Jump to content

Iso Defrag Sorunu

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar modifiye ile ilgisi kısmen olduğu için konuyu buraya açtım. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum. Sorunumu ve yapmaya çalıştığımı anlatayım:

USB diske gerekli olduğunu düşündüğüm işletim sistemlerini entegre ettikten sonra grub4dos un zaman zaman verdiği hatalardan kurtulmak için defrag işlemi uygulamaya çalışıyorum.Tüm dosyalar sıkıntısız defrag oluyor ancak vista.iso isimli dosyam bir türlü defrag olmuyor. Bunun üzerine şunları denedim

1) bluelife kardeşimizin nt6isosetup isimli paketindeki defrag.bat ı önce vista.iso yu hedef gösterek denedim-işe yaramadı. sonra flash disk sürücüyü hedef gösterek denedim yine işe yaramadı

2)belki windows birleştiricisi işe yaramadı diye düşünüp defraggler ve o&o defrag ı indirip denedim onlar da işe yaramadı.

3)Bunun üstüne isoyu mount edip birleştirip tekrar iso haline çevireyim dedim yine işe yaramadı.

Ayrıca dosya parçalı göründüğü için bilgisayarı yeniden başlattığımda flash disk sürücüm gözden geçirmeye uğruyor sürekli. bir kaç defa izin verdim ama değişen birşey yok..

Nerede hata yapıyorum.Ya da eksik bildiğim birşey mi var arkadaşlar kafayı yedirticek bu işlem. Edited by destroychip

Defrag (birleştirme) işleminin başarılı olabilmesi için, ilgili sürücüde yeterli bir alanın boş olması gerekiyordu. Ama ne kadar bir alanın boş olması gerektiğini hatırlayamadım :(

Flash diski gözden gerçirme hatasının defrag ile alakasının olduğunu düşünmüyorum. Bence flash diskteki önemli dosyalarını yedekleyip, format atman faydalı olabilir.

[quote name='blue_life' date='29 July 2012 - 02:24 ' timestamp='1343521465' post='1225583']
Defrag (birleştirme) işleminin başarılı olabilmesi için, ilgili sürücüde yeterli bir alanın boş olması gerekiyordu. Ama ne kadar bir alanın boş olması gerektiğini hatırlayamadım :(

Flash diski gözden gerçirme hatasının defrag ile alakasının olduğunu düşünmüyorum. Bence flash diskteki önemli dosyalarını yedekleyip, format atman faydalı olabilir.
[/quote]
Öncelikle cvp için tşkler bluelife..Diskin 15% boş alan içermesi gerekiyor. Ben flash diskte de sabit diskte de bu boşluğu sağlam olsun diyerekten 20% ye çekerek denedim ama yine sonuç alamadım. Zaten o kadar uğraştıktan sonra disk raw formatına dönüştü :D şimdi formatlayıp yeniden deniyorum. Sonucu yazarım.. Hayırlı sahurlar :)

EDIT: Arkadaşlar aynı sorunu yaşayacak olanlar için belirteyim.. Sorun install.wim ve boot.wim den kaynaklanıyor.. Adım adım şunları yaptım..

dosyaların bulunduğu sürücüde 20% boş alan garantiledikten sonra iso içeriğini mount ettim. daha sonra bluelife ın nt6setup paketindeki defrag.bat ı çalıştırıp boot.wim ve install.wim i ayrı ayrı defrag yaptım. sonra gereken işlemler yapılıp tekrar iso haline getirilince tekrar defrag uyguladım ve sorun tamamen ortadan kalkmış oldu..

Bluelife çalışmaların ve yardımlarından ötürü tekrar tşk ederim..

Edited by destroychip