tabiki çok güzel.Ama bende ısrarla BIOS üzerinden IDE modunun SATA olarak değiştirilip denenmesinden yanayım.3 Tane HDD parçalayacaktım bu yüzden.Zamanında gittim 10'LU sata kablosu bile almıştım.Ama en sonunda dediğim şekilde üstesinden geldim 6 ayı aşkın diskler tıkır tıkır çalışıyor maşallah
Eğer bu dediğimde çözüm olmazsa söylediğin gibi power işlevselliğini yitirmiş demektir.Değiştirmeden önce eğer varsa tüm ekstra fanlar çıkartılmalı oda çözüm olmazsa power başka makınada denenmeli duruma göre anakart veya yeni güç kaynagı alınmalı

Edited by kacaksevgilim

[quote name='kacaksevgilim' timestamp='1348734122' post='1243791']
@sere öneriler tabiki çok güzel.Ama bende ısrarla BIOS üzerinden IDE modunun SATA olarak değiştirilip denenmesinden yanayım.3 Tane HDD parçalayacaktım bu yüzden.Zamanında gittim 10'LU sata kablosu bile almıştım.Ama en sonunda dediğim şekilde üstesinden geldim 6 ayı aşkın diskler tıkır tıkır çalışıyor maşallah
Eğer bu dediğimde çözüm olmazsa söylediğin gibi power işlevselliğini yitirmiş demektir.Değiştirmeden önce eğer varsa tüm ekstra fanlar çıkartılmalı oda çözüm olmazsa power başka makınada denenmeli duruma göre anakart veya yeni güç kaynagı alınmalı
[/quote]

evet dediğinde haklılık var ancak o ayarlar data kablosu bağlı olduğu sürece işleyen şeyler değilmi ben gücü verirken böyle oluyor data kablosunu takmıyorum bile.